برگی از خاطرات زندگی من (۲)

۱۴۰۶۲۰۰۹۶۷۴

دعا خوانی در ماه مبارک رمضان +فیلم و عکس

 

یکی از کارهای خوب و ماندگار زندگیم خواندن دعای مناسبتهای مذهبی بخصوص در ماه مبارک رمضان است که از نوجوانی توفیق آن را داشته ام و بیش از بیست سال است که در این امر مهم به لطف خدا همت داشته ایم و هستند کسانی که لحظه شماری شنیدن صوت و نوای ما را داشتند ولی به دلایلی طی چند سال اخیر در مجامع عمومی کمی کمرنگ شده است و …

در ادامه اگر مایل بودید به دو فایل صوتی یکی دعای افتتاح و دیگری دعای دهه آخر ماه مبارک رمضان با صدا و نوایم گوش فرا دهید :

ق۵۶د

بله دعای پرفیض و روح نواز افتتاح در بیست شب اول ماه مبارک رمضان زمزمه همیشگیم بوده و بعد دعای دهه آخر را می خواندم . در موقع قرائت یک ربع ساعت آن روحم در پرواز و خلسه معنوی به گردش در می آمد و تا ماهها در دل و روحم زمزمه و درخشان بوده است و جانی و روانی در سیر و سی یر داشته ایم .

با نگاهی به دعای افتتاح ماه مبارک رمضان می گوییم :

الها! آغاز می کنم ثنایم را به سپاس از تو و اقرار می کنم بر بزرگی و عظمتت که تویی یگانه و بی همتا و تویی آنکه بی شک مهربان ترین مهربانانی.دعای افتتاح، یکی از ادعیه شریفی است که خواندن آن در هر شب از ماه پرفیض و برکت رمضان مورد سفارش و تأکید قرار گرفته است.

دعای افتتاح فصل گشایش است، فصل گشوده شدن درهای رحمت الهی و فصل گشوده شدن بندهای مرئی و نامرئی از دست و پا و دل و زبان و…

دعای افتتاح هنگامه فتح دلهای بیتاب است. دلهایی که دروازه هایش گشوده می شود تا ظلمت از آن رخت بربندد و نور در آن منزل گزیند. دلهایی که به نام و یاد مقدس پروردگار جهانیان می تپد و معبودی جز او نمی شناسد.

رمضان ماه ضیافت خدا و ماه رحمت است و سفارش بر قرائت دعای افتتاح در شبهای چنین ماه پربرکتی، ادله ای است بر شأن و مرتبه رفیع این دعا، که خزانه ای است از ملکوت.

دعای افتتاح نسیمی است روح نواز و جان پرور از باغ های هماره سرسبز و خرم جنت، آنجا که جایگاه صدیقان و صالحان خواهد بود. آنان که در حرف و عمل کم نیاورده اند و کفه اعمال خیرشان در روز حساب و میزان سبک نمی باشد.

پیش از آنکه نوبت اختتام فرا رسد و کارنامه بسته شود، باید به فکر افتتاح بود و افتتاح آغازی است که می تواند پروازی باشد و حلاوت رهایی را در کام محنت زده آدمی بنشاند.
دعای افتتاح آیینه ای است شفاف تر از روح چشمه ساران، زلال و تابناک. تا آدمی در سایه راز و نیاز با آفریدگار مهربان و آمرزنده خویش، سیمای خود را در آن به نظاره بنشیند و به خود آید.

دعای افتتاح، نیایشی است که آدمی را بر جهل و خطا و غفلتش آگاهی می بخشد و چشمهای خواب زده او را می گشاید تا مهر و لطف و رحمت و گذشت خداوندش را ببیند و به اندیشه فرو رود.

آیا در بیان عظمت لطف و رحمت الهی همین بس نیست که ستارالعیوب است و آنچنان به یاری توابین برمی خیزد که فاصله بیراهه از راه، گاه از چشم بر هم نهادنی کوتاه تر می شود و آسان تر؟

دعای افتتاح یک شروع تازه است. یک شروع عاشقانه. شروعی که می تواند به جاودانگی بپیوندد و تا همیشه ادامه یابد.

دل می سپاریم به فراز روشنی بخشی از دعای شریف افتتاح؛

«… ستایش خدای را که آسودگی بخشد هراس زدگان را و رهایی بخشد نیکوکاران را و بلند کند مستضعفین را و خوار نماید متکبران را و به هلاکت افکند شاهان را و جانشین کند دیگران را و ستایش خدای را که شکننده زورگویان است و نابودکنندگان ستمکاران.»

اگر خواستید در مورد این دعا بیشتر بدانید :

سّیدبن‌طاووس در کتاب “الاقبال بالاعمال الحسنه” به سند خویش این دعا را از کتاب دعای ابوجعفر محمد بن‌عثمان‌بن‌سعید عمری رضی‌الله عنه نقل کرده، که در شبهای ماه رمضان خوانده می‌شود.
اگر چه این دعا به حسب ظاهر از امامان نقل نشده لکن با نظر بر اینکه ابوجعفر محمد بن‌عثمان‌بن‌سعید عمری از نواب خاص امام زمان عجل الله می‌باشد و ایشان به خواندن این دعا مداومت داشته‌اند و همچنین با توجه به معناهای بلند و عالی دعا، و اعتماد مرحوم سیدبن طاووس، می‌توان اطمینان پیدا کرد که این دعا از طرف حضرت صاحب الزمان عجل الله فرجه و یا از سایر معصومین به دست ایشان رسیده است.

وجه تسمیه این دعا

نام دعا، دعای افتتاح می‌باشد. زیرا این دعا با حمد و ثنای الهی اینگونه آغاز می‌گردد: اللهم انی افتتح التناء بحمدک…

بخشهای مختلف دعا

دعای افتتاح از سه بخش کلی تشکیل می‌گردد که نخستین بخش آن حمد و ثنای الهی می‌باشد، بسیاری از معارف دینی به زبان حمد و ثنا و تسبیح و راز و نیاز و سوز و گداز بیان می‌شود. در این بخش واژه‌های حمد، مدح، ثنا و تسبیح بیش از نوزده بار تکرار می‌شود. و در واقع این بخش چگونگی راز و نیاز با خدا را در زبان دعا به ما آموزش می‌دهد.

بخش دوم دعا: صلوات بر محمد و آل و محمد با اوصاف ویژه.

بخش سوم: به مساله انتظار فرج و شکایت از غیبت حضرت ولی عصر عجل الله و زیادی دشمنان و کمی دوستان و آرزوی دولت کریمه و آمادگی برای جانفشانی و خدمت در آن دولت می‌پردازد و در آخر با دعای نصرت و عزت برای مسلمانان به پایان می‌رسد.

——————————————————————————————

۱۴۰۶۲۰۰۹۶۷۵

حال به دو فایل صوتی اول دعای افتتاح در سال ۱۳۸۸رمضان خواندم و …

و دومی دعای دهه آخر ماه مبارک رمضان همان سال

 

DSC00994

به امید دیدار شما در نجف کنار حرم امام علی (ع) که هر چه ماه رمضان به انتها می رسد به آن حضرت نزدیکتر می شویم و تو گویی پیوندی عمیق و ناگسستنی بین این دو برقرار است و …

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام محمد
  عجب پس دعای افتتاح هم میخونی
  خیلی نفس میخواد
  عکس حرم امام علی ع برام خاطره بود
  ممنونم
  با گوشی پست را خواندم نظر دادم پوزش

 2. سلام
  خیلی ساله توفیق یارم بود
  خدا کنه بازم قسمتمون شه

 3. انشاالله که قبول باشه,,

 4. سلام نماز روزه قبول تبریک به تو نمی دونستم به این خوبی دعا هم می خوانی قبول باشه

 5. سلام اخوی الکرام
  همچنین از شما قبول باشه التماس دعا
  خواهش می کنم صدای دعا با صدای معمولی آدمها خیلی باهم فرق داره برا همین حتما باید شنید تا قضاوت کرد و شما هم همین گونه است و …

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads