گل خبر یار یا قاصدک ، نوید بهار در سنه کوه (۶)

DSC_0336

گل خبر یار یا قاصدک

 

نام محلی : خبریار ، خور ورkhaver var  ، گل زرد

نام فارسی : گل قاصدک ، قاصدک،خبررسانک ، خبرچین

نام علمی : Taraxacum officinale

گُل قاصِدَک، خبررسانک یا خبرچین و نیز در طب سنتی به همین نام یعنی طرخشقون معروف است گیاهی است علفی و دائمی که ساقه آن به ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه دارای ریشه‌ای است به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد که پر از شیرابه سفید رنگی می‌باشد.گلهای قاصد معمولی (Taraxacum sect. Ruderalia)و (Taraxacum officinale Weber)دسته‌ای از گیاهان بسیار شبیه به یکدیگر از تیره Taraxacum را تشکیل می‌دهند که همگی از خانواده گیاهان دارای گلهای سبدی یا  کاسنیان (Asteraceae) هستند.

البته کاسنیان (Asteraceae) یا مرکبان (Compositae) تیره‌ای از کاسنی‌سانان (Asterales) با گل‌آذین کپه و پراکندگی گسترده در جهان است. کاسنیان گیاهانی آوندی و گلدار و دولپه‌ای هستند.

تیرهٔ گل مینا یا تیرهٔ کاسنی یا تیرهٔ مرکبیان یا تیرهٔ اسطراطیقوس یا تیرهٔ گل آفتابگردان یا تیرهٔ آستراسه Asteraceae یا تیرهٔ کومپوزیته Compositae نام‌های دیگر این تیره هستند.

 

قاصدک
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: گل مینا
تیره: گل‌ستاره‌ای‌ها
تبار: -Cichorieae
سرده: Taraxacum
Alexandre Henri Gabriel de Cassini
گونه‌ها
متن را ببینید.

گل قاصد که به نام‌های هند بابری، خبر آور و کاسنی بری نیز معروف است گیاهی است علفی و دائمی که به‌طور خودرو در بیشتر مزرعه‌ها و دشتها، در وسط چمن، حاشیه شوره زار، کنار جاده‌ها و اراضی بایر و درون جنگل و کناره جویبارها و به طورکلی در همه جا می‌روید در سنه کوه هم در همه جا از جنگل تا بیشه زار و زمین و باغ و کنار کوچه می توان آنرا مشاهده کرد. بلندی ساقه آن به ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر می‌رسد. این گیاه دارای ریشه‌ای به رنگ قهو ه‌ای است که تا یک متر (و به ندرت تا دو متر) می‌رسد. ساقه و ریشه این گیاه پر از شیرابه سفیدرنگی می‌باشد.قاصدک یک علف هرز نامدار در سطح جهان محسوب می‌شود.به ویژه در اروپا، آسیا و آمریکا.

مکان رشد آن در انتهای ساقه گل آن قرار دارد. برگهای گل قاصدک سبز رنگ و بریدگیهای مثلث شکل و نوک تیز دارد و بر روی سطح زمین می‌باشد. گل قاصدک در اواخر زمستان با دادن برگ و سپس ساقه گلدهنده منشعب از ریشه گل زرد رنگ زیبایی را می دهد و بطور کلی در همه جا می‌روید و تا اواسط بهار در همه جا قابل مشاهده است .بخاطر همین به این گل نوید بهار اطلاق می شود یعنی با دادن گل در اواخر زمستان همه متوجه می شوند که بهار در پیش است .

برگهای آن سبزرنگ و بی کرک و دارای بریدگیهای مثلثی شکل و نوک تیزند از ساقه آن در صورت خراشیدگی یا شکستن شیرابه سفیدرنگی خارج می‌شود. از میان برگهای آن ساقه‌های گل به‌ارتفاع حدود ۲۰ سانتیمتر می‌رویند. این ساقه‌ها منتهی به نهنجی می‌شوند که بر رویش گلهای زردرنگ زیبا و زبانه‌ای به قطر ۳ تا ۵ سانتیمتر قرار دارند. گل آذینش کلاپرک (Capitule) است. گلبرگهای زبانه‌ای شکلش دایره‌وار از داخل به خارج به تدریج باز می‌شوند. گلها در عمر چندین روزه خود، شبها و در هنگام باران و نیز در هنگام خشکی هوا بسته می‌شوند.

میوه اش فندقه و دارای دسته تارهای ابریشمی در قسمت انتهایی است که به آن قاصدک می‌گویند زیرا به منظور بذرافشانی به پرواز درمی‌آید.برای همین در قدیم با فوت کردن به آن و به پرواز در آمدن این میوه های ابریشمی به تعداد مانده اش نتیجه ای خبری می گرفتند و بیان می داشتند مثلا برای دختر و پسرا می گفتند که در آینده بچه اول شما دختر یا پسر خواهد و بر این مبنا آن را گل خبر یار یا خور ور khaver var نامیدند و …

موارد استفاده

زنبور عسل این گیاه را بسیار دوست دارد و شهد زیادی از آن بدست می‌آورد. برگ‌های جوان گل قاصدک را معمولاً با سالاد می‌خورند و چون خیلی تلخ است باید آن را با ترشی یا آبلیمو مصرف کرد. از قسمت‌های گوناگون گیاه مانند ریشه، برگ و شیرابه آن در درمان استفاده می‌شود. قاصدک به عدم ورم بدن و درد قاعدگی بسیاری از زنان در سندرم پیش از قاعدگی کمک می‌کند. برای جلوگیری از عفونت قارچی واژن در حد کهیر، چند مشت برگ خشک شده به آب حمام اضافه کنید.

این گیاه در سنه کوه بخشی از علوفه دام را تشکیل می دهد که گوسفند و گاو چرا می کنند و جز زیبایی طبیعت و احیانا استفاده زنبور عسل هیچ استفاده دیگری نمی کنند .

ترکیبات شیمیایی

 

ریشه این گیاه دارای ماده‌ای تلخ به نام تراگزاسین، کولین و تاراگزاسترول می‌باشد همچنین در ریشه آن مقدار کمی تانن وجود دارد و نوعی الکالوئید به نام تاکزین و تاراگزه رول در اعضای این گیاه یافت می‌شود. ضمناً این گیاه دارای ساپونین، قندهای مختلف و اسیدهای چرب است. این گیاه بالاترین حد ویتامین آ را در بین گیاهان داراست و همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم است. املاح کلسیم، پتاسیم، آهن، منیزیوم، سدیم، منگنز، فسفر، سیلیس و گوگرد در این گیاه ثابت شده‌است.

خواص داروئی

این گیاه از نظر پزشکی قدیم ایران سرد و خشک است و از دیرباز برای درمان بیماری‌های کبدی بکار می‌رفته‌است.

 • قابض و مقوی معده‌است.
 • خوردن آن خونریزی از سینه را متوقف می‌کند.
 • قاعده آور است.
 • برای ازدیاد شیر نافع است و خانم‌های شیرده باید مقداری از آن را با سالاد بخورند
 • خنک‌کننده و معرق است.
 • ترشح صفرا را زیاد می‌کند.
 • خون را تصفیه می‌کند.
 • از عصاره آن شیاف درست می‌کنند که برای رفع ورم‌های درون اندام تناسلی بانوان و زهدان مفید است.
 • خوردن آب این گیاه مخلوط با روغن زیتون برای رفع مسمومیت مفید است.
 • ضماد ریشه آن را در محل نیش کژدم یا زنبور و یا مار می‌گذارند که بسیار مفید است.
 • اوره را رفع می‌کند.
 • کلسترول خون را کاهش می‌دهد.
 • درمان کننده اگزما و بیماری‌های پوستی است.
 • درمان کننده کم خونی است.
 • رماتیسم و نقرس را درمان می‌کند.

 Taraxacum-00.jpg Taraxacum-01.jpg

محل رویش

پراکندگی این گیاه در کره زمین طوری است که در غالب نواحی اروپای شمالی، غرب آسیا، شمال آفریقا و آمریکای شمالی می‌روید. تا کنون بالغ بر ده گونه از این نوع گیاه شناخته شده‌است.

—————————–

DSC_0336

DSC_0337

DSC_0335

گل قاصدک در اواخر زمستان در سنه کوه ،نوید بهار می دهند و …

DSC_0334

DSC_0338

گل قاصدک در زمستان پس از یک برف سنگین و …

DSCF6667

DSCF6680

DSCF6680=

آن گلهای زرد نوید بهار در داخل پس از رسیدن میوه آن اینگونه زیبا و دلفریب می شود و خبر یار یا خبر بر می گردند و …

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. خدایا به همه دادهایت شکر..اطراف خودمونو نگاه کنیم گیاهان وگلهای وجود دارن که فکرشو نمی تونیم بکنیم فواید داروی داشته باشه بدون توجه از کنارشون رد میشیم اگه بیشتر از در مورد افواید داروی گیاهان وگلها رو بدونیم هیچ وقت سراغ داروهای شیمیای نمیریم..

 2. سلام
  درست می فرمایید نعمتهای اطراف ما بی نهایت است اما اطلاعات ما اندک …

 3. انشاالله روزی برسه که انسان به تک تک خاصیت های گیاهان پی ببرند شکی نیست که تمام گیاهان بیهوده رشد نمیکنن وهرکدام برای خودشان یک خاصیت دارن خدایا شکرت ازتمام نعمت های اطرافمون

 4. با سلام لطفا بفرمایید الان هم مبشه این گیاه را در سنه کوه پیدا کرد خیلی احتیاج دارم و ادرس ان محل را هم بفرمابید بسیار سپاسگزار میشوم

 5. سلام
  این گیاه در همه جا می روید و در هر منطقه ای نام خودش را دارد
  ولی گل قاصدک معروف ترین نام آن در همه هست
  البته با تشکر از ابراز نظر شما اما در شگفتم چرا ناشناس؟
  حداقل یک نام و روش ارتباط میدادین جناب !

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads