فرهنگ واژه ها و اصطلاحات در سنه کوه (۷)

 رق

پشت وری لاقمه

=زیر سبیلی = سبیل چرب کردن =زیر میزی

بکار گیری برخی واژه ها و حتی کلمات ترکیبی توسط مردمان قدیم که سینه به سینه و دهان به دهان به ما رسیده بار معنایی بسیار وسیع و گسترده ای دارند و هر چه نوع عمل و کار مسئولیت دار تر و در ادبیات و فرهنگ دینی مذموم تر و گناهش کبیرتر واژه بکار رفته در فرهنگ عامیانه هم به نسبت زشتتر می شده است تا عمق نفرت و بد بودن آنرا به شنونده گوشزد کنند.

از جمله آنها همان  واژه «گوز خور چی» بود که ما قبلا توضیح کافی دادیم از سخن چینی ، خبر بری و دو بهم زنی و اینبار در نظر داریم واژه دیگری که به مراتب به همان زشتی است هم در مورد یک غده چرکین رایج شده در جامعه کنونی را که متاسفانه در دهه اخیر روز به روز رو به تزاید است را با شما مرور کنیم و اول به خود و بعد به کاربران عزیز تذکر دوستانه و انسانی و دینی دهیم از پرهیز از آن و …

پس لطفا با ما همراه باشید

۱۳۹۵

پشت وری لاقمه، زیر سبیلی ، سبیل چرب کردن ، زیر میزی یا حق السکوت یا حق  راه اندازی کار و ازین گونه عبارات همگی «رشوه»به حساب می آیند .

رشوه‌خواری یا ارتشاء کنایه از پرداخت پول یا چیزی به کسی‌است تا وی در مقابل کاری را برای طرف که معمولاً غیرقانونی است را انجام دهد. به پول یا چیزی که در این راه پرداخت می‌شود رشوه اطلاق می‌گردد.

گاهی تشخیص پاداش و رشوه از یک دیگر مشکل‌است. یکی از مهمترین انواع فساد مالی رشوه‌خواری است.

رشوه چیزی است که برای باطل ساختن حق یا ثابت کردن باطل داده می‌شود.

استعمال رشوه بیشتر در مواردی بکار می‌رود که موجب ابطال حق یا گذراندن و رسیدن به باطل است.

یکی از بلاهای جوامع انسانی و نابود کننده عدالت و حقوق افراد جامعه ، پدیده شوم ، رشوه و رشوه خواری است که از دیرباز تا به امروز رواج داشته است و تحت عناوینی همچون هدیه ، تعارف ، حق و حساب ، حق الزحمه ، انعام ، شیرینی و … وجود داشته و دارد.

رشوه را می‌توان از قدیمی ترین جرایم تاریخ کیفری بشر دانست. سابقه تاریخی این جرم به زمان تشکیل اولین دولت‌ها و ساختار دیوان سالاری در سطح جهان بازمیگردد. حکومتها نیز چون این جرم را مخل نظم و موجب بی‌اعتمادی مردم به حاکمیت می‌دانستند مجازاتهای بسیار سنگینی برای آن‌ها در نظر گرفتند به عنوان مثال هردوت مورخ بزرگ یونانی در کتاب خود آورده است که کمبوجیه، دومین پادشاه هخامنشی دستور داد تا یکی از قضات بزرگ به نام سیسامنس را به جرم دریافت رشوه اعدام کنند، پوست از تنش جدا کنند و آن پوست را بر مسند قضاوت پهن کنند سپس پسر قاضی را به جای او منصوب کرد و به او یاد آوری کرد که بر چه جایی نشسته است.

در دوران پس از ظهور اسلام نیز مبارزه با فساد مالی کارگزاران حکومتی مورد توجه جدی قرار گرفت. نمونه بارز آن در سیره عملی علی بن ابیطالب (ع)است که در نامه مشهور خود به مالک اشتر می‌نویسد :

«اگر یکی از آنان دست به خیانتی گشود و گزارش جاسوسان بر آن خیانت هم داستان بود بدین گواه بسنده کن و کیفر او را با تنبیه بدنی بدو برسان و آنچه بدست آورده بستان، پس او را خوار بدار و خیانتکار شمار، و طوق بدنامی در گردنش درآویز»

در قوانین جزایی جهان معاصر نیز به طور مفصل به این جرم توجه شده است.

رشوه

یکی از احکام اسلام در حوزه اقتصادی و اجتماعی و حکومتی ، مبارزه با رشوه و رشوه خوای است. در اسلام رشوه دهنده و رشوه گیرنده به شدت محکوم شده است ، در اسلام رشوه ، حرام است و جز گناهان کبیره محسوب می شود.
رشوه ، آثار سوئی بر جامعه و حکومت اسلامی دارد و باعث ایجاد بی عدالتی و پایمال شدن حقوق افراد جامعه خواهد شد . طبقات با نفوذ و دارای تمکن مالی با پرداخت رشوه به راحتی به اهداف و مقاصد خود می رسند و اقشار ضعیف و فقیر حتی قادر به دریافت حق خود نیز نخواهند بود و در این چنین فضای بی عدالتی ، هر کسی نفوذ و پول بیشتری داشته باشد ، برنده و پیروز است.

رشوه دهنده و گیرنده هر دو باید جوابگو باشند و ….رسول اکرم ( ص ) فرمودند: خدا لعنت کند رشوه گیر و رشوه پرداز و کسی را که دلال میان آنها است; از رشوه گرفتن دوری کنید که این کار بمنزله کفر محض است و شخص رشوه خوار از رحمت خدا بدور می باشد.( بحارالانوار، ج ۲۴، ص ۹  ).

رسول اکرم ( ص ) : کسانی را که مردم به علم آنها احتیاج دارند و آنان در مقابل از آنها رشوه می خواهند، لعنت کرده است .( وسایل الشیعه، ج ۱۸، ص ۱۶۳  ).

رسول اکرم ( ص ) : هدیه گرفتن زمامدار و رئیس از دیگران حرام است و رشوه گیری حاکم شرع و قاضی، کفر است.( کنزالعمال، ج ۶، ص ۱۱۲ ).

امام صادق (ع) : رشوه در قضاوت کفر به خداوند است . ( وسائل الشیعه، ج ۱۸، ص ۱۶۲; معانی الاخبار، ج ۶، ص ۱۱۴  )

امام علی (ع) : پیشینیان شما از ایـن رو بـه هـلاکت و تباهى در افتادند که مردمان را از حقّ ( شان ) بازداشتند و آنان ( ناچار با رشوه ) آن را خریدند و آنان را به ارتکاب باطل و نادرستى واداشتند و مردم هم از آن پیروى کردند . (نهج البلاغه : الکتاب ۷۹ منتخب میزان الحکمه : ۲۳۶ ).

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:اَلرّاشى وَ الْمُرْتَشى فِى النّارِ؛
 
رشوه دهنده و رشوه گیرنده در آتشند. کنزالعمال، ح ،۱۵۰۷۷
 im5s

رشوه در سنه کوه

در بین اهالی سنه کوه یکی از مذموم ترین و بدترین گناهان مشهود و مترود رشوه دهی و رشوه گیری بوده و هست و این مهم را در ترکیب واژه کابردی مذکور به وضوح می توان درک کرد و آموزه های دینی و اخلاقی در بعد وسیعی مورد اجرای اهالی بوده و هست و حتی عبارات زشت تری بکار می برند که ما از بیان و تکرار آنها در این نوشتار خودداری می کنیم .
در خاطرات اهالی از رشوه دهی و پیش برد کارها و برگردان و زیر و رو کردن حق و حقیقت معمولا به غده ای چرکین مثال می برند که از تصور آن هم حال آدمی بد می شود تا خدای نکرده به افتخار نمودن کسی به رشوه دهی ؛ هرچند اسم و نام کلمه واضح رشوه بر آن نباشد اما عنوان و عبارت رشوه دهی بر آن اطلاق گردد هم بد ، مضموم ، ناپسند ، غیر اخلاقی و ناجوانمردانه است و …
بلکه رشوه دهی را گسترش نامردی و دور از جوانمردی و مروت می دانند و در عمل به فرامین الهی پیش قدم و پیشتاز هستند و …
به امید موفقیت بیشتر همه حق طلبان و جوانمردان
تا بعد درود و بدرود
۳۶۸۷۹۴۲۶۲-l
۹۰۰۰
بله بد بده و بدتر تایید و ترغیب دیگران به کار بد است و خوشا به گذشتگان و قدمای خدابیامرز ماها که در خلق چنین واژه های زشتی کار زشت را هم به همدیگر گوشزد می کردند و …
شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام
  یعنی پشت وری لاقمه واقعا معادل رشوه است؟
  کمی سخته برام پذیرفتن این

 2. سلام جناب
  اصل کلمه ازین زشت تر هست اما واقعا کاربرد دارد
  رشوه از کارهای بسیار بسیار زشت نهادینه شده در ادارات ماست متاسفانه

 3. ماهمه هر کجا هر زمان که باشه گردهم میایم میگیم رشوه بده گناه ,,حالا کدوم از ما که به نوعی رشوه میدیم ومیگیرم به یاد حرف گردهم نشینب خودمون میافتیم میگیم رشوه بده گناه داره,,حالا قرار نیست رشوه دادن وگرفتن فقط پول باشه,,مثلا بخوایم دهن یه بچه غرغروکو ببندیم میگیم یه بستنی واست می خرم به شرطی اینکه ساکت باشی اون بچه هم قبول میکنه اینم
  میشه رشوه

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads