حرمتهای رو به فراموشی و مستقر در سنه کوه (۱۳)

hhe1333

جایگاه و حرمت پدر در سنه کوه

پدر کیست ؟

 پدر یکی از نسبت‌های خانوادگی است و به والد طبیعی یا اجتماعی مذکر گفته می‌شود و از نظر زیست‌شناختی، اجتماعی، فرهنگی، و مذهبی می‌تواند تعریف‌های متفاوتی داشته باشد. از نظر زیست‌شناختی، در پستاندارانی مانند انسان، پدر اسپرمی را تولید می‌کند که با تخمک ترکیب شده و پس از لقاح، رویان (جنین) شکل می‌گیرد. از نظر اجتماعی پدر به مردی که نقش اجتماعی مربوطه را انجام دهد نیز گفته می‌شود. امروزه تحقیقات بسیاری درباره اهمیت نقش پدری در رشد روانی و اجتماعی فرزندان صورت گرفته‌است.

در تعریف کلی پدر علاوه بر پدر وراثتی ، پدر بزرگ ها و پدر خوانده ( به دو معنا شوهر مادر و پدر اختیاری) ، پدر زن و پدر شوهر هم تا حدی قرار می گیرند و هر کدام لازم به تکریم و حرمت هستند.

 در برخی ادیان “خدای پدرعنوانِ داده شده به خدا در ادیان توحیدی مدرن (یکتاپرستی)، مانند مسیحیت و یهودیت است. چرا که او علاقه‌مند به امور بشری مشاهده شده است. همانگونه که یک پدر به دلیلِ وابستگی به فرزندان به امورِ آنان علاقه‌مند است.

در دین یهود، خدا بعنوانِ پدری توصیف می‌شود که خالق، زندگی بخش، قانونگذار و محافظ است. با این حال، در یهودیت استفاده از عنوان پدر برای خدا به طور کلی استعاره و یکی از بسیاری از عناوینی است که یهودیان به خدا نسبت می‌دهند.

اهمیت نقش پدر

پدر در جنین از دو لحاظ سهم دارد :

۱– وراثت

از نظر وراثت نیمی از کروموزوم های جنین از پدر و نیمی از مادر است. ممکن است پدر بیماری داشته باشد و از طریق کروموزوم ها به کودک نیز منتقل می شود. رفتار پدر الگو و غرور او کارساز است. شیوه محبت یا خشونت ، اتکای به نفس ، قاطعیت پدر و… همه برای کودک درس و آموزنده می باشد.

۲-محیط.

پدر از لحاظ محیط نیز نقش دارد. اگر پدر فردی پاک، شریف، مؤمن و متعبد باشد کودک از او تأثیر می پذیرد و اگر پدر آلوده باشد ناخواسته کودک نیز آلوده خواهد شد. طرز فکرها، فلسفه ها، ادبیات و هنر، اخلاق و رفتار و جرائم و انحرافات، مواضع سیاسی و اقتصادی همه در کودک مؤثر است و شخصیت کودک را تحت تأثیر قرار می دهد.

DSCF0476

تصور کودک از پدر

طفل از زمان تولد تا حدود دو ماهگی شدیداً وابسته به مادر است و مادر را مرکز آرزوها و آمال خود می داند. به تدریج که کودک وارد دو ماهگی می شود، پدر وارد زندگی و ذهن و تصور او می شود. کودک این را در می یابد که پدر برای او پناهگاه است، معلم است، رهبر و قانونگذار است. تصور اینکه پدر از مادر کم اهمیت تر است از جهاتی درست است اما در مواردی نیز نقش پدر مهم تر از مادر می باشد. تجسم عالم شعور، مظهر عقل و دانش در خانواده در قبضه ی پدران است و طفل پدر را به این گونه می شناسد.کودک به تدریج که بزرگتر می شود تصوراتی از پدر را در ذهن خود پرورش داده و آنها را پروبال می دهد. از جمله تصوراتی که کودک از پدر خود دارد عبارتند از :

الف ) چهره برجسته خانواده :

کودک در سن ۳-۲ سالگی پدر را بزرگترین شخصیت و عاقل ترین افراد می داند. اگر کسی علیه پدر چیزی بگوید، ا و از پدر خود دفاع می کند. کودک در خانه با پدر رفتاری رسمی دارد و بیشتر اوقات از کانال مادر با پدر ارتباط برقرار می کند.

ب ) همانندی با پدر :

از نظر روان شناسان، کودک ۶-۳ ساله مخصوصاً پسر بچه ها پدر را الگوی خود قرار می دهند. پدر از نظر کودک سمبل قدرت است. ضامن خانواده است و همه ی آرزوی کودک این است که مثل پدرش باشد.

ج ) ضامن رفع نیازها:

پدر از نظر کودک ضامن رفع نیازهاست. هر چیزی را که اعضای خانواده احتیاج دارند ، پدر تهیه می کند، کودک در سایه پدر، نیکو پرورش می یابد. هر چقدر سن کودک بیشتر شود، دید او نسبت به ضمانت پدر بیشتر می شود بطوریکه در سنین نوجوانی مادر را عامل مهر و محبت و پدر را عامل تأمین زندگی و انضباط می داند.

د ) عامل تأمین امنیت :

اگر خطری برای کودک پیش آید به پدرش پناه می برد.

ه ) مرکز دانایی و اندیشه:

پدر نماینده ی دنیای خارج کودک است، مرکز دانایی و آگاهی است. کودک گمان دارد که پدرش در همه ی اصول و قواعد داناست. حتی کودکانی که نسبت به پدر دید منفی دارند باز هم درباره ی پدر تعصب دارند و عقل و فکر او را تحسین می کنند.

حرمت پدر ،حرمت خداست

حرمت نگهداشتن مفهومی اجتماعی است که مانند تمام مفاهیم دیگر در هر جامعه‌ای نسبی است و تعریف آن در محدوده هر جامعه متفاوت است. در جامعه‌ای که عمدتاً با فرهنگ و رسوم غربی است شاید پا دراز نکردن جلوی بزرگ‌تر اصولاً غیرقابل درک باشد، اما در جوامع دیگر این کنش ارزش و هنجاری مطلوب قلمداد می‌شودو دارای ارزش و اعتبار زیادی است .

یکی از مهمترین حرمت‌هایی که باید در خانواده حفظ شود، حرمت پدر و مادر است البته زن و شوهر هر کدام باید در جهت حفظ حرمت یکدیگر به‌ویژه در نزد فرزندان تلاش کنند تا فرزندانشان نیز حرمت یکدیگر و پدر و مادر را حفظ کنند. اگر در یک خانواده با کوچکترین اختلاف بین زن و شوهر هر کدام سعی کنند حرمت دیگری را بشکنند تضمینی وجود ندارد که فرزندان حرمت آن‌ها را حفظ کنند.

دین اسلام برای نهاد خانواده در نظام اجتماعی، ارزش بسیار بالایی قائل است و آن‌را عامل ایجاد سکینه و آرامش بین اعضای خانواده و جامعه می‎شمارد، بدین لحاظ حقوق و تکالیفی را برای اعضای خانواده معین کرده و آن‌ها را به رعایت این موارد ترغیب و تشویق نموده است و داشتن روابط سالم و اخلاقی را در کانون خانواده مبتنی بر رهایی از خودبینی و خودخواهی و رعایت احترام متقابل، گذشت و فداکاری، ایثار و دگرخواهی، توجه به مصلحت خانواده و مودّت و رحمت قرار داده است.از این‌رو معصومین(ع) در روایات مختلف، زن و مرد را دعوت به خوش‌رفتاری با یکدیگر نموده‌اند.

درباره دو موجود گران بها و اشاره به مقام والای آنها یعنی پدر ومادر همین بس که در قرآن بعد از توحید و یگانگی ذات بی مثالش اشاره به توجه به پدر ومادر نموده است.

وقضی ربک الا تعبدو الا ایاه و بالوالدین احسانا

و امر کرد پروردگارتو که بندگی مکنید مگرخدا را ونسبت به پدرومادرنیکی و مهربانی کنید(سوره اسراء-ایه۲۳).

امام صادق(ع) هم در مورد خوش‎رفتاری زنان فرموده است: «هرگاه زنی، شب را به عبادت بیدار باشد، در حالی‌که شوهرش به‌خاطر پایمال کردن حقش، از او خشمگین است، تا زمانی‌که او را راضی نکند، نمازش مورد قبول واقع نمی‌شود».

باید توجه داشت همسرآزاری فقط مختص به زنان نیست گاهی هم اتفاق می‌افتد که یک زن با روش‌ها و رفتارهایی موجبات آزار شوهر خود را فراهم آورد و با انجام برخی کارها باعث می‌شود حرمت همسر وی به‌عنوان پدر، در نزد فرزندانش شکسته شود.

در تعریف «شوهرآزاری» گفته می‌شود: رفتاری آزار دهنده از سوی زن علیه شوهر که در محیط خانواده به‌وقوع می‌پیوندد و حقوق او را پایمال می‌کند، البته ممکن است جنبه روانی، جنسی، اقتصادی، جسمی داشته باشد.

شوهرآزاری می‌تواند ابعاد و مصادیق مختلفی مثل تخریب حیثیت و آبروی شوهر، شکستن حرمت پدر در نزد فرزندان، فحاشی و انتساب صفات ناشایست، عدم توجه به خواست و انتظارات شوهر، تبعیض بین خویشاوندان خود و شوهر، بزرگ‌نمایی مسائل جزئی، مقایسه نامناسب همسر با سایر مردان و مسائلی از این حیث داشته باشد.

بعضی از خشونت‌های زنان، به روح و روان شوهر آسیب می‌رساند و او را تحت فشارهای روحی و روانی قرار می‌دهد. معمولاً این نوع آزردگی، شیوع بیشتری داشته و به‌صورت غیرمستقیم اثرات مخربی برجای می‌گذارد.

یکی از بارزترین مصادیق آزار روانی مردان در خانواده، از بین بردن حرمت و احترام نقش پدری آن‌هاست. رفتارهای اهانت‌آمیز و پرخاشگرانه از سوی زن در نزد فرزندان، می‌تواند اقتدار و ابهت پدر را در محیط خانواده مخدوش کند و ضمن شکستن غرور و شخصیت وی، عزت نفس او را لگدمال نماید، در حالی‌که توصیه‌های مؤکد دینی در راستای تقویت توانمندی و نظارت پدر در خانواده، به جهت حفظ استحکام بنیان خانواده و ممانعت از کج‌روی‌های اعضای خانواده می‌باشد.

برخی از زنان دائماً همسر خود را با همسر بستگان یا همکاران و دوستان خود مقایسه می‎کنند و در این شرایط تنها جنبه‌های منفی شوهر خود را می‌بینند و آن‌ها را برجسته می‌کنند و به‌دنبال آن، خود نیز احساس کمبود و محرومیت در زندگی می‌نمایند.

اصل بر رعایت حکم پدر است و بدون اجازه ی او‏، جز در واجبات نمی توان گام برداشت. فرزند وظیفه دارد بال رحمت و عنایت خود را در زیر پای پدر و مادر بگستراند.فرزند حق اهانت به پدر را ندارد، حتی گفتن اف. حرمت پدر چون حرمت خداست و نمی توان آبروی پدر را زیر سؤال برد و شخصیت ا و را خدشه دار کرد. حال این همه احترام برای پدری است که تمرین عظمت و لیاقت کرده باشد، عواملی که سبب بغض و نارسایی در رشد و حیات خود و کودک است از خود دور کند و برای صلاح و فساد فرزندش و جامعه بیندیشد.

عاقبت بی احترامی به والدین:

رسول اکرم “ص” فرمود: موسی “ع″ به درگاه پروردگار عرض کرد:خدایاآن رفیق من که در راه تو به شهادت رسید حالش چگونه است ؟خطاب رسید :ای موسی او در جهنم است.

عرض کرد: پروردگارا،مگرشهدا را وعده بهشت نداده ای؟

فرمود:چرا.ولی او اصرار داشت به آزردن پدر ومادر، ومن عمل کسی را که ستم به پدر ومادر را روا دارد قبول نمی کنم.

رسول اکرم “ص” فرمود: خداوند چهار چیز را در چهار چیز قرار داده است:

۱-     برکت علم را درتعظیم نمودن از استاد.

۲-     بقاء ایمان را در تعظیم نمودن خداوند.

۳-     لذت زندگی را درنیکی به پدرو مادر.

۴-     نجات از آتش را در ترک از آزارخلق.

 روز پدر

روز پدر روزی است برای بزرگداشت پدرها، پدر بودن، پیوند میان پدران و مادران و اهمیتی که پدرها در اجتماع دارند. در بسیاری کشورها روز پدر، سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن در نظر گرفته شده‌است. این روز در ادامهٔ روز مادر و قدردانی از مادران است.

در ایران پیش از انقلاب، روز ۲۴ اسفند خورشیدی زادروز رضا شاه بر پایهٔ گاهشمار ایرانی روز پدر نامیده می‌شد. پس از انقلاب سال ۵۷ این روز به ۱۳ رجب قمری زادروز حضرت علی بن ابی‌طالب (ع)امام نخست شیعیان تغییر یافت.

روز پدر
روز پدر

پدری در روز پدر به دخترش غذا می‌دهد.
برپایی توسط کشورهای مختلف
نوع فرهنگی
مفهوم گرامیداشت مقام پدران
تاریخ ۱۳ رجب در ایران
روزهای دیگر در کشورهای مختلف
جشن‌ها هدیه‌دادن به پدران
مربوط به روز مادر، روز جهانی کودک

علی ،گره گشاترین مرد عالم

-آفتاب، روز را از لبخند دیوار کعبه آغاز می کند و ماه، از پیشانی تو نورانی می شود.
-زمان، از حرکت می ایستد، تا تاریخ، از اولین نفس های تو آغاز شود.
-هوا، با نفس های تو جریان می گیرد. آسمان، از همیشه به زمین نزدیک تر می شود. جاهلیت حجاز را موریانه ها، آرام آرام می جوند تا تاریخ، به روزهای آفتابی با تو برسد. ضلالت در پیش پای تو تمام و زندگی روشن، با اولین پلک زدن تو آغاز می شود.

ای ستاره تابناک عالم بشریت ای شاه مردان علی ای جان جانان علی یا علی

حرمت و جایگاه پدر در سنه کوه

همه مطالبی که تاکنون بیان داشتیم نقش، جایگاه و کرامت پدر را تا حدودی گوشزد کرده و بیان داشتیم اما آنچه گفته شد مطالبی کلی و پیش مقدمه بیان این مطلب ماست که جایگاه و مقام والای پدر در زندگی اهالی سنه کوه از قدیم الایام نقشی محوری ،حساس و بسیار مورد توجه و التفاط اعضای خانواده بخصوص فرزندان بوده و هست . معمولا اذن پدر در انجام امور روزمره زندگی تا موارد خاص بسیار مراعات شده و حتما باید با رضایتمندی او کارها سامان می یافت و هنوز هم در بسیاری از خانواده های اهالی مراعات می شود . نقش پدر بزرگها هم بسیار پر رنگ و اساسی بود و حتی همین روند در امور محل بر اساس شرایط و جایگاه سنی افراد بسیار مورد توجه و رعایت می شده است .

در قدیم بیشتر و امروزه کمتر نقش انتخاب پدر و مادر بخصوص پدران در عقد و ازدواج و انتخاب همسر برای فرزندان نقشی محوری و اساسی بود و معمولا روی حرف آنان کمتر حرفی بوجود می آمد و همین نقش پررنگ پدران در زندگی تضمین کننده آسایش و آرامش خانواده های اهالی بود بدین خاطر احساسات و نوسانات عشقی زودگذر و بی مورد و احساسی کمتر نقش داشت .

پدر یک خانواده تمام تلاش خود را داشت تا فرزندانی موفق و کاردرست تربیت کند و برای آینده جامعه و خانواده خود شخصی مفید و ورزیده و با مهارت بار بیاید.هرگز در بین اهالی سنه کوه مشاهده نشد که پدری بی تفاوت نسبت به سرنوشت فرزندانش باشد و معمولا سعی و تلاش خود را کرده اند و البته ذات فرزندان خود عامل و نقطه پیشرفت را شاید نیافت اما در مجموع افراد موفق محل ما اکثریت قاطعی را تشکیل می دهند که در منطقه ازین نظر سرآمد هستند و …

زنان سنه کوه هم معمولا بسیار همراه و هم نظر با مردان خویش بوده و هستند فلذا این احترام متقابل در بین افراد خانواده نهادینه شده است و کمتر موردی را بخصوص در نسل قدیم سنه کوه می توان سراغ داشت که این احترام و حرمت پدری مورد خدشه واقع شده باشد اما متاسفانه در نسل امروزی کمابیش تحت تاثیر فرهنگ شهر نشینی و  تغییر فرهنگی و هویتی بوجود آمده ناشی از اطلاعات و وسایل ارتباطی امروزی این احترام جایش را به توقعات بسیار بالا اعم از نوکری و چاکری تغییر مسیر داده و می دهد. بنابراین باید کمی در مناسبات نسل امروزی و تغییر روش و الگوی زندگی امروزیها خوف و خطر را بیشتر حس کرد و جدی گرفت که البته در بین اهالی سنه کوه به نسبت دیگر اجتماعات و روستاهای دیگر خوشبختانه کمتر است ولی باید همه تغییر رفتاری و ذایقه جوانان را جدی بگیریم و این هشدار را همیشه به هوش داریم .

کمک متقابل والدین بخصوص پدر و فرزند از قدیم الایام در همه خانواده ها راهگشا و مهم بوده است اما باید توجه داشته باشیم که فرزندان عصای پیری والدین هستند نه اینکه تا لب گور دایه پر شیر و دوشا و …

این سالها روز پدر در سنه کوه با خریدن شیرینی و هدیه مختصری و رفتن در محضر او گرامی داشته می شود و معمولا با پذیرایی شام یا ناهاری ختم می شود و فرزندان دور از پدر و مادر هم معمولا با تلفن و تبریک ولادت امام علی (ع) دلشان را شاد می کنند .

ضمن تبریک در پیش بودن ولادت حضرت امیر امام علی (ع) اسوه بی نظیر مردان و پدران در طول تاریخ بشریت روز گرامیداشت پدر را هم به همه تهنیت و شادباش عرض می کنیم و آرزوی بزرگ ما سلامتی و شادکامی همه پدران بخصوص اهالی خونگرم و صمیمی و دوست داشتنی سنه کوه است…

موفق باشید .

DSC07013

پدر روزت مبارک ، ته خسته تن بلارم و …

DSCF0476

بابا بزرگ روزت مبارک و …

DSC_0697

خانه پدری آرامش بخش ترین مکان روی زمین برای هر فردی است و …

DSC_0520

ژست با ماشین امروزی توسط بابای خانواده و …

 

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام برادر
  روز ولادت مولا علی (ع) و روز پدر، بر شما، پدر عزیزمان و همه پدران دنیا مبارک و روح همه پدران درگذشته هم شاد باد

 2. سلام جانم اخوی عزیز
  ممنون از لطف و محبت شما و سپاس از شما

  تبریک به شما بابای عزیز شادان و عرفان جانم

 3. سلام..روز ولادت حضرت علی وروز پدر را به شما تبریک می گم…. وتبریک به به تمام پدران گرامی مه نقش بسیار مهمی درلحطه به لحظه زندگی فرزندانشان دارن

 4. سلام
  ممنون از لطف شما
  البته که درست می فرمایید

 5. عکس دخترتونه تو بغل بابا بزرگش

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads