رمز و راز تداوم عزاداری امام حسین(ع) در طول تاریخ بشریت

نویسنده :  مهندس محمد عبدی سنه کوهی  

امروزه ثابت شده است که در دوران زمین شناسی و بر اساس نظریات دانشمندان ، زمانی تمامی  کره زمین را آب فرا گرفته بود ، هیچ خشکی وجود نداشت ؛ تا اینکه بر اساس عقیده ما مسلمانان در روز دحوالارض (روز۲۵ ذی القعده) اولین خشکی بنام سرزمین مکه و جایگاه کعبه ظاهر شد و بعد تمامی کره خاکی نمایان شد ، چنانکه مطابق  نظریات دانشمندان از وگنر آلمانی (Alfred Wegener) بانظریه انشقاق قاره ها ،گرفته تا نظریات جدید ، بر اساس نظریه تکتونیک صفحه ای (زمین ساخت صفحه ای Plate tectonics  ) ،کوه زایی شده و دیگر نقاط زمین بوجود آمدند؛ به گونه ای که حرکت این صفحات باعث ایجاد زلزله و  سونامی می گردند . همین طور وجود معادن شن و ماسه و سنگهای رسوبی در ارتفاعات زیاد از لحاظ علمی دحوالارض ( گستراندن زمین ) را قابل پذیرش می نماید .

q11

 

از طرف دیگر بنابر روایات ، وقتی حضرت آدم و حوا از بهشت رانده می شوند مدهوش می گردند، آدم بر فراز کوه صفا و حوا بر فراز کوه مروه در مکه نزدیک کعبه بر زمین ما هبوط می کنند . روزگار می گذرد تا اینکه حضرت ابراهیم خلیل(ع) از طرف خدا مامور می شود تا همسر و فرزندش هاجر و اسماعیل را بدانجا برده و رها سازد .هاجر در بیابان خشک و لم یزرع ازصفا به مروه و بالعکس ،  دنبال آب می دود تا اینکه زمزم از زیرپای اسماعیل می جوشد . روزی دیگر به امر خدا اسماعیل برای قربانی توسط پدر ، در نظر گرفته شده و با پذیرش قربانی ، قوچ(گوسفندی) جایگزین می شود و این دو کار هر یک ارکان ثابت اعمال حج ابراهیمی در طول تاریخ بشریت می گردند که حذف هریک از آنها موجب ابطال حج  است .در واقع این پاداش حرکت آنها برای زندگی بود.

اما روزی دیگر از نسل آخرین پیامبر الهی ،امام حسین (ع) ،وارث پدری که با شکاف دیوار کعبه در درون آن زاده شده بودو در حجه الوداع ولایتش تثبیت و مادرش فاطمه زهرا(س) همان کسی که آیات زیادی از قرآن در شان وی نازل شد، احساس می کند  دین خدا(اسلام) با انواع زشتیها و پلیدیها چون ریا، تزویر ، دروغ و … آمیخته گشته است . اگر حرکت نکند آخرین حلقه های دین الهی به بیراهه می رود . فلذا با بیرق اصلاح امور دین جدش محمد(ص) ،همان پیامبری  که در کنار کعبه تولد یافته و آغاز رسالت نمود و بتان اطراف آنرا شکست
،در موسم حج، قبل از تکرار قرائت دعای عظیم الشان عرفه در صحرای عرفات ، حج تمتع را ناتمام گذارده( عمره نموده)  به حرکت در می آید و به کربلا می رسد . یزیدیان ،وارث منحرفین سقیفه بنی ساعده ،نماد ظلم و ستم و انحراف از دین همان شیطان زمان ،  مقابل حسین(ع) نماد انسانیت ، آزادگی و ایثار، چون ابراهیم ، مقابل هم صف می کشند.
در کربلا سعی بین صفا و مروه ، حرکت مضطربانه دختر علی (ع) و نوه دختری محمد(ص) ، حضرت زینب(س) بین خیمه گاه و تل زینبیه می شود .آنجا، هاجر به دنبال آب و اینجا زینب ،مضطرب از سرنوشت اهل بیت(ع) و دیدن خون جهت احیای دین خدا. آن حرکت رکن واجب حج شد. پس این عمل خارج  از ثمن و بهاست تا بی نهایت و کیست جز خدا که پی به ارزش و عظمت بی حساب آن ببرد؟

از طرف دیگر و  با نگاهی دیگر ، بین الحرمین در مدینه ، بین دو حرم پیامبر اکرم (ص) و قبور ائمه بقیع امام حسن مجتبی ، امام سجاد ، امام محمد باقر و امام جعفر صادق علیهم السلام است همه معصوم ، که گنبد و بارگاهشان در هشتاد و اندی سال پیش (در هشتم شوال سال ۱۳۴۴ هجری قمری) به دست وهابیون تخریب شده است اما بین الحرمین دلها و مورد توجه تمامی اذهان ، دوست و دشمن کربلاست . بین حرم دو برادر ناتنی . یک طرف حضرت ابو الفضل العباس(ع) و طرف دیگر حرم امام حسین (ع) و سایر شهدای کربلا . هر دو فرزندان امام علی (ع) اما یکی نوه پیامبر و دیگری فرزند فاطمه ثانی ام البنین . اینکه در حرم حضرت عباس (ع) جسدی جز خودش دفن نیست تا بهانه بهانه جویان قرار گیرد در تشکیک آن، هم  رمزی است ماندگار و قابل تامل در ارزش کاری که حسین(ع) و یارانش با خون خود در راه احیای دین خدا نثار کردند .

آنجا گوسفندی جایگزین اسماعیل شد ، اما اینجا ، به اختیار بیش از هفتاد نفر در مقابل هزاران نفر! این است که به رسم عرب پرچم سرخ برفراز مزار تمامی شهدای کربلا نشانه انتقام گیری خون به ناحق ریخته آنان است . پرچم سرخی که بر فراز گنبد مسلم بن عقیل(ع) در کوفه گرفته تا ابوبکر بن علی(ع) در شهر حله و دو طفلان مسلم در شهر مسیب حدود چهل کیلومتری کربلا و بارگاه حر و عون در اطراف شهر کربلا  تا بر فراز بارگاه ملکوتی امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل عباس(ع)، خیمه گاه و تل زینبیه و حرم حضرت رقیه(س)آن طفل خرد سال امام حسین(ع) در خرابه شامو… که به جز دو ماه محرم و صفر به نشانه عزا و ماتم پرچم سیاه برافراشته می شود.

شاید دوستان اهل فضل عنایت کنند که انتقام خون امام حسین(ع) توسط جناب مختار ثقفی گرفته شده است .از دید ما پنهان نیست که آن انتقام ظاهری و جسمی بود از یزیدیان . اما باید دانست که خط فکری یزید و یزیدیان همان تحجر ، واپسگرایی و آداب جاهلیت ، مقام و پول پرستی ، ریا و تزویر ، عوامفریبی و دروغگویی و هزاران کار دیگر در لوا و لباس دین و دینداری و خلیفه مسلمین ،در جهان مرسوم و موجود است که باید با قیام قائم آل محمد(عج) از همه اینان انتقام گرفت . آنگاه است که دیگر عزاداری، خاتمه می یابد . فلذا تا تفکر و اندیشه یزیدی وجود دارد باید عزادار بود و بیشتر از همه به حال خود و مسلمانان گریست که چگونه در طول تاریخ مقهور عوامل یزیدی شدند . ابتدا اندلس و بخش عمده قاره اروپای امروزی را با اعمال منافی عفت از جهان اسلام جدا نمودند و امروز با ابزارهای دیگر . اینان هر روز به شیوه ای نو ،  علم جنگ دائمی را با مسلمانان بخصوص شیعیان برافراشته دارند و از بکار گیری هر نیرنگی حتی زور و قدرت نظامی و یورش به سرزمین مسلمانانی چون نوار غزه در فلسطین و بحرین  و یا ارسال و نمونه سازی انواع تصاویر و متون مستهجن ،از طریق بکار گیری منحرفانه اینترنت و تلفن به شیوه mms ، sms  و مشابه آن و یا تولید و توزیع بیرحمانه انواع مواد مخدر جدید  ،ابایی ندارند تا بدین طریق اذهان مستعد جوانان را به خود مشغول و معطوف دارند .

باید دانست که ندای هل من ناصر ینصرنی و هیهات من الذله حسین (ع)و شعار کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا و برگزاری با شکوه مراسم تاسوعا ، عاشورا و  اربعین حسینی در طول سالیان متمادی و همه آنچه که گفته شد ، رمز و رازی از خلقت هستی است که تغییر و تبدیل آن به اراده الهی است . نه جبر است و اجبار تاریخ ، بلکه خود تاریخ است.

در اعمال مکه(مناسک حج) سالانه هزاران حاجی حج گزار احرام پوشیده و به آرامی اعمال تاریخی حج تکرار می کنند کسی مانع نیست . اما چگونه است که با کربلا و عاشورائیان واقعی طوری دیگر رفتار می شود؟ آیا جز این است که تفکر و فلسفه قیام امام حسین(ع) مکمل آن و بخش جدایی ناپذیر اعمال مکه از خلقت تاکنون است ؟ و به درستی گفته اند: آن کعبه سنگ و گل است و این کعبه آمال و دل . آنجا استطاعت مالی کافی است و حتی واجب ، اما اینجا استطاعت حضور ! چنانکه عالم محضر خداست و در محضر خدا گناه  ، عصیان ، نافرمانی و  بی نمازی  جایز نیست . از طرف دیگر چنانچه اگر بلیه جانی و مالی چنان گسترش یابد که حج مقدور نباشد حج می تواند تعطیل بردار باشد ،چرا که حضور جسمانی لازمه آن است اما زیارت و عزاداری امام حسین (ع) و یارانش تعطیل بردار نیست چرا که اگر زیارت به حضور مقدور نباشد رهجو از راه دور نیز به حضور راه می یابد. این ارزش بی نهایت برای خدا بودن را روشن می نماید .
پس هرچه دل خالصتر و از گناه و معصیت دورتر باشد به محضر حسین(ع) مقرب تر است. غفلت از این مهم ، باعث سیاهی قلوب سران کفر به ظاهر مسلمان از یکسو  و ساده لوحی ، ترسوبودن و انحراف برخی علمای وقت چون شریح قاضی و دیگران ، باعث گردید تا با نظر مساعد یا سکوت آنان ، فجیع ترین اعمال  در حق امام حسین (ع) و یارانش روا داشته شود ،به گونه ای که به علی اصغر (ع) طفل شیرخواره  آن حضرت هم رحمی نکردند و زنان و کودکان خاندان اهل بیت (ع) را به همراه سرهای جداشده از بدن به بدترین نحوی شهر به شهر به اسیری بردند . در این مسیر ، تمامی ظلم کنندگان و ظلم پذیران مساویندو در قضاوت تاریخ در یک صف و جمعیت قرار می گیرند .آری این چنین است که روی تاریخ برای همیشه از کردار ظالمین ، سیاه و جریحه دار است تا درس عبرتی باشد برای عالمیان در مسیر
ماندگار تاریخ . این است رمز و راز زنده ماندن ، پویایی و تداوم عزاداری امام حسین(ع) در طول تاریخ بشریت.

وه چه خوش سروده است  شاعر آیینی معاصر محمد جواد غفور زاده  (شفق)

این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست  —
این چه شمعی است که جانها همه پروانه اوست

هر کجا مینگرم نور رخش جلوه گر است —
هر کجا می گذرم جلوه مستانه اوست


هردلی میل سوی کرب وبلایش دارد —
ما ندانیم چه سِرّیست که در خانه  اوست

 

لازم به ذکر است که متون زیارتهای امام حسین(ع) ،که از امامان معصوم(ع) به یادگار مانده ، از غنی‌ترین اسناد و مدارک برای شناخت آن حضرت و پی بردن به عمق صفات و ویژگیهای خاص ایشان است. اوصاف و القابی که پاره‌ای از صفات مشترک امامان است، مثل حجهالله، نورالله، وجه‌الله ،ولی الله ، الرضی ، التقی و…اما برخی اوصاف ویژه امام حسین(ع) است مانند ثارالله(انتقام و خونخواهى )، قتیل‌العبرات(کشته اشک‌ها)، اَسیرِ الکرُبات‎ (کرب یعنی اندوه شدید)، قتییل‌الظمآء(“ظماء” به معنای تشنگی نوراً فی الاصلاب الشامخه(درخشندگی ویژه)`، الوتر‌الموتور(دُردانه) الشیب الخضیب (محاسن به خون خضاب شده)  الخد التریب ( گونه به خاک آلوده) و… که در هر یک اسراری نهتفه است و به معانی بلندی اشاره دارد .

همین طور خاتم النبیین حضرت محمد(ص) چه عالی بیان فرموده است  : حسین منی و انا من حسین و ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه  یعنی همانا حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است .

راستی تا به حال از خود پرسیده اید که چرا غیر شیعیان و اهل کتاب نیز به حسین(ع) تبرک و توسل می جویند چون مولا علی(ع)  . . . 

باشد تا خفتگان بیدار گردند.

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید

در ادامه بخوانید :

اندیشه و فکر نوشتن این  مقاله  و چگونگی آن را در ادامه مطالعه فرمایید :
بعد از چندین سفر به عتبات عالیات (بخصوص شرکت در مراسم اربعین کربلا )و تفکر عمیق و اندیشه بسیار مطالب بالا ملکه ذهنم شد تا اینکه در شب تاسوعای حسینی سال ۱۴۳۰ ه. ق مصادف با۱۶ دیماه ۱۳۸۷ ه. ش در بین عزاداران زادگاهم روستای سنه کوه به ایراد سخن پرداختم که بسیار مورد توجه قرار گرفت .
قصد نمودم و هماهنگی لازم صورت گرفت  تا در شب شام غریبان(غروب ۱۸ دی)  در جایی دیگر دربین هیئت مذهبی بزرگتری سخنانم را بیان نمایم …
مخلص کلام اینکه در زمان اجرا از من متن سخنرانی را خواستند که بیان داشتم لازم به متن نیست خود می گویم که عذر خواسته فردی دیگر را به پشت تریبون دعوت نمودند.
این عمل بر ما بسیار سخت آمد ، اعتراضی نکردم اما همانجا کاغذ  و قلم برداشته در گوشه ای مشغول نوشتن شدم اما بعد از آن شب و آن اتفاق کسی که مقاله اش را خوانده بود از دوستان فاضل و اهل دل و نزدیک ما بود متن زیر را برام اس ام اس داد ، تعجب کردم! خیلی روش فکر کردم ، شما هم بخوانید :
((آقا عبدی عزیز ،ماها نه با لعل بدخشان بلکه با لعل “قرآن وعترت” نگین می سازیم، که فوق صد ملک سلیمانه ! وبا این نگین از باند پرواز معنویمان گم نمیشیم.))
 آنگاه بود که عزمم را جزم نمودم و در روزهای دیگر متن خویش را  تکمیل ، ویرایش و خود تایپ نموده و در سایت شخصی ام بنام هلی تختی در مورخه ۲۳دیماه۱۳۸۷ شماره پست: ۶۷۹ قرار دادم .
بعد از آن طبق نظر دوستی جهت چاپ به روزنامه جام جم سپردم که در تاریخ سی ام دیماه ۱۳۸۷ در شماره ۲۴۷۹ به چاپ رسیده و منتشر شد .
Untitled-20=
امسال هم به دلایل بسیاری جهت استفاده تمامی سروران و مشتاقان حق و حقیقت در سطحی وسیعتر منتشر نمودم و در سایت های مختلف به معرض نمایش عموم در آمد …باشد تا مورد عنایت حق تعالی واقع گردد …التماس دعا به چند سایت زیر که مقاله فوق را منتشر کردند توجه فرمایید:

۳-سایت میان خبر۴- سایت دریاسر

۵-سایت دخترانه

۶- نشریه صفیر

همچنین این مقاله رو جهت بازبینی های موشکافانه و دقیق در اختیار اعاظم علما قرار دادم تا تکمیل و بی عیب و نقص گردد ،حتی مواردی نیاز به فتوا بود برای مراجع معظم تقلید ارسال و جواب اخذ و تکمیل و اصلاح گردید. در ضمن با عنایت به اینکه با کلیک روی مطالب فوق که لینک داده شده می توان مطالب کامل آنرا مطالعه نمود اما باز هم جهت دسترسی و مطالعه بیشتر به منابع زیر مراجعه فرمایید ./
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

۱-۱- قرآن کریم

۱-دوران زمین شناسی http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page

۲-کتاب دروس هیئت و دیگر رشته های ریاضی ، علاّمه حسن زاده آملی  ، قم ، بوستان کتاب ، طبع سوم ، سال ۱۳۸۶ ، جلد ۱ ، درس ۵۰ ، صفحه ی ۲۳۲ و ۲۳۳
۳-اسرار حج و تجلی اعظم ، داود صمدی آملی ، قم ، نور السجاد ، طبع اول ، ۱۳۸۶ ، صفحه ی ۵۹ – ۶۱
۴-http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/0/0/69620
۵-از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد آلفرد وگنر
۶-http://gharani.persianblog.ir/post/30
۷-http://www.geology89.blogfa.com/post-5.aspx
۸-http://sasanyeganeh.tebyan.net/viewPost.aspx?PostID=28234
۹-حرکات کوهزایی  http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page
۱۰- سونامیhttp://www.aftabir.com/lifestyle/view/90030/
۱۱-سنگهای رسوبیhttp://geomorphology.blogsky.com/1389/02/25/post-55/
۱۲-شن و ماسهhttp://www.30man.com/?p=817
۱۳-دحوالارضhttp://www.hawzah.net/fa/occasion/occasionview/42722
۱۴-http://www.andisheqom.com/Files/faq.php?level=4&id=4981&urlId=2165
۱۵-محمد باقر المجلسی، بحار الانوار، ج۹۶ ص۴۴ ح۳۱
۱۶-http://newportal.hajj.ir/default.aspx?id=56&LibID=3220
۱۷-http://www.maarefquran.org/index.php/page,viewArticle/LinkID,10841
۱۸-http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=19667&BookID=102668&PageIndex=40&Language=1
۱۹-http://alaam.tahoor.com/page.php?id=12921&cat=1612
۲۰-http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/89/6685/79292
۲۱-http://www.leader.ir/langs/learning/haj/02/1.php
۲۲-http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=141970
۲۳-http://www.13rajab.ir/modules/smartsection/item.php?itemid=26
۲۴-http://www.ghadirekhom.com/modules/news/index.php?start=20&limit=10&storytopic=2
۲۵-http://www.roshd.org/per/beliefs/?bel_code=88
۲۶-http://www.imamalinet.net/k/fatemeh/index.htm
۲۷-http://www.ghadeer.org/tarix/ashora/723-0012.htm
۲۸-http://www.shareh.com/persian/magazine/maaref_i/65/02.htm
۲۹-وصیتنامه-امام-حسین-عhttp://www.aftabir.com/articles/view/religion/religion/c7c1169559859_imam_hossein_p1.php/
۳۰-http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=42771&BiogId=1
۳۱-دعای_عرفهhttp://fa.wikipedia.org/wiki/
۳۲-حج_تمتعhttp://fa.wikipedia.org/wiki/
۳۳-http://www.beytoote.com/religious/sundries/mecca-with-enjoyment.html
۳۴-کربلاhttp://fa.wikipedia.org/wiki/
۳۵-یزیدhttp://fa.wikipedia.org/wiki/
۳۶-http://www.hawzah.net/fa/article/articleview/45121
۳۷-http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=141960
۳۸-علی_بن_ابی‌طالبhttp://fa.wikipedia.org/wiki/
۳۹-http://www.beytoote.com/religious/bozorgan-din/biography-muhammad-hazrat.html
۴۰-http://heyatemaktabolbagher.epage.ir/fa/module.content_Page.32-07.html
۴۱-http://www.aparat.com/v/Xe9py
۴۲-اهل بیت،مدینه،حسن مجتبی،سجاد،محمد باقر،جعفر صادق،چهارده معصومhttp://fa.wikipedia.org/wiki/
۴۳-قبور-ائمه-بقیع-چگونه-تخریب-شدhttp://www.tabnak.ir/fa/news/267608/
۴۴-http://www.hankh.ir/?p=93
۴۵-نام-و-تعداد-دقیق-شهدای-کربلا-جدولhttp://www.tabnak.ir/fa/news/287621/
۴۶-http://imamali.ir/
۴۷-http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3992/4097/24141
۴۸-http://islamquest.net/fa/archive/question/fa10798
۴۹-http://mfz1378.blogfa.com/post-37.aspx
۵۰-http://wikifeqh.irانتقام
۵۱-http://www.masjed-alkufa.net/fa/3.htm
۵۲-http://alaam.tahoor.com/page.php?id=17783
۵۳-http://www.roshangari.ir/index.php?option=com_jvideodirect&v=jr0jS9v7eK5v4&Itemid=17
۵۴-http://kqe-nmtums.blogfa.com/post-170.aspx
۵۵-http://www.andisheqom.com/Files/shobheinternet.php?idVeiw=31964&level=4&subid=31964
۵۶-حرّ-بن-یزید-ریاحىhttp://hamandishi.net/2010/
۵۷-http://shamsa.ir/places-people/iraq/karbala/106-karbala/919-ziyaratgahha
۵۸-http://www.almohtadin.com/-holy-places/1390-12-04-06-48-15/145-1390-12-08-16-05-38.html
۵۹-شامhttp://www.tabrizkey.com/blog/?tag=
۶۰-مختار_ثقفیhttp://fa.wikipedia.org/wiki/
۶۱-http://www.abna.ir/data.asp?lang=1&Id=229094
۶۲-http://www.ghayuom.blogsky.com/1388/12/21/post-13/
۶۳-http://www.maarefquran.org/index.php/page,viewArticle/LinkID,3415?PHPSESSID=93ca40609b589510cd082a1b21d7b3cf
۶۴-http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/0/6586/76787
۶۵-رویارویی-با-ریا-و-تقابل-با-تزویرhttp://www.aftabir.com/articles/view/religion/religion/c7c1200580083p1.php/
۶۶-عوام‌فریبیhttp://fa.wikipedia.org/wiki/
۶۷-http://www.aviny.com/hadis-mozooee/akhlaghi/doroogh.aspx
۶۸-http://asraar.ir/99
۶۹-http://www.islamquest.net/fa/archive/question/ha149
۷۰-http://www.aviny.com/News/84/04/11/07.aspx
۷۱-نوار غزهhttp://fa.wikipedia.org/wiki/
۷۲-http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=بحرین &SSOReturnPage=Check&Rand=0
۷۳-اینترنتhttp://fa.wikipedia.org/wiki/
۷۴-http://www.mci.ir/web/guest/multi-media-message
۷۵-http://www.yazdfarda.com/news/2619.html
۷۶-http://mojahede313.blogfa.com/post-75.aspx
۷۷-http://pasokhgoo.ir/fa/node/747
۷۸-http://www.pasokhgoo.ir/node/2823
۷۹-www.askdin.com/thread1818.html
۸۰-http://www.bashgah.net/fa/content/show/91324
۸۱-http://www.pajoohe.com/fa/index.php?Page=definition&UID=37971
۸۲-http://www.maarefquran.org/index.php/page,viewArticle/LinkID,12664?PHPSESSID=957c0c39e151b71f92ee8f240ce754bd
۸۳-http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/0/4633/34628
۸۴-http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=تاریخ &SSOReturnPage=Check&Rand=0
۸۵-http://yas18.blogfa.com/
۸۶-http://www.bashgah.net/fa/content/show/20889
۸۷-http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100828560085
۸۸-استطاعت_مالی_حجhttp://islamicdoc.org/wiki/index.php/
۸۹-استطاعت-چیسـت-و-مستطیـع-کیست؟http://www.quranct.com/showthread.php?4247-▨▨
۹۰-عالم-محضر-خداستhttp://www.aftabir.com/lifestyle/view/156090/
۹۱-http://maarefquran.org/index.php/page,viewArticle/LinkID,7697?PHPSESSID=0981d7fd28220038b12c694ca44bd40c
۹۲-http://siasi.porsemani.ir/node/2435
۹۳-http://siasi.porsemani.ir/node/2435
۹۴-http://tebyan-zn.ir/News-Article/Religion_Thoughts/moharram_knowledge/papers_reviews_ashoura/2009/2/18/3978.html
۹۵-http://www.islamiclife.ir/cat/socioculture/1391_08/000853.php?q=print
۹۶-شخصیت-شناسی/۶۶۰۵-شریح-قاضی.htmlhttp://hamandishi.net/2010/
۹۷-http://www.ashoora.ir/ashoora/barakate-ziarat-va-tarbiat/karbala/menu-id-59
۹۸-http://www.andisheqom.com/Files/islamhistory.php?idVeiw=30674&level=4&subid=30674
۹۹-http://www.andisheqom.com/Files/news/newsIn.php?lang=fa&id=2320&cat=5
۱۰۰-http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=781742
۱۰۱-http://www.hawzah.net/fa/article/articleview/4188
۱۰۲-http://www.hawzah.net/fa/book/bookview/0/27228
۱۰۳-فلسفه-عزاداری-برای-پیامبر-و-اهل-بیت-ع-چیستhttp://isna.ir/fa/news/91102011834/
۱۰۴-http://bia2heydaria.mihanblog.com/post/192
۱۰۵-http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamHosein/Moharram/86/Hossein_Kist/Maghalat/Ziarat.aspx
۱۰۶-http://hadj.ir/fa/default.php?part=ahl&subject=emamat&id=falsafe-sefat
۱۰۷-http://www.pasokhgoo.ir/node/2846
۱۰۸-http://www.shamsa-co.org/ziyarat/faq/320-ghatilolaabarat
۱۰۹-http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=233208
۱۱۰-http://www.elahana.com/post-109.aspx
۱۱۱-http://www.hawzah.net/fa/article/articleview/5368
۱۱۲-http://islamquest.net/fa/archive/question/fa10731
۱۱۳-http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=767726
۱۱۴-اهل_کتابhttp://wikifeqh.ir/
۱۱۵-توسل/http://islampedia.ir/fa/1389/11/
۱۱۶-http://islamquest.net/fa/archive/question/1316
۱۱۷-http://www.emamali.net/
۱۱۸- البراهین الجلیه فی دفع تشکیکات الوهابیه، سید محمد حسن قزوینی، ص ۳۰٫
۱۱۹- مفاتیح الجنان، دعای امام حسین (ع) در روز عرفه ، دعا در روز مباهله، ، دعای خمسه عشر،  ، دعا توسل دیگر،
۱۲۰- http://www.nejatngo.org/fa/blogv.aspx?id=13
۱۲۱- http://www.nejatngo.org/fa/postl.aspx?id=886
۱۲۲-http://namieh.persianblog.ir/page/nahie

 

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

نظرات بسته است.

برگه ها
ads ads ads