انار و انواع آن در سنه کوه

 DSCF0252

انار و انواع آن در سنه کوه

به محلی : انار ( با کسره الف )

به فارسی : اَنار ( با فتحه الف)

به عربی : الرمان(با تشدید م)

نام علمی: Punica granatum

اَنار (نام علمی: Punica granatum) یکی از میوه‌های درختی است که دانه‌هایی اغلب قرمز، و گاهی سفید، و یا به رنگ‌هایی بین آن دو دارد. رنگ پوست آن نیز اغلب قرمز و گاه سیاه و یا تقریباً زرد است.

انار بومی مناطق شرق ایران تا کوه‌های هیمالیا در شمال هند است و یکی از اولین گیاهان اهلی شده‌است. ایران با تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن انار، بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ انار در دنیا بوده و هندوستان دومین کشور تولید کننده‌است.

در ایران، شهرستان‌های ساوه، نی‌ریز و فردوس به‌ترتیب بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انار هستند.اما آنچه جالب توجه است منطقه حفاظت شده میانکاله بهشهر به همراه دشت وسیعی از شهرستان میاندرود و بویژه شهر سورک و اطراف ،دارای گونه های بومی انار تاریخی و نادر جهان هستندکه متاسفانه در سالهای اخیر از بین رفته اند و در گوشه و کنار به صورت خودرو هنوز هم حاشیه زمینها می توان ملاحظه نمود .از طرف دیگر ولی در میانکاله زمینهای وسیعی هنوز به صورت خودرو انار فراوانی از نوع ترش بومی دارد که سالانه خانواده های بسیاری از سراسر استان برای برداشت و استفاده ازین انار خدادای بدانجا مراجعه می کنند .

 اما در سنه کوه انارهای مختلفی می روید در کنار خانه و باغچه منازل ( به محلی لته یا لتکا) تعدادی چند تک درخت انار را می توانید مشاهده کنید البته این از عادات مردمان روستا نشین است که کنار خانه و باغچه یک یا چند درخت میوه را پرورش و حفاظت می کنند و از میوه های تازه آن خود و خانواده مصرف کرده و کمتر بفروش می رسانند .

انار در سنه کوه بر اساس مزه و شکل ظاهری به انار ترش ،ترش انارTersh Enar و به انار شیرین ،شیرن انار Shirn  Enar و انارهای شیرین درشت با دانه های سفید بومی مازندران را شکر انار Shaker Enarو به انار ملس ، ملس انار Males Enar (که نه ترش و نه شیر ین بلکه بین این دو است)و به اناری که دانه های ریز و گاهی شیرین یا ترش هستند و رنگ دانه هایش هم تا حدی سیاه است، میقک انار Miqek Enar می گویند .ولی  معروف ترین و بیشترین آن انواع انار ترش و شیرین است البته که انار ترش بیشترین درخت را شامل می شود .

نوع انار سنه کوه از انواع بومی مازندران است ولی انواع شکرانار یا انار ساوه محصول خوب و قابل توجهی نمی دهد و به علت بارندگی و رطوبت بالا بیشتر دانه ها دچار بیماری شده و می پوسند ولی انار ترش بومی محصولدهی بسیار خوبی داشته و کیفیت مورد توجه و خوبی دارد .

درختان انار سنه کوه معمولا از پایه بذری هستند و برخی هم با قلمه تکثیر و کاشته شده اند برای قلمه هم معمولا دو شاخه به کلفتی انگشت را به اندازه حدود سی تا چهل سانتیمتر برداشته و به صورت ضربدری در خاکی مناسب با رطوبت کافی دراواخر زمستان یا اوایل بهار می کارند تا نهال جدید حاصل شود که درخت حیاط خانه پدری ما ازین نوع است. سن باردهی این درختان هم معمولا بیش از ۵ سال است و تا چندین دهه و دو نسل درختان انار سنه کوه محصول دهی دارند و برای جوان سازی هر چندین سال یکبار اقدام به هرس می کنند و در حالی که کینه درخت ( کنده آن ) چند ده ساله است سر شاخه ها جوان و محصول مرغوب و خوبی می دهند .    

گلهای انار در سنه کوه در بهار تولید و منظره بسیار دیدنی از فضای محل را رقم می زند . به خاطر کم بودن آفت، سمپاشی درختان انارهم تاکنون مرسوم نبوده و در نتیجه محصول سالم و بسیار طبیعی را اهالی محترم برداشت می نمایند . اما چنین به نظر می رسد که خشکسالی سالیان اخیر موجب شیوع آفات شده که برای جلوگیری از کرم خوردگی و پیشگیری از بیماری یکی دو مرحله سمپاشی با مشورت کارشناسان خبره ضروری باشد . چوب انار هم خوب می سوزد و گرما و زغال خوبی می دهد .

از میوهٔ انار، آب انار، رب انار، لواشک انار و مربای انار تهیه می‌شود. از پوست انار برای تهیه رنگ‌های سنتی استفاده می‌شود، از برگ آن نیز سابق بر این استفاده می‌کردند. همچنین از پوست انار برای دباغی کردن پوست و از گل انار برای برخی مصارف دیگر استفاده می‌گردد. جوشانده که از جوشاندن پوست انار در آب بدست می آید برای مشکل گوارشی و گلو درد دارو گیاهی محسوب می شود.خواص و فواید انار و آب انارچیست؟ خواص درمانی انار کدام است؟ را اینجا کلیک کرده و بیشتر بدانید . 

انار در سنه کوه در طول بهار و تابستان رشد مناسب کرده و از اوایل مهرماه قابل برداشت می شود که در پستی جداگانه برداشت و طبخ رب انار ( انار ترشی پزان) را بزودی به طور کامل تقدیم حضور شما کاربران عزیز خواهیم کرد  …

پس منتظر  بمانید

انار
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
زیررده: Rosidae
راسته: موردسانان
تیره: حناییان
سرده: اناریان
گونه: P. granatum
نام علمی
Punica granatum

 

DSCF7094

DSCF7093

گلهای انار در سنه کوه

DSCF0274

DSCF0271

درخت انار در سنه کوه در گوشه ای از حیاط خانه و …

DSCF0272

DSCF0510

این مرد سنه کوهی ابوی عزیز ما عاشق انار و …

DSCF0256

DSCF0255

DSCF8419

DSCF8420

DSCF8431

DSCF8430

DSCF8434

DSCF8471

انواع میوه انار در سنه کوه عکسها توسط نگارنده و …


نکته :

۱- این مطلب در وب سایت روستاهای ایران در اینجا باز نشر شد .

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

  1. سلام آقای مهندس
    بسیار خوب و مفصل و علمی و با دقت تمام توصیف میکنی…
    به سهم خودم از شما متشکرم.و یه نکته ای از متن شما به ذهنم رسید و اونم اینکه خیلی راحت میشه هر جایی این میوه را پرورش داد. اما به بعضیا عملا باید یاد دادکه میشه با فرو کردن یه ترکه انار در زمین بعد از حدود سه چهار سال صاحب درخت اناری شد که منبعد میوه خواهد داد.و بعضیا از اینم کاهل ترن و باید برایشون درختو کاشت. با این همه شما به نیکی وظایفت را در قبال علمت انجام می دهی و این دیگه بعهده بقیه هست که از این توضیحات استفاده کنند. متشکر.

  2. سلام آقا صفر عزیز
    ممنون از بنده نوازی شما روحیه گرفتیم البته ما که انجام وظیفه می کنیم ….
    درست فرمودین برخی واقعا تنبل هستند و …

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads