مثلهای عامیانه و مرسوم در سنه کوه (۳)

تa_emam_ali

از اون نترس که “هر و هور “دارنه

از اون بترس که “سر به تو” دارنه

در گویش محلی مازندرانی به کسی که پر سر و صداست و معمولا بجا حرفش را می زند و از حقش دفاع می کندبه عبارتی “یکه بگو” و حاضر جواب است ” هر و هور کردن” گفته می شود و در عوض به کسی که در ظاهر امر سکوت می کند و بسیار آرام و سر به زیر و مظلوم خودشو جا می زند و در خفا و از پشت سر شروع به جو سازی و یارگیری می کند و به عبارتی زیر آب زنی می کند و اهل غیبت کردن و بدگویی استسر به تو یا مول” گفته می شود . این دو اصطلاح متضاد هم نوعی گرایش فکری و شخصیتی و رفتاری را در اشخاص نشان می دهند که در نظر داریم در ادامه تا حدی بحث را بشکافیم و نتیجه گیری آموزشی داشته باشیم . پس لطفا با ما همراه باشید: 

ن۲

مول ، مول مولی ، مول خی  

مول یا خف بیی ین نوعی تعارض شخصیتی در افراد است .برخی آنرا آب زیر کاه معنی می کنند . برای شناخت طبیعت افراد لازم است به مطالعه رفتار و چگونگی شکل گیری آن در انسان بپردازیم .

رفتار عبارت است از مجموعه ایی از فعالیتها ی خاص در رابطه با کاری خاص ، از قبیل راه رفتن ، صحبت کردن ، خندیدن ، گریه کردن و غیره که انسان همواره در حال انجام دادن آن است. انسان قادر است بیش از یک رفتار در یک زمان انجام دهد مانند صبحت کردن در هنگام راه رفتن . بخشی از رفتارها نیز در لحن صدا ، زبان بدن ، حالت چهره شکل می گیرد و بیانگر خصوصیات رفتاری آدمی است .

انسان قادر است در هر لحظه تصمیم به تغییر یک فعالیت یا ترکیبی از فعالیت ها گرفته و فعالیت دیگری را شروع کند . تحقیق و بررسی درباره رفتار آدمی ، سوالات زیادی در ذهن بر می انگیزد ، بطور مثال چرا در شرایط یکسان مردم به فعالیت خاصی دست می زنند و رفتار ویژه ای از خود بروز می دهند و عده ای دیگر رفتار های دیگری ؟ داشتن انگیزه علت بوجود آمدن “چرائی “رفتار است . انگیزه یا نیاز عبارت است از حالتی در درون انسان که او را به انجام فعالیت وادار می کند . انگیزه باعث بر انگیختن حرکت و فعالیت در فرد شده ، به آن تداوم بخشیده و جهت کلی رفتار را تعیین می کند و در اصل ، موتور اصلی حرکت یا ایجاد رفتار انسان می باشد .

انگیزش فرایندی زنجیره ای است که از نیاز یا احساس کمبود و محرومیت شروع و سرانجامِ ، رسیدن به خواسته را به دنبال دارد . و موجب تنش و کشش به سوی هدفی می شود که محصول آن رفتار، نیل به سمت هدف است .

شخصیت و رفتار شخصیت (به انگلیسی: Personality) را می‌توان آن الگوهای معین و مشخصی از تفکر٬ هیجان و رفتار تعریف کرد که سبک شخصی فرد را در تعامل با محیط اجتماعی و مادی‌اش رقم می‌زنند . به عبارت دیگر شخصیت شامل ویژگی‌های نسبتاً با ثبات و پایدار است که در توصیف آن‌ها از صفاتی همچون زودرنج، مضطرب٬ پر حرف٬ درونگرا و برون‌گرا و غیره استفاده می‌شود.

Creator-of-Life

تعریف شخصیت

شخصیت یعنی «مجموعه‌ای از رفتار وشیوه‌های تفکر شخص در زندگی روزمره که با ویژگی‌های بی همتا بودن، ثبات (پایداری) و قابلیت پیش بینی» مشخص می‌شود. به نظر می رسد گوردن آلپورت، بهترین تعریف در مورد شخصیت ارایه داده است. او اشاره می کنند، شخصیت، سازمان بندی پویایی در درون فرد است و شامل آن دسته از نظام های روانی – فیزیکی که رفتار و تفکر او را تعیین میکند. از این تعریف چندین نکته قابل استنباط است. بر پایه تعاریف بالا نکاتی درباره اصطلاح شخصیت روشن می‌شود:

•بی همتایی و تفاوت: شخصیت یک فرد بی‌همتاست و در عین بعضی مشابهت‌ها، هیچ دو شخصیت یکسان و همسان وجود ندارد.

•ثبات داشتن (پایداری): اگر چه افراد در شرایط و محیطهای گوناگون در ظاهر رفتار متضاد و مختلفی دارند، ولی در طول زمان (مثلاً چندین دهه) رفتار و واکنش و همچنین شیوه تفکر آنها دارای یک  ثبات نسبی دائمی است.

•قابلیت پیش بینی: با توجه کردن و مطالعه رفتار و نوع تفکر اشخاص می‌توان سبک رفتاری و تفکری افراد را با احتمال زیاد پیش بینی کرد. قابلیت پیش بینی رفتار با «ثبات در رفتار» رابطه متقابل دارد.

۱۰۱۷۵

آنچه بیان گردید به نوعی شناخت از رفتار و کردار افراد را می توان به بوته آزمایش گذاشت .البته ساکت بودن و کم حرفی همه دال بر مول بودن و بدی رفتار نیست بلکه آنچه بد است توطئه ،خدعه ، نیرنگ ، غیبت و بدگویی پشت سر است که از دیدگاه قرآن و سنت حسنه گذشتگان ما بسیار بد ،مضموم و نکوهش شدید شده است .

بخصوص کسی که در جایگاه اجتماعی خاصی قرار گرفته است و نماینده مردم در انجام اموری، وظیفه او سنگین تر است و باید مراقبت بیشتری در رفتار و کردار خود داشته باشد چرا که به خاطر جایگاه حقوقی و عمومی او بازتاب و بازخورد رفتاریش شدیدتر و بیشتر می گردد.

همیشه هم سر و صدا کردن و حاضر جوابی امری مثبت تلقی نمی شود چرا که عدم رعایت شخصیت طرفینی می تواند باعث اضمحلال اخلاقی جامعه و فرد گردد . بر اساس آموزه های قرآنی نباید صدای خویش را بر صدای پیامبر و افراد حقگو بلند کرد و زمانی صدای بلند مورد تایید اخلاقی است که موجب احقاق حقی و یا پیشگیری از ظلمی باشد که آنگاه بسیار سفارش و تاکید شده است در غیر این صورت مضموم و بد می باشد و…

مول بودن دورویی و نفاق را شامل می شود و این ضرب المثل چکیده و شیرازه مضموم بودن چنین صفات زشتی است که متاسفانه امروزه بر دامنه و گستره آن افزوده شده است و افراد بنام مقدسات و به کام اشخاص حاضر به هر دورویی و نفاقی هستند و رفتار مول مولی از خود بروز می دهند و چون حیوان معروف آفات مزارع بنام خوک یواشکی موجب تخریب و از بین بردن بنیان مراودات و انس الفت و علقه و رشته محبت مردمان می شوند و بدین خاطر شایسته بدترین نوع صفت الحاقی بنام ” مول خی ” می شوند . که انشاءالله از دیار ما دور باد و …

ب۱

به امید برقراری احکام دین مبین اسلام و سنت و رفتار پسندیده گذشتگان با حکمت و با دانش قدیم در جامعه امروزی ما و …

DSCF6857

چون گندمجار سنه کوه یکرنگ و باصفا و با مروت باشید نه نامرد و مول و …

DSC_0413

چو آبشار انجیلامن سنه کوه با طراوت و حق طلب باشید و …

DSC_0393

چو سنگ سنگین و متین نه زمخت و بد قلق و ناتو و …

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام
  قبول دارم خدعه بد است نه شخصیت درونگرا داشتن
  در عکس آخر سنگ چه گناهی کرده بهش بد گفتی!!؟؟

 2. سلام اخوی
  بله درسته
  به سنگ بد نگفتیم بلکه اشاره کردیم که سنگین و متین باشین نه زمخت و بد قلق …

 3. سلام مهندس

  متاسفانه ما جماعت سنه کوهی همیشه به دنبال منافع شخصی هستیم و هیچگاه به دنبال منافع عمومی(ملی) روستا نبوده ایم به همین خاطر به جای اعتماد کردن و حمایت کردن از یک فرد یا گروهی که شخصاً اعلام کردند که میتوانند به فکر روستا و آبادانی آن گام بردارند به فکر ترور شخصیتی و افکاری آنها مشغول میشویم به طور خلاصه بگوییم حاشیه از متن پر رنگ تر و مهم تر میشود که فرد و گروه از اینکه اعلام آمادگی کردند پشیمان میشود
  متاسفانه در این روستا انسانهای وارسته و پرتلاش زیادند ولی به دلیل این حاشیه سازی ها خود را از جماعت سنه کوه جدا کرده و خدمت رسانی خود را درجای دیگر و به سود غیر سنه کوهی ها انجام میدهند چون مورد اعتماد آنها بودند و از سوی غیر سنه کوهی ها نیز حمایت میشوند
  متاسفانه ………..
  شاید بعداً بقیه این مطالب را بنویسم و شاید هم حاشیه ها با این چند خط جمله زیاد تر شود و ادامه ندهم

 4. سلام جناب
  ابتدا تشکر از دقت و نظر شما
  در این مورد خاص که اشاره نمودید با شما هم نظرم متاسفانه در دهه های اخیر این روش زیاد شده است هر چند در دیگر جاها هم کم نیست و مشابه این روشها زیاده
  خدا کند که حاشیه ها بیشتر ازین نشود
  سپاس

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads