انتخاب هیئت امناء تکیه -مسجد آغازی فصل نو در سنه کوه(۶)

DSCF1006

حیاط تکیه کجا بود ؟ حیاط مسجدچگونه شکل گرفت ؟

 یکی از مواردی که بسیار مورد نظر اخوی خدابیامرزم بود و همیشه ایده و فکرش را با من مطرح می کرد حیاط تکیه بود که مشتر ک خانواده یوسفی (مشتی دسی) بود و این امر مشکلات خاصی را هم برای مهمانان و اهالی و بخصوص شرایط بسیار دشواری برای این خانواده محترم و دوستدار خاندان اهل بیت (ع) ایجاد می کرد ،هر چند  نجابت و اخلاق بسیار خاص و ویژه این خاندان کوچکترین اعتراضی را عیان نمی کردند اما مسئله بر هر عاقلی روشن بود که باید رفع مزاحمت شود .

 پیشنهاد خدابیامرز برگرداندن روی مسجد از جنوب شرقی به شمال غربی بود یعنی زمین از متحدها وارث مشد جانبرار خدابیامرز گرفته شود و به طور کامل جهت ورودی مسجد عوض شود . این ایده در نظرم بود تا اینکه در جلسه هیئت امنا مطرح و مورد تایید اعضا قرار گرفت اما به فراست دریافتیم که کلید کار دست مشد نورالله متحد وصی پیر جانبرار هست و اگر ایشان بله بگوید قضیه حل است. فلذا مقرر گردید بدون هیچ معطلی به سراغ ایشان برویم که من و استا جابربرای انجام این کار از طرف هیئت امنا ماموریت یافتیم .

با هم  به نکا منزل مشد نورالله متحد خدابیامرز رفتیم. در برخورد اولیه مشخص شد کار بسیار بسیار  سخت و دشواری در پیش داریم و امکان همکاری در حداقل ممکن قرار دارد و دلیلش هم واضح است که به مسائل و اختلافات قدیمی اوایل انقلاب بر می گشت و از آنجاییکه ما دو نفر هیچگونه موردی خاص نداشتیم با جدیت وارد مذاکره سخت و دشواری شدیم تا جاییکه پیشنهادات مختلفی ارائه دادیم که آخرین راه حل یعنی گرفتن زمین از محمود رمضانی در همسایگی خانه سرایش و دادن به ایشان و در عوض زمینی به همان میزان به توافق نهایی رسیدیم .

جالب است بدانید که روح محمود رمضانی ازین قضیه اصلا خبر ندارد و مذاکرات و تمام کار ما فعلا مخفی است و هنوز عمومی نشده است . در جا با محمود تلفنی صحبت کرده و تقاضای دیدار نمودیم که ایشان ابتدا دلیل خواستند و ما طفره اما اصرار کرد مجبور به گفتن موضوع شدم که  البته به دلیل عزادار بودن در مرگ نوجوانش آقا کیوان و همسرش عطیه (آتیه ) مادر کیوان ، خدایشان رحمت کناد، همان تلفنی با یک کلام که عمو خودت صاحب زمینی من که اختیاری ندارم، اوج خلوص ، شرافت و افتادگی خویش را به رخ ما کشیدو همان گفتن ایشان مشکل را حل نمود و طی اسناد زیر این کار صورت گرفت با این توضیح که برای اینکه بخش شرعی مسئله هم رعایت شود، دست به یک ابتکار عمل زدیم بدین نحو که زمین خواسته شده از محمود به مقدار ۱۳۱ متر مربع را بنده به عنوان یک شخص عادی به مبلغی توافقی (حدود ۴۰ هزار تومان) خریده و به همین مبلغ به مرحوم نورالله متحد فروختم و ایشان هم علاوه بر این مقدار مبادله ای مقدار حدود ۶۰ متر مربع نیز به عنوان یادبود پدر بدون هیچ مبلغی واگذار کردند پس در نتیجه  ما هم با بخشش ۴۰۰۰۰ تومان پول این وسط و بیش از ۱۹۰ متر مربع زمین برای حیاط مسجد بدست آوردیم که موفقیت بسیار خوب و قابل توجهی بود .البته قرار بود که سنگ نوشته ای به یادبود نام مرحومین آقا کیوان و مادرش که خدا هزاران بار رحمت کناد در جایی مناسب نصب شود که متاسفانه به دلایلی که شاید بعدها گفته شود انجام نشد که هنوزم شرمندشان هستیم و …

البته در ساخت و ساز  یکی از پنجره های پشتی مسجد را در قرار دادیم و برای اینکه در برگشت حیاط اختلاف ارتفاع داشته و کف داخل مسجد در گودی قرار می گرفت کف داخل مسجد را حدود نیم متر  شن و خاک ریخته و بالا آوردیم و …

 

نکته:

۱-   هر مکان مقدسی مثل تکیه و مسجد نیاز ضروری به حیاط مستقل دارد فلذا باید حداکثر تلاش را داشت تا کمترین مزاحمت را برای همسایگان ایجا نکند.

۲-   در کار عمومی از قضاوت عجولانه و پیش داوری جدا باید پرهیز کرد و از راههای ممکن به مقصود رسید . بخصوص مسائل شرعی باید مد نظر باشد .

۳-   در هر مورد توافقی و یا بخشش برای اماکن عمومی و از جمله برای مسجد حتما نوشته کتبی رد و بدل شود تا بعدها دچار خسران و آزار و اذیت نشوند، چرا که برخی مواقع در اثر شرایطی بخشش صورت می گیرد اما بعد به دلایلی توسط وراث نقض می شود پس بنابراین با وجود نوشته کتبی احتمال خسران حداقل می شود .

۴-   وجود افراد با سلیقه ها و افکار مختلف از طوایف گوناگون محل در هیئت امنا باعث تسریع و بهبود شرایط کاری اماکن عمومی می شود و در مجموع برآیند موفق تری دارد .

۵-   بذل و بخشش اگر برای رضای خدا باشد هرگز گم و فراموش نمی شود چنانکه در این مورد خاص کار خوب و فوق العاده این آقایان بخصوص آقا محمود رمضانی ماندگار تاریخ شد .  

Untitled-31=

سند خرید زمین از آقا محمود رمضانی صرفا برای رعایت مسائل شرعی قضیه و …

Untitled-32=

همان سند زمین خریداری شده از محمود  عینا به آقا نورالله متحد زمینش تحویل داده شد و …

Untitled-33=

سند دریافت ۶۰ متر به علاوه ۱۳۱ متر بخشیده آقا محمود با رعایت مسئله شرعی و …قلم خوردگی سند هم بعداز مرحله اول نوشتن در تطبیق دقیق متراژ حاصل شد که اصلاح گردید .

DSCF1006

آقا محمود که در این قضیه انصافا نقش محوری و اصلی را داشتند و ما را خجالت زده کرد که رویش را ببینیم . خدا ارواح درگذشتگانش را مستفید و شاد کناد و …

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads