انتخاب هیئت امناء تکیه -مسجد آغازی فصل نو در سنه کوه(۸)

 za 1

مکان ساخت بخش زنانه مسجد

 

وقتی روی مسجد  برگردانده شد سکوی قدیمی عملا آزاد و بلا استفاده شد در نتیجه باید دیوار مسجد را به جلو آورده و سطح داخلی مسجد را افزایش می دادیم که برخی دوستان چنین پیشنهاد داشتند اما این کار درعمل بسیار مشکل و غیر ممکن بود چرا که اول باید مسجد  را سر می گرفتیم (سر سازی آنرا دست می زدیم) که اینکار بسیار هزینه دار و با وقت اندک ما در فصل تابستان بسیار وقتگیر و نشدنی بود و هم اینکه سرسازی به طور کامل باید عوض می شد که پیش بینی و مشورت جمعی ما به این نتیجه رسیدیم که مقداری زمین از برادران یوسفی وارثین مشد بابا  خدابیامرز تقاضا و دریافت کنیم تا با ساخت آن بخش زنانه مسجد ایجاد شود.

 چرا که طی سالیان گذشته معمولا عرف شده بود در مراسم دعوتی و بخصوص روز تاسوعا که هیئت عزاداران روستای همجوار  وارمی مهمان می شدند ، زنان باید منزل همسایه ها بخصوص منزل حاج لطف الله یوسفی خدابیامرز و منزل کل رضاعلی یوسفی می نشستند که اینکار خود مشکلات بسیار زیادی برای مهمانان و صاحب خانه ایجاد می کرد فلذا ما برای بخش زنانه مسجد  طرح خودمان را داشتیم .

برای اینکار از سکوی قدیمی به سمت جلو مقدار ۲۶متر مربع از برادران یوسفی زمین دریافت کردیم و در مجموع با احتساب سکوی قدیمی حدود ۴۰متر مربع به بخش زنان اختصاص دادیم و در ساخت و ساز قرار گرفت. پله آن هم از ابتدای کوچه عمومی شروع شد و بدین نحو یک فعل بسیار ماندگار دیگر برای همیشه تاریخ سنه کوه بدین نحو اتفاق افتاد که بعدا بیان خواهیم کرد که از همین جا پله ورودی زنانه به طبقه بالا ساخته شد و اکنون استفاده می شود .

نکته:

۱-   در بسیاری از مساجد و تکایا متاسفانه جایی برای زنان در نظر  نمی گیرند و یا بسیار کم و حتی بی اهمیت انجام می دهند و این در حالی است که معمولا اسقبال از اماکن مذهبی مثل مساجد و تکایا توسط بانوان بیشتر است .

۲-     از تمام فضا و محیط مسجد باید استفاده بهینه شود و جایی بلا استفاده متروکه نگردد که خود منشاء بی حرمتی می گردد.

۳-   تمامی کسانی که مهمان خانه خدا می شوند از حق مساوی برخوردارند  و این تبعیض زنانه -مردانه نوعی ظلم است که باید تلاش شود در چنین اماکنی به حداقل برسد .

۴-     همسایه خوب و با مدارا برای مساجد و تکایا نعمت بزرگی است که باید قدر شناس بود .

۵-   هر کس وجبی برای رضای خدا به این گونه اماکن اهداء کند خیر و برکت و نعمت دو جهان ارزانی خود و امواتش نموده است و همیشه روزگار صدقه جاریه اعمالش خواهد بود. ذهی سعادتمند است او …

Untitled-35=

سندواگذاری زمین طرف سکوی قدیم از برادران یوسفی  و ساخت زنانه و …

za 1

مرحله ساخت زنانه که بعدها بیشتر بیان خواهیم کرد و …

za 2

همه اهل محل در کار ساخت کمک نمودند که بیشتر بیان خواهیم نمود و …

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads