حرمتهای رو به فراموشی و مستقر در سنه کوه (۱۴)

۶ا۶

جایگاه و حرمت مادر در سنه کوه

 

مادَر یا نَنه یا نه نا یا مامان یا دایک یا دلکه (در زبان کردی) یکی از نسبت‌های خانوادگی است و به والد طبیعی یا اجتماعی مونث گفته می‌شود. به دلیل پیچیدگی و تفاوت‌های اجتماعی، فرهنگی، و مذهبی تعاریف‌ها و نقش‌ها، تعریف کلی کلمه مادر متفاوت است.

واژه ننه یا نه نا که به عنوان برابر برای مادر به‌کار می‌رود و معانی دیگری نیز دارد از ریشه هندواروپایی nan به معنی مادر و پرستار است.

در تعریف کلی مادر علاوه بر مادر وراثتی ، مادر بزرگ ها(گتنا یا گننا و ننه جون یا عزیز) و مادرخوانده ( به دو معنا زن بابا به محلی خورد مار و مادر اختیاری به محلی بهیته مار یا دایه ) ، مادر زن(زن مار) و مادر شوهر(شی مار) هم تا حدی قرار می گیرند و هر کدام لازم به تکریم و حرمت هستند.

مادر زیباترین و دلنشین ترین واژه در عمر هر موجودی است و همنشین و همراه آرامش و …

 از نخستین روز خلقت بشر، تا کنون در هر کجای دنیا و در میان هر قوم و نژاد و ملتی، با هر آداب و آیینی، وقتی نام مادر برده می ‌شود، کوچک و بزرگ، همه و همه، سرشار از شور و حرارت و مهر و الفت می ‌شوند و قلب شان پر تپش‌تر می ‌زند. اسلام نیز برای مادر، مقام و ارزش فوق العاده ای قائل شده است تا آن جا که رسیدن به بهشت را با رضای مادر میسر می ‌داند.

۱۰

مادر یعنی عشق ، عشق به همه خوبیها .مادر هر چیزی اصل و اساس او است. مادر کار خدایی می کند چرا که یکی از صفات الهی “ رب ” است یعنی پرورنده و به راستی خدا رب العالمین است. واژه “رب‌ّ” (از مادّه “ربب‌”) به معنای صاحب‌، مالک و همه کاره چیزی است‌. در معنی اصلی “رب‌ّ” مفهوم پرورش و تربیت خوابیده است‌; لذا در فارسی معمولاً آن را به عنوان “پروردگار” ترجمه می‌کنند; و به مالک و صاحب چیزی که به تربیت و اصلاح آن می‌پردازد “رب‌ّ” گفته می‌شود. مادر شمه ای کوچک از رب زمینی و در دسترس همه است برای همین جایگاه و پایگاه مادر بسیار رفیع و والا است و در دنیا با هیچ چیز و هیچ کس قابل قیاس نیست چرا که پیامبر عظیم الشان اسلام در وصف دخترشان حضرت فاطمه زهرا سلام الله که سید النساء العالمین است فرمودند : ام‏ ابیها؛ یعنی، مادر پدرش (مادر من).

بزرگی فرمود: «حقوق مادران را نمی توان شمرد و نمی توان به حق ادا کرد. یک شب مادر نسبت به فرزندش از سال ها عمر پدر متعهد ارزنده تر است. تجسم عطوفت و رحمت در دیدگان نورانی مادر، بارقه رحمت و عطوفت ربّ العالمین است. خداوند تبارک و تعالی قلب وجان مادران را با نور رحمت ربوبیّت خود آمیخته، به گونه ای که وصف آن را کسی نمی تواند بکند …

اینکه در حدیث آمده که: بهشت زیر قدم های مادران است، یک حقیقت است و اینکه با این تعبیر لطیف آمده است، برای بزرگی عظمت آن و هشیاری به فرزندان است که سعادت و جنت را در زیر قدم آنان و خاک پای مبارک آنان جست وجو کنید و حرمت آنان را نزدیک حرمت حق تعالی نگه دارید و رضا و خشنودی پروردگار سبحان را در رضا و خشنودی مادران جست وجو کنید».

شایسته دیدیم برای تعریف و بررسی جایگاه مادر به ادبیات کهن و معاصر رجوع دهیم تا تاثیر مقام مادر را بیشتر و بهتر به شناسانیم پس توجه فرمایید :

۹۶۳۰

جایگاه مادر در ادبیات ایران

نخست باید بین دو مفهوم مادر و زن در ادبیات تفکیک قائل شد؛ اول این‌که زن در جایگاه مادر که در ادبیات همه ملل بویژه ایران‌ ستایش شده و جز از نیکی بر قلم‌ها و زبان‌ها نرفته است و دوم این‌که زن در جایگاه همسر یا معشوق که این جنبه، پهنه پر طمطراقی را در ادبیات ملل به خود اختصاص داده است.

فردوسی پاکزاد‌ برای زن و مادر جایگاهی فراتر از پرورش فرزند و عشق به همسر قائل است و آن، احترام به خرد مادر است. این نوع نگاه به زن را در کمتر متون ادبی و تاریخی می‌توان یافت.در شاهنامه، زنان، مردان را راهنمایی می‌کنند، برخی بر مسند سیاست تکیه می‌زنند و برخی در میدان کارزار می‌جنگند. زن دارای هویتی مستقل است و هویت اجتماعی زن و مادر کاملا پذیرفته شده است.مادران در شاهنامه مادرانی خردمند و دنیا دیده‌اند.

مولوی در مثنوی معنوی، مقام زن را ستوده و او را مایه نشاط، امید، سرزندگی، پویایی و عشق می‌داند.

سعدی نیز همچون مولوی، زن را مایه امید مردان می‌داند:

در گلستان، حرمت مادر را آنقدر ارج و ارزش می‌نهد که حکایت می‌کند:

وقتی به جهل جوانی، بانگ بر مادر زدم. دل آزرده به کنجی نشست و گریان همی گفت: مگر خُردی فراموش کردی که درشتی می‌کنی؟

شیخ اجل در کتاب بوستان نیز از ستایش مقام مادر غافل نبوده و از آزردن دل مادران شکوه می‌کند:

جوانی سر از رای مادر بتافت           دل دردمندش به آذر بتافت

بانوی شعر پارسی، پروین اعتصامی نیز در اشعار خود نسبت به مقام و منزلت مادر نیک می‌نگرد و بزرگی مردان را همواره مرهون و مدیون دامان مادران از خودگذشته می‌داند:

به گاهواره مادر به کودکی بس خفت    سپس به مکتب حکمت، حکیم شد لقمان

به اعتقاد پروین، شایسته است تا مقام دختران نیز که مادران فردا هستند، ارزشمند دانسته شود: «همیشه دختر امروز، مادر فرداست

و آنجا که اعتبار، مقام، ارزش، استقلال شخصیت و والایی زن و مادر نادیده یا فراموش انگاشته شده است، کسانی چون فروغ فرخزاد همواره با اشعار جانسوز خود بر حقیرکنندگان شخصیت زن و مادر می‌تازد. از جمله شعرهای «دلم برای باغچه می‌سوزد»، «حلقه» و «عروسک کوکی» بر این حقیقت گواهی می‌دهند

ایرج میرزا، شعری در وصف و ستایش مادر با به کار بردن زیاد واژه آموخت دارد که دغدغه مادر را همواره آموختن رسم زندگی به فرزند می‌داند و در آخر هستی خود را از هستی مادر می‌داند:

پس هستی من زهستی اوست         تا هستم و هست دارمش دوست

فریدون مشیری، لذت یک لحظه مادر داشتن را از همه لذت‌ها گواراتر می‌داند و توضیح می‌دهد‌ همه زیبایی‌ها و دارایی‌های قابل تصور و غیرقابل تصور جهان…

بر تو ارزانی که ما را خوشتر است      لذت یک لحظه مادر داشتن

اما شهریار، زیرکانه پرده‌دری و بی‌حرمتی برخی افراد را به ندیدن محبت مادرانه در کودکی‌شان نسبت می‌دهد:

اغلب کسان که پرده حرمت دریده‌اند        در کودکی محبت مادر ندیده‌اند

مهدی سهیلی شاعر معاصر، نگاه مادر را برتر و ارزشمندتر از دولت عالم می‌داند:

مرا گر دولت عالم ببخشند           برابر با نگاه مادرم نیست

IM0

 چه کسی “مادر”تر است؟!

بسیاری، مادران امروزی را مادرهای خوبی نمی‌دانند. از نگاه این “بسیاری“، مادر خوب کسی است که وقتش را صرف فرزندش کند و طبق اصولی که آموخته، او را “خوب” تربیت کند. اما مادری که سرش به تبلت و تلفن همراه و لپ تاپ گرم است، عضو گروه‌های صد من یک غاز است و در شبکه‌های ظاهراً اجتماعی فعالیت می‌کند، مادری که مشغله بیرون از خانه دارد و حتی دغدغه تحصیل؛ در تربیت فرزند یا فرزندانش وسواس به خرج نمی‌دهد و وقتش را بی‌حساب پای آن‌ها نمی‌ریزد.

اما آیا مادر امروزی، مادر واقعی نیست؟ یا آن‌طور که گفته شد، حقیقتاً مادر خوبی نیست؟ آیا مادران در گذشته، خوب بودند؟ مادران دیروز با امروز چه تفاوتی داشتند؟

“مادر”، امروز و دیروز ندارد. بهتر و بدتر ندارد. “مادر” اگر مادر باشد نه علم می‌خواهد نه زمان. او تنها سرانگشتی است جادویی. نگاهی است مهربان؛ مادرانگی کیفیتی است در ساحت عاطفه؛ نه کمیتی در جهان مادی.

عشق، جادوی مشترک تمام مادرهاست؛ مادرهای آرام خانه‌دار یا مادران پرمشغله کارمند. آن‌ها که شش دانگ حواسشان جمع فرزندان است و آن‌ها که چشم از تلفن همراه برنمی‌دارند. عشق مادرانه بین مادران دیروز و امروز و تمام نسل‌ها مشترک است.

نقش و جایگاه مادر در بین مردمان سنه کوه با توجه به آموزه های دینی و عرفی جامعه مذهبی شیعه اثنی عشری این دیار علوی در جایگاه رفیع و والایی قرار داشته و دارد و کسی بر این جمله اما و اگر ندارد چنانچه مادران پاک نهاد و دلسوز سنه کوه در کنار دیگر اعضای خانواده هم مرد کارزار کار کشاورزی و دامپروری بوده و هستند و هم مادر مهربان و پر مهر و محبت خانه و خانواده و هم همسری پر عطوفت و دوست داشتنی برای پدر خانواده .

در موارد بسیار برخی مادران سنه کوه با از دست دادن شوهر خویش در جوانی پا به پای فرزندان با کمال صداقت ، عصمت و پاکی کوله بار نقش محوری پدر را هم بردوش کشیده فرزندان صالح بسیاری را تربیت کردند و آبرومندانه روزگار گذراندند که شاهد عینی بسیاری را می توان نام برد .

در هر حال امیدواریم همانگونه همه به پدر احترام فوق العاده می گذارند قدر و منزلت مادر را که ” درر” گرانبهای هستی است هم قدر بدانیم و شکرگزار  محبتهای آنان ، چرا که ناراحتی و نفرین آنان بنیان کن و خانه برانداز است و از آن طرف دعای پدر و مادر بزرگترین سرمایه هر کسی که خواهان سعادتمندی دنیا و آخرت است و …

به امید سلامتی هم مادران و پدران هستی با هر دین و مسلکی …

۱۰۶

اثبات عشق به مادر توسط یک عالم و دومین مقام سیاسی کشور و …

DSCF3501

مدینه در صحن مسجد النبی (ص) در بهمن ۱۳۹۱ و …

DSCF4057

مکه در گوشه بیرونی مسجدالحرام اسفند ۱۳۹۱ و …

DSCF4237

 دعای تو مادر چه کولاک کرد و می کند ، فدای نگاه مهربان و خداییت مادر جان و …

DSCF4667

استقبال پدر از همسرش (مادرم) و شکوه یک عشق طرفینی و نگاه مبهوت همه و …

وووووو…

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام مهندس

  مامانم منو هیچ وقت کتک نزده

  من کاملاً اون عکسی رو که گذاشتی رو تکذیب میکنم

  آقا فتوشابه فتوشاب

  باور نکنید

 2. سلام جناب
  کلی خندیدم …
  این عکس عمق عشق و علاقه مادران را نشان می ده و …
  تجدید خاطره ماست

 3. سلام محمد.
  آری امام صادق (ع) فرمودند حتی اگر از اُف گفتن به والدین کمتر وجود داشت همان را نیز حرام می کردیم. نقل به مضمون.
  در ضم عکس بازگشت مکه و دیدار پدرت با مادرت عالی!!

 4. سلام علی رغم همه مجب و حیا تواضعی که زنها در اجتماع در برابر شوهرهای خود دارند کمتر زنی علاقه شدید خود را نسبت به شوهرش در جمع بروز میدهد و این نشان از عمق عشق دارد احسنت بر هچین زن و مردی ابوی خدابیامرز ما هم زمانی که از مکه تشریف فرما شدند همین کار را با مادر ما انجام دادند ممنون از عکسی که گذاشتی تا برای ما تجدید خاطر شد مرسی

 5. سلام
  جالب بود آن لحظه آنان گریه می کردند از شوق دیدار و ما حضار خنده …
  این است مفهوم عشق واقعی …

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads