مثلهای عامیانه و مرسوم در سنه کوه (۱۷)

photo_2016-07-09_18-07-52

پی یر کله بن ننیشته = پی یر سفره سر ننیشته

این مثل دارای نکات اخلاقی بسیار ظریف و درخور توجه جالبی است و برگردان فارسی آن «با پدرش دور یک بخاری ننشست»  و نیز برابر است با «با پدرش سر یک سفره ننشست» و …

این مثل کنایه ای با بار معانی بسیار جالب توجه را بر آنیم تا در ادامه توضیح و تشریح نماییم و ابعاد متفاوت آنرا برای شما روشن نماییم .

البته از دید نگاه و قلم قاصر خود مطالب را دسته بندی و می نویسیم و فلذا هرگز خود را بی نیاز از راهنمایی و افزودن مطلب نمی دانیم و آستان بوس دوستان هستیم تا با نظرات راهگشا راهنمای تکمیل آن باشند.

fu4487

پدر در هر خانواده ای نقش محوری در تربیت فرزندان و ساماندهی امر خانه و خانواده دارد.

جایگاه و نقش اعضای خانواده یکی از مسائلی است که باید به‌مرور برای فرزندان نهادینه شود. معمولاً اولین افرادی که کودک می‌شناسد، پدر و مادر هستند، اما شاید او اطلاع دقیقی از نقش پدر و مادر در زندگی نداشته باشد.

به‌مرور و با به دنیا آمدن خواهر یا برادر، کودک متوجه نقش دیگری در خانواده خواهد شد؛ اما یکی از مهم‌ترین ارکان تربیت فرزند، شناخت جایگاه پدر در خانواده است.

در کتاب‌های خانواده، به دانش‌آموزان چنین آموزش داده می‌شود که پدر نقش رئیس خانواده را دارد و مادر به‌عنوان مدیر در خانه است، اما شاید این بیان کتابی با نوع رفتار خانوادگی شما طوری باشد که کودکان را دچار تناقض کند. به همین دلیل لازم است که شما نقش پدر را به‌عنوان رئیس خانواده در ذهن فرزندان‌تان تثبیت کنید.

مدیری که سخن از مدیریت اوست دو شأن دارد، شأن مردانگی که به او اقتدار، قاطعیت و صلابت می بخشد و شأن پدری که وی را سرشار از مهر و شفقت نسبت به فرزند می نماید و پدر در مسیر تربیت به این هر دو امر نیازمند است.

محبتی که او را به سهل گیری و آزاد و رها گذاشتن کودک ترغیب می نماید و قاطعیتی برخواسته از دوراندیشی و ژرف نگری که او را معتقد به استحکام و سختگیری می کند.

پدر ستون خانواده است و باید همه اعضای خانواده با شنیدن نامش آرامش بگیرند نه این‌که بترسند و دچار دلهره شوند. هرچند نقش پدر در خانه به‌عنوان رئیس خانه به نحوی است که شاید کمتر از مادر منعطف و مهربان باشد، اما این نباید به نحوی در تربیت فرزندان پررنگ شود که آن‌ها از پدرشان بترسند یا نام پدر برای‌شان تهدید باشد.

بله آنچه بیان شد کوشه های کوچکی از نقش تربیتی پدر در کانون خانواده هست و این نقش فوق العاده درک خواهد شد اگر دقت بیشتری نماییم و به این مطلب توجه نماییم که :

photo_2016-07-09_18-07-52

رابطه پدر و مادر با فرزند،
«پدر همه فکرش پیش فرزندش است
و مادر عاشق فرزندش.»

بله دقیقا همین طور هست که فکر و ذکر شبانه روزی پدر رشد و تعالی همراه با تکیه بر خصوصیات متعالی مردانه هست و معمولا پدر ستون فقرات اعضای خانه و خانواده هست و عمود خیمه چادر زندگی و …

ازین نظر نیاکان ما به درستی نقش پدر را در امور تربیتی فرزند بخوبی درک کرده بودند و می دانستند که آداب تربیتی پدر بسیار مهم و اساسی است و مهمترین مورد آن نشستن سر سفره و کنار بخاری و کنایه از وجود و حضور همزمان پدر و فرزند در کنار هم می باشد تا این نقش و اعمال تربیتی پدر در وجود فرزند نهادینه شود .

در قدیم خیلی به ندرت ولی امروزه بسیار اتفاق می افتد که اعضای خانواده اصلا کنار هم سر یک سفره نمی نشینند و ارتباط کلامی و عاطفی برقرار نمی کنند بلکه هر کدام جداگانه زندگی نباتی دارند و اینجاست که این ضرب المثل عینیت می یابد و در مواجهه با افراد کم ظرفیت ،بی ادب ،بی نزاکت عنوان می کنند که فلانی کنار سفره پدر ننشست و تربیت خانوادگی نیافت البته نقش تربتی مادر بسیار مهم و تاثیر گذار و اساسی اما هرگز به صلابت و قاطعیت پدرانه نمی رسد و …

۱۴۵۱۴۶۴۸۵۶۳۳۵۰۳۱

در هر حال امیدواریم آنانی که خیلی مدعی و خود بزرگ بینند بتوانند این مهم را بیشتر درک کنند که هیچکس در زندگی آدمی نمی تواند جای پدر را بگیرد .

به گفته شاعر پارسی زبان فردوسی نیکو سخن :
پسر کو ندارد نشان از پدر                    تو بیگانه خوانش مخوانش پسر

فرزندان فی النفسه از زمان بسته شدن نطفه٬ سرشت ٬طینت و فطرت پدر و مادر را به ارث می برند .خون پدر و مادر در رگهای فرزند در جریان است و تربیت پدر در اینگونه موارد بسیار مورد توجه است .

افرادی با شخصیت مثبت که  در سایه  پدرانی با فطرت ٬ نیکو سرشت ٬ مردم دار ٬ متدین و حتی در دامان بزرگانی که گرایش دینی هم نداشته اند تربیت و رشد یافته اند را می توان پیدا نمود. اما فرزندی را که در سایه ی پدرانی که اعتقادی به دین و اخلاقیات ندارند  نمی توان یافت که نسبت به مردم خدمتگزار باشد . اینگونه افراد در پایان آسیب خود را به دیگران و جامعه خواهند زد .

به گفته شاعر پارسی زبان فردوسی نیکو سخن :

پسر کو ندارد نشان از پدر              تو بیگانه خوانش مخوانش پسر

این شاعر بزرگ نیز تایید  کرده  اگر فرزندی از پدرش نشانی و نامی و قرابت خونی نداشته باشد یک شخص بیگانه است و نباید او را پسر خواند.حال شما قضاوت کنید و در افراد بنگرید و اصالتها را شاخص قرار داده و انتخاب کنید تا هم خدایتان راضی باشد و هم آخرت را به دست آورده باشید.

در عرف محل دهن به دهن شدن با جنین افرادی جاهلانه و ابلهانه است چرا که جواب ابلهان سکوت است .کسی که رنگ پدر و تربیت پدرش را در سر سفره ندید کنایه ای از این نوع جهالت و ابلهی است و کاریش نمی توان کرد جز دوری و گزند.

قف

آنچه اینگونه افراد دارند چون انبار زباله ای پوسیده می مانند که دهن به دهن شدن با چنین فرد بی اصالتی همانا آبروریزی و بی آبرویی است و …

شعری زیبا و آموزنده از ســـــــــــعدی شیــــــرازی:

اصـــل بد نیـــــکو نـــگردد زانکه بنیـــــادش بد است
تـربــیت ، نــا اهــل را چون گـــردکان بــر گـنبد است

مـــایــه اصـل و نــــسب در گــــردش دوران زر است
دائــــما خون میخورد تیـــغی که صاحب جوهر است

گر که بــــینی ناکـــــسان بالا نشینند عیــب نیست
روی دریـــــــا خـــــیس نشیند قــعر دریا گوهر است

کـره خـــــــر از خــــریت پــیش پــیش مـــــادر است
کــــــره اسـب از نـــجابت در خــــفای مـــــادر است

شه اگـــر مسکین شود چون مرغ بی بال و پر است
جـــــــــملگی دیوانه خوانندش اگر اســــــکندر است

آهـــن و فــــولاد هردو از یک کوره مـی آیــند بــــرون
یکی شمشیر بران می شود آن یکی نعل خر است

شـــــــــصت و شاهـــــد هردو دعوای شاهی کنند
پس چـــــرا انگشت کوچــک لاــــــیق انگشتر است

دود اگـــــــر بالا نشیند کســــر شــان شعله نیست
جــــای چشم ابرو نگـیرد گـــرچـه او بالاتـــــــر است

ای رفیـــــــق عیـــــــــــب خــــــــــــودم کـــــم بگـــو
هـــــــرکه عیب خـــــویش گــوید از همه بالاتر است

من لباس فقر میپوشم چون بی دردســـــــــر است
آستین هرچه کوته باشد لیکن خیسش کمتر است

fu4493

۱۴۴۳۸۰۶۸۶۱۱۴۰۴۳۳

فق

تا گفتاری دیگر و سخنی دیگر

درود و بدرود

 

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام وعرض ادب… سخنانی ناب .بسیار عالی … آموزنده…درود بر شما..امیدوارم تداوم داشته باشه چنین نوشته های نابی… شاد باشید

 2. سلام احمد آقا
  خوب مطلب رو گرفتی و جان کلام را دقیق هضم نمودی
  واقعا هم متوجه دقیق این پست مطلب شدی که چه خواستم بیان کنم و منظور چیست
  در مجموع تربیت و انسانیت را هدف هست و میراث پدر داشتن به ادب و نزاکت
  ممنون از لطف و محبت شما
  موفق باشید

 3. سلام مهندس. چون اخیرا پدر گرامی را از دست دادید درک می کنم چی نوشتید. تصدیق می کنم بابت گرایش تان به آداب دینی و تجلیل مقام شامخ پدر. واژه ی نادان جالب بود، وارونه اش هم نادان است. خدا حافظ

 4. سلام جناب کبلاقا ابراهیم عزیز
  از نکته سنجی و درک نکته هایت مشعوف می شوم
  به تیز هوشیت احسنت روا می دارم
  سپاس از لطف شما
  آنهم به فرموده جشم حتما
  موفق باشید

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads