یک سنه کوهی احیاگر نوین زیارت امامزاده یحیی (ع) سیکا

 DSC02152=

یک سنه کوهی احیاگر نوین زیارت امامزاده یحیی (ع) سیکا

امامزاده یحیی (ع)سیکا از امامزادگان صاحب کرامت و مورد وثوثق در حومه شهر مور تاریخی واقع درمسیر موزیسا و ملک مورملا وارتفاعات چلمه کوه و بالای دره بور چشمه(ببرچشمه) روستای فعلی سیکا و مرس بزرگ از توابع دهستان استخرپشت بخش هزارجریب شهرستان نکا است .

قبلا بیان داشتیم که روستای سیکا از قدیم الایام، مامن و ماوای بسیاری از سادات معظم ،معزز ، صاحب نام ودارای کرامات خارق العاده منطقه و دارالعلم هزارجریب تاریخی بوده است. از طرف دیگر سادات قدیم سیکا کرامات بسیاری داشته و در حد اعلایی از اعتماد و مورد وثوق ، نذر و قسم مردمان مناطق مختلف هزارجریب بوده اند. وجود مقابر امام زادگان و  سادات معظم و پاک که سرآمد آنان امامزاده صاحب نام و صاحب کرامت امامزاده یحیی (ع)است خود نشانه بارزی از تایید مدعای ماست .

در پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان سایت  حرم یار و کتاب چهره های ماندگار هزارجریب یحیی آشکاران  آمده است که :

“امامزاده یحیی(ع) سیکا از اماکن مهم گردشگر پذیر منطقه هزار جریب بوده که در منطقه جنگلی کوهستانی و ییلاقی روستای سیکا بر روی کوه های ببر چشمه واقع شده است . وجودآب آشامیدنی خنک ، سرویس بهداشتی ، کلبه هایی برای اقامت مسافرین ، برق سیار و… در مرکز جنگل و ارتفاعات ،انبوه مسافران را از سایر نقاط کشور به خود می کشاند. بسیاری از مردم شهرها و روستاهای اطراف برای زیارت این امامزاده و نیز برای در امان ماندن از گرمای تابستان به اینجا مسافرت می کنند در سال های اخیر به خصوص ایام تعطیلات فصل تابستان ، جنگل منطقه امامزاده یحیی (ع) مملو از جعمیت برای اقامت موقت درشب ها و روزهای متوالی می شود .

 بر روی مقبره امامزاده یحیی این مطلب نوشته شده است: (( بعد از شهادت امام رضا (ع) در سال های ۸۵۹ الی ۸۸۹ هجری امامزادگان یحیی ،ابراهیم و زکریا ، فرزندان جعفر بن عبدالله بن زید بن یحیی بن صالح ابن امام موسی کاظم قیام نمودند و در شهرهای مور هزار جریب در دوران مامون دستگیر و به شهادت رسیدند . علویان در آن زمان به امام زادگان پناه داده و مقاومت می نمودند . شجره نامه امام زادگان یحیی در کتابخانه امام رضا (ع) مشهد موجود است )) اما نویسنده کتاب تشیع مزارات شهرستان ساری این شجره نامه را رد کرده و معتقد است امام موسی کاظم (ع) را فرزندی بنام صالح نبوده تا از او یحیی و زید به وجود آید . این کتاب خفته در امامزاده یحیی را سید جلیل القدر یحیی ابن محمد بن علی بن اسماعیل المنفذی بن جعفر بن عبدالله بن الحسین الاصغر بن امام سجاد (ع) ذکر نمود و آمده است وی با برخی از بنی اعمام خود در سپاه حسن بن زید داعی درطبرستان بودند همچنین به نقل از کتاب فوق بعید نیست زید بن عبدالله بن علی بن محمدبن جعفر و ابراهیم بن ابراهیم بن اسماعیل منقذی در کنار وی مدفون شده باشند .

برای رسیدن به امامزاده یحیی می بایست از جنگل های انبوه و استثنایی روستای سیکا و مرس بزرگ گذشت که از منحصر به فرد ترین و انبوه ترین جنگل صنعتی کشور (گونه ی راش ) است. منظره جنگل های بسیار تنومند و زیبا توجه بسیاری را به خود جلب می کند . در ضلع جنوبی قله ای که امامزاده یحیی واقع شده دره ای پرآب زیبا جاری است که به دره ببرچشمه معروف است . این دره پر آب در مسیر خود آبشارهای کوچک پشت سر هم زیادی دارد که از جذابیت خاصی بر خوردار است دره ببر چشمه به سمت جنوب و کیاسر جریان دارد.”

همه امکانات و مسائلی که در بالا بیان شد در کمتر از  بیست سال پیش اصلا وجود نداشت مگر یکی دو تلار چوبی و خود ساختمان گلی قدیمی امامزاده با حداقل امکانات و چند صد متر زمین صاف قبرستانی و همچنین مسیر  روستای سیکا تا امامزاده یحیی(ع)مسیر پیاده روی بود هرچه به امامزاده نزدیک می شدی مخصوصا فاصله حدود یکی دو کیلومتری گالش بنه سر موزیسا تا خود مرقد امامزاده درختچه های الاش و دیگر گیاهان تیغ دار مثل کوله خاس (جز) و تمشک لم (بوته تمشک) و …پوشانده بود و امکان انحراف از مسیر اصلی ممکن نبود .

الاش Elash  نوعی درختچه همیشه سبز با برگهای پهن خاردار است که گذر از میان آن برای انسان مقدور نمیباشد در واقع اِلاش نام درختچه ای به اندازه بوته زرشک است با ساقه ها و برگهای تیغ دار با این تفاوت که میوه آن به شکل قلافی است ابتدا سبز رنگ که پس از رسیدن سیاه رنگ که برای دانه افشانی از هم باز می شود (شاید «اِلا»به معنی ،باز وگشاده،ریشه همین نام باشد)و بر روی ساقه گیاه می ماند این درختچه ها را در امامزاده یحیی (ع) تا چلمه کوه  و مسیراطراف آن هر رهگذری می تواند ببیند.اما در چلمه کوه در کنار بوته های فراوان زرشک بیشتر مشاهده می شود .

این درختچه ها در حدود کمتر از بیست سال پیش، تمام اطراف و مسیر رفت و آمد امامزاده یحیی(ع) سیکا را پوشانده بود .محوطه امامزاده مساحت بسیار ناچیزی صاف و بدون پوشش بود تا اینکه حاج برجعلی عبدالهی سنه کوهی فرزندآقابرار اهل روستای سنه کوه که از طرفی مادرشان پیرشکوفه اسماعیلی از نسل ایلات سیکا و همچنین همسرشان کبری (ننه جان) اسماعیلی فرزند دایی شان باب الله اسماعیلی اهل سیکا بوده و به مناسبتی ضمن توسل به امامزاده یحیی (ع)کراماتی دیده بودند با خانواده رفت و آمدشان را به این مکان از حدود سی سال قبل شروع می کنند و سالی چندین بار با اعضای خانواده و اخوی خود نورعلی عبدالهی و خانواده اش به زیارت امامزاده یحیی(ع) شتافته و چند شب در آنجا می مانند . این رفت و آمد و طبع فعال و کاری ایشان بنای تراشیدن الاش و پاکسازی محوطه را شروع نموده و بعد ها با گرفتن کارگر مزد بگیر و هماهنگی با متولی آن موقع آنجا خانواده آقامیرزا کاظمی سیکایی بخصوص فرزند برومندشان حاج میرآقا کاظمی خدابیامرز بخشی از محوطه پاکسازی و کار ساخت دستشویی بهداشتی با حمل مصالح توسط اسب و … شروع شد.

 در حدود سال ۱۳۷۴ جاده بهره برداری بخش جنگل شرکت سهامی نکاچوب به آن سمت کشیده شد و استقبال ازین مکان هم در نتیجه بیشتر گردید و نگارنده هم در سال ۱۳۸۰ به اتفاق خانواده باماشین نیسان اخوی خدابیامرز علی اکبر رفته بودیم حداقل امکانات موجود با یکی دو تلار و یک واحد سرویس بهداشتی و آب لوله کشی که هنوز منبع ذخیره آب تکمیل نشده بود و حاج برجعلی و کارگرانش بخشهایی ازمحوطه را پاکسازی و تمیز نموده بودند را همه بیان می کردند  و درآن سال هم مسیر ماشین رو از طرف دره ببرچشمه با یک سربالایی شیب تند و خطرناک به فاصله حدود یک کیلومتر رفت و آمد می شد،هرچند که تقدس ، اعتبار و ارزش فوق العاده این امامزاده در نزد مردمان این دیار محفوظ بود .

    کم کم با آمدن حاج سیدعباس کاظمی که بعد از بازنشستگی از نیروهای مسلح در سال ۱۳۷۵ به آنجا آمد با تلاش و کوشش متولی جدید مسیرجاده تغییر یافته و رفت و آمد و تبلیغات وسیعی برای این مکان صورت گرفت تا حدی که امروزه امکانات فوق الذکر به این مکان مقدس گسیل شده است و کمتر کسی حالا در محدوده شهرنکا و شهرهای اطراف است که خبر ازین مکان نداشته باشد و یا حداقل یکبار نرفته باشد  . طی سالیان اخیر هم بر امکانات این مکان به نحوی فوق العاده افزوده شده و در سطح استانی و کشوری تبلیغات و زائر جهت زیارت و استراحت چند روزه بدانجا می آیند . بخصوص در طول فصل گرم تابستان از جمعیت بسیار زیادی بهره مند است .

روابط عمومی قوی و فعالیت بسیار گسترده تبلیغی خود حاج سیدعباس کاظمی سیکایی و فرزندانش و دیگر اهالی خون گرم و فعال روستای سیکا و مرس روز به روز بر امکانات  رفاهی آن افزوده و استقبال مردم بیشتر و پرشورتر می شود و با نظارت و کمک اداره اوقاف در حال تجدید بنا و بازسازی و گسترش ابنیه آنجا می باشند .

اما نام حاج برجعلی عبدالهی سنه کوهی در نزد مردمان منصف و آگاه سیکا و مرس هرگز فراموش شدنی نیست و …خدایش رحمت کناد

DSC07251

روستای سیکا شهرستان نکا در یک روز برفی زمستانی و …

DSCF7941

 راشستان و دیگر درختان تنومند مسیر امامزاده یحیی(ع) مثل دیگر اماکن این منطقه واقعا دیدنی است و …

DSCF7888

درختچه الاش واقع در ارتفاعات کوهستانی پر باران و راشستانها و …

5e3

حاج برجعلی عبدالهی سنه کوهی مرد خستگی ناپذیر و سفره دار با دیانت که احیاگر نوین امامزاده یحیی (ع) است بعد دیگران و …

DSCF8078

بوته های درختچه الاش که حاج برجعلی با داس به جان آن افتاد تا پاکسازی و گسترش محوطه امامزاده یحیی (ع) سیکا را استارت بزند و …

DSC06218

حاج میرآقا کاظمی خدابیامرز و پد ر بزرگوارشان آقا میرزا سالیان سال متولی و خادم بارگاه امامزاده یحیی (ع) سیکا بودند و …

DSC02154=

ساختمان بارگاه امامزاده یحیی(ع) سیکا درتابستان سال ۱۳۸۵ و …

DSC02153=

محوطه امامزاده یحیی (ع) در تابستان سال ۱۳۸۵ و سید احمد کاظمی سیکایی خدابیامرز مرد زحمت کش همراه حاج سید عباس کاظمی متولی و …

Image(330)

زمستان سال ۱۳۸۵ محوطه امامزاده یحیی(ع) و …

DSCF7796

تابستان امسال سال ۱۳۹۳ با جمعیت انبوه در محوطه امامزاده یحیی (ع) و …

DSCF7806

ساختمان در حال ساخت بارگاه امامزاده یحیی (ع) در مرداد ماه امسال ۱۳۹۳ و …

DSCF7808

تامین بخشی از برق امامزاده یحیی(ع) سیکا با استفاده از باتری خوشیدی در  تابستان امسال ۱۳۹۳ و …

DSCF7951

حاج عباس کاظمی متولی زحمتکش و پرتلاش این روزهای امام زاده یحیی(ع)  و …

DSCF7948

امروزه کمتر کسی است تا این کارها را انجام دهد خدایش خیر دهاد و …

DSCF8075

متاسفانه برخی به منابع طبیعی دست درازی می کنند و حد و حریم سرشان نمی شود و…

DSCF8062

برخی اینگونه تنه درختان جنگلی را برای جوش آوردن یک کتری در این محیط به آتش می کشند و حرف کسی را هم گوش نمی دهند و …

DSCF8049

در  حالی که بسیار از مردمان با پخت انواع غذ ا و از جمله آبگوشت در آن هوای رویایی لذت می برند و …

در ادامه دو عکس از اینجا ببینید :

و سنگ قبری قدیمی موجود در امامزاده یحیی (ع) سیکا

DSCF8025

و همچنین

DSCF8031

متاسفانه این سنگهای بسیار با ارزش تاریخی اکنون اینگونه رها شده اند و …

و همچنین در اینجا از عکسهای سال ۱۳۹۱ جناب صفر  قلی زاده عکاس باشی بزر گ هم می توانید ببینید  :

نمونه ای از عکس و طرح تفصیلی که جهت بازسازی در نظر گرفته شده :

و

 و همچنین یک عکس کاملا زمستانه هم اینجا ببینید و…

امام زاده یحیی روستای سیکا - نکا


نکته:

۱- این مطلب در سایت روستاهای ایران (اینجا کلیک کنید) با عنوان “درباره امامزاده یحیی (ع) / روستای سیکا / نکا ” عینا بازنشر شد با تشکر از مدیر ساعی و امانت دار آن سایت وزین

۲-این مطلب در سایت ایرانگردی و معرفی دیدنی های ایران (اینجا کلیک کنید) به طور مختصر بازنشر شد و …

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. السلام عليك يا امامزاده یحیی (ع)

  سلام جناب آقاي مهندس عبدي ، عكسها خيلي زيباست

 2. السلام علیکم ورحمه الله و برکاته

 3. سلام
  گزارش مفصل و دیگه همه چی رو گفتین. یادش بخیر اون موقع که هنوز کمتر کسی میدونس که اینجا چنین امام زاده ای داره! و همان ساختمان گِلی و قدیمی چن بار با آق یوسف حوزم”قاسم نیای فعلی” و آق نوران و آق عباس و آق یونس و آق محمدرضا با اسب و خانوادگی می آمدیم اینجا و شب هم بودیم.بسیار زیبا و به یاد ماندنی بود.حدود20 سال پیش.

 4. سلام دوست خوبم
  بله درست می فرمایی اون موقع یکی دوباری منم رفته بودم به اتفاق ابوی و چند نفر دیگر اما واقعا شبهای رعب آوری داشت و گویی حیوانات وحشی در کمین آدمند در اون تلی تلاس و …

 5. عکسها عالیست

 6. سلام خسته نباشید
  اگه میتونید عکس های بیشتری از روستا بزارید ممنون میشم
  مطالبی که گذاشته اید خیلی عالی بود دستتون درد نکنه

 7. سلام
  جناب آقا سید بزرگوار
  ممنون از محبت شما
  در هر مناسبتی سعی می شود عکس مناسب هم ضمیمه سند نوشته شود
  بازم چشم حتما

 8. با ارزوی پیشرفت روستای سیکا و پیش به سوی اهداف بزرگ و موفقیت برای تک تک مردمان خون گرم روستای سیکا

  با سپاس فراوان سید صابر کاظمی سیکایی

 9. سلام بر آقا سید عزیز
  انشاءالله در جای مناسب حتما

 10. با سلام و عرض ادب خدمت یکا یک مردمان روستای سیکا
  لطفا عکس های بیشتری از مناظر و جایگاه های دیدنی سیکاو امامزاده یحیی بزارید
  با تشکروسپاس فراوان

 11. سلام بر آقا سید بزرگوار
  مردمان سیکا خون ما و عزیز ما هستند و …
  انشاءالله حتما

 12. سلام مهندس
  واقعا حوصله به خرج دادی و مطالب جالبی را بارگذاری کردی از این همه تلاش به سهم خودم قدردانی می کنم ضمنا از این عکس جالب قدیمی اگر داری در سایت بگذاری ما ممنون هستیم و ما را به یاد گذشته زیبای نه چندان دور می اندازد.
  واقعا چقدر از ان روز های با صفا و صمیمیت دور شدیم . فاصله ها خیلی زیاد شده و محبت ها کم

  میشه یک روزی دوباره ان روزگار خوش برگردد.
  به دور از همه حرف ها و حدیث ها کارت را ادامه بده یک روزی ما ادم ها قدر این نوشته ها را خواهیم فهمید.

 13. سلام جناب
  از محبت و انرژی مثبتت بسیار بسیار سپاس دارم
  با اینکه کم نیستند امثال جنابعالی که افتخار حضور می دهید و تشویق می کنید اما کم نیستند افرادی که دلشان نمی خواهد کسی چیزی بنویسد اما فعلا به عشق امثال شما و عشق به آموختن و آموزاندن به کارم پر تلاش ادامه می دهم و …
  موفق باشید و سپاس

 14. سلام مهندس چند وقتیه مطالب شما رو دنبال می کنم برام جالبه حرف های خودمانی ، اسم های محلی و چیزهایی که جزئی از فرهنگ زیبای ما سنه کوهی ها هستش که ما اونا رو فراموش کردیم.
  سعی کنید انچه می نویسید از گذشته ها بیشتر باشه تا تداعی گر خاطرات شیرین بچگی های ما باشه و همچنین اگر مطالب علمی می نویسید منابع ان را نیز ذکر بفرمایید که مطالعه بیشتر بکنیم.
  ممنون از زحمات شما

 15. سلام جناب
  این نظر لطف شماست و باعث خوشحالی است که موجب انبساط خاطر مبارک گردید و امید واثق دارم که دست ما را بگیرید و کمک فکری نمایید کاری بسیار ماندگار و مبارک خواهد بود و نیت خدایی و انسانی داریم …
  در مجموع سعیم بر این است که از فرهنگ اصیل بومی محلی خود بی هیچ تغییری بنویسم اما گاهی عکی العمل های خیره سرانه تند قدری کارم را سخت و دشوار می کند شرمنده که درد دل می کنیم خواستم دشواری کار را قدری بیان کنم اما تلاشم بر برداشتن موانع است تا بدون کم و کاست واقعی نگاشته و ثبت شود و …
  منابع مطالبم را بیشتر مواقع لینک می دهم اگر در زمان مطالعه با موس ( موشی ) حرکت دهید انگشتانه شدن روی کلمات شما را به لینک مورد نظر هدایت می کند در هرحال بی نهایت سپاس از محبت شما و …

 16. باسلام مطالب جابی بود مهندس.

 17. سلام و درود بر شما آقا مهدی گگل محمدی
  ممنون از لطف و محبت شما
  سپاسگزار جناب

 18. Wow, that’s what I was searching for, what a stuff! present
  here at this blog, thanks admin of this web page.

 19. عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 20. I am really enjoying the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A few of my blog audience have complained about my
  website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.

  Do you have any recommendations to help fix this issue?

 21. Very good article. I will be dealing with many of these issues as well..

 22. Hi there, always i used to check web site posts here in the early hours in the dawn,
  as i like to learn more and more.

 23. Thanks for sharing such a nice opinion, paragraph is good, thats why i have read it fully

 24. An outstanding share! I have just forwarded this onto
  a coworker who was doing a little research on this.
  And he actually ordered me lunch due to the fact
  that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your site.

 25. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  terrific blog!

 26. مشارکه رائعه تستحق المفضله تحیاتی

 27. Thanks for finally writing about > سنه کوهیک سنه کوهی احیاگر نوین زیارت امامزاده یحیی (ع) سیکا –
  سنه کوه < Loved it!

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads