مثلهای عامیانه و مرسوم در سنه کوه (۲)

Iل۱

خون را با خون نمی شویند !

کینه را عمر کرد و جایش جهنم است !

خون ره با خون نشورنه ” به تعبیری بدی را با بدی جواب نمی دهند یا به عبارت دیگر هر بدی را با نیکی می شود محو کرد اما ” کینه ره عمر هاکرده شونه جهنم ” که همراه آن است یعنی کینه شتری هم معادل این اصطلاح “کینه عمر کرد جاش جهنم شد” هم بکار می رود . در ادامه به بررسی این مبحث مهم و بسیار مبتلا به جوامع بخصوص این روزهای سنه کوه بیشتر می پردازیم .لطفا همراه باشید:

خون‏ از نجاسات است که در قلب و رگها جریان دارد. از احکام آن در بابهای طهارت، صلات، صوم، حج، تجارت، صید و ذباحه و اطعمه و اشربه سخن گفته‏ اند.

خون انسان و هر حیوانی که دارای خون جهنده می‏باشد (با بریدن رگ، خون با جهش و فشار بیرون می‏زند) نجس، و خون حیوانی که خون جهنده ندارد پاک است.
خونی که پس از تذکیه و خروج آن در حدّ معمول، در بدن حیوان حلال گوشت می‏ماند، از خون نجس استثناء شده و پاک است.
در پاک بودن خونِ باقی‏مانده فرقی بین انواع تذکیه از ذبح، نحر و شکار نیست؛ لیکن طهارت خون جنینی که تذکیه آن به تذکیه مادرش تحقّق می‏یابد، محل اشکال واقع شده است.در طهارت خون باقی مانده در بدن حیوان حرام گوشت پس از تذکیه آن، اختلاف است.
همچنین طهارت نطفه‏ ای که به علقه تبدیل شده (خون بسته شده) اختلافی است. بسیاری آن را نجس دانسته‏ اند،بلکه بر آن ادعای اجماع شده است.
طهارت خون طحال و نیز خون موجود در تخم مرغ یا تخم سایر پرندگان، اختلافی است.البته خونی که گاه در شیر یافت می‏شود نجس است و شیر را نجس می‏کند.

پس خون از نجاسات است و موجب پاک شدن نمی شود. در هر حال به بیان دیگر باید گفت مردمان قدیم به درستی دریافته بودند که اگر کسی به شما بد کرد یا به نحوی موجب رنجش شما شد سعی نمایید با مهربانی و عطوفت او را مهربان کنید و به نحوی باعث افزایش انس و الفت و موددت گردید. برای همین در مسائل منجر به کدورت بین دو یا چند نفر بزرگان و معتمدین محل برای کاهش آلام و رفع کدورت طرفین را به آرامش دعوت کرده و در جواب هریک می گفتند که خون را با خون نمی شویند بلکه با مهربانی ، گذشت و ایثار می توان در کنار هم در یک محل زندگی کرد ، فلذا کینه را با کینه نمی شود بر طرف کرد و باید که با آب گذشت ، بخشش و مدارا آن را بر طرف کرد فلذا برای همین است که در سنه کوه در ادامه گفته می شود :

what-hatred-camel؟

کینه را عمر کرد جایش جهنم شد !

کینه شتری هم معادل این اصطلاح “کینه عمر کرد جاش جهنم شد” بکار می رود که البته نگارنده یادم هست که جناب حاج رجبعلی علیجانی خدابیامرز در توصیف برخی افراد از کلمه کینه شتری که لب و لوچه اش نفیره زیاد بکار می برد و در ادامه به بررسی این مبحث مهم و بسیار مبتلا به جوامع بخصوص این روزهای سنه کوه بیشتر می پردازیم .

به طور کلی زندگی، اخلاق و معنویت عرصه روابط انسان با خود، خداوند، جامعه و طبیعت است. دراین میان عرصه روابط اجتماعی، نقش بسیار تعیین کننده ای در ساخت و ساز شخصیت انسان دارد. شخصیت اخلاقی و صفات باطنی انسان بیشتر در عرصه رابطه با دیگر انسان ها شکل می گیرد و حتی این روابط در تنظیم رابطه با خداوند و خود نیز تأثیر می گذارد.

مردم بندگان خدای واحدی هستند و محبت و روابط صمیمانه با مخلوقات الهی جدای از رابطه محبت آمیز با خداوند نیست. همه مردمان اعضای یک خانواده اند و پیکر واحدی را تشکیل می دهند که اگر عضوی از این پیکر دچار آسیب شود، سایر اعضاء از آن آسیب در امان نمی مانند. به قول شیخ اجل سعدی:

بنی آدم اعضاء یک پیکرند/ که در آفرینش ز یک گوهراند
چو عضوی به درد آورد روزگار /دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی/ نشاید که نامت نهند آدمی

تنظیم نیکوی مناسبات اجتماعی علاوه بر تأثیری که در ساخت شخصیت خود و تنظیم رابطه محبت آمیز با خداوند دارد تأمین کننده رفاه، آسایش، امنیت و آرامش زندگی عادی و طبیعی انسان نیز هست.

۰۵۹۱

کینه چیست؟

کینه خشم فرو خورده و نوعی عقده روانی است. در تفاوت میان کینه و عداوت گفته اند: تفاوت این دو در باطنی و ظاهری بودن آنها است.

کینه یعنی دشمنی پنهان و عداوت، یعنی دشمنی آشکار. خطر کینه برای صاحب آن دائمی است زیرا که درون او را سرشار از احساس بد، تنفر می کند و شادی اش را می زداید و برای طرف مقابل آنگاه خطر ساز می شود که به صورت دشمن و رفتار کینه توزانه ظاهر شود.
کینه و دشمنی به طور کلی یکی از عوامل مهمی است که زندگی فردی و اجتماعی انسان را تهدید می کند و با امنیت، سلامت، آرامش و خوشی زندگی در تضاد است.

بدین خاطر است که سعدی علیه الرحمه گفته اند:

میان دو کس جنگ چون آتش است / سخن چین بد بخت هیزم کش است

کنند این و آن خوش دگر باره دل  / وی اندر میان کوربخت و خجل

فق۶

نکته :

چند صباحی است عده ای برآن شدند که بین نگارنده و برخی گروهها و طوایف محل عداوت و دشمنی خودخواسته ای را ایجاد کنند و بدین خاطر به شدت دست به حربه ها و نقشه های مذبوحانه ای زده اند و کار را از نقد و نظر عادی در خفا به علن و آشکار کشانده و متاسفانه از تذکر دوستانه برخی افراد و حتی شورای محترم محل که حقیقتا زحمت می کشند و در میان خواسته های مختلف و گاهی غیر عادی برخی افراد با درایت مطالبی را دوستانه یا گاهی با چاشنی جدیت ابراز می کنند ، سوء استفاده و بد برداشت کرده و نزد برخی افراد تلاشهای زشتی را انجام می دهند که آخرین آن متاسفانه به خانواده داغدار متحدها در کنار برخی موارد  بیجای قبلی مسائلی را بیان داشتند که بزودی در پستی جداگانه به طور دوستانه و تشریحی مطالبی را برای کاربران عزیز خواهیم نوشت و …

پس تا بعد خدا یار و نگهدار شما

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام مهندس
  در پست واش یا دارواش اینگونه نوشته شد:
  من به عمر چهل سالم تاکنون ندیدم و نشنیدم و روی درخت گردو کم رشد می کند اما برعکس روی درختان دیگر مثل انجیلی و ممرز و راش برعکس خیلی زیاد رشد می کند و …
  در پست حرمت خانه و خانواده این چنین نوشته ای :
  شک نکنید که بیش از ۳۵ سال مطالعه و تحقیق مداومم پشت نوشتارم هست نه تازه کارم و نه بی خبر و ظاهر ساز …
  مهندس چند سالته ؟

 2. سلام جناب
  تشکر فراوان از دقت شما در نوشته های خط خطی ما
  راستش متولد ۱۳۵۱ هستم
  اولی مشاهده ای است و از کودکی می شود اطراف را دید و به خاطر سپرد و …
  دومی ما از شش سالگی به مدرسه رفتیم و اموختیم و باز هم می آموزیم تا بیاموزانیم اگر خدا خواهد برای همین اشاره به مطالعات کردم …
  بازم از حسن ظن و دقت شما سپاس

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads