انتخاب هیئت امناء تکیه -مسجد آغازی فصل نو در سنه کوه(۵)

fay bahjet 2

چگونگی تغییر نام تکیه و ثبت مسجد امام حسین (ع) سنه کوه

 

گفتیم که موقع نوشتن صورت جلسه انتخابات اعضای اولین دوره هیئت امنا ،جهت امضا و تایید شورای اسلامی محل و معرفی به اداره اوقاف شهرستان ساری، عده ای خواستند که به دلایل بسیاری مسجد امام حسین (ع) نوشته شود، بخصوص مشد نامدار غلامی شورای محل اصرار زیادی داشت که مسجد باشد بهتر است و کمکهای بیشتری می شود این موضوع را به نظر اهالی رساندم ،جمعیت انبوه با ذکر صلوات بلند کاملا تایید کردند . همچنین شایان گفتن است که مقدمات نامگذاری تکیه به نام  مسجد امام حسین(ع) روستای سنه کوه از سال قبل یعنی سال ۱۳۸۰ شروع شده بود و آن هم با آوردن تابلو دیواری از سفر کربلای معلی کل غلامحسین غلامی و نصب آن در داخل تکیه زمزمه های تغییر آن شروع شده بود ولی از سوم فروردین سال۱۳۸۱ ه. ش مصادف با شب تاسوعای حسینی  دیگر علنی ، همه گیر و مورد تایید اهالی قرار گرفت.

 حال با برگزاری مراسم باشکوه و موفقیت آمیز معارفه ،عده ای را بر آن داشت  تا مثل همیشه علم مخالفت ساز کنند فلذا دنبال نقطه ضعفها گشتند تا بر سر ما خراب کنند و جلوی حرکت شتابان مارا بگیرند و آن تکیه ،مسجد نمیشه راشدیدا مطرح کردند ! تبلیغات گسترده ای به راه انداختند و حتی به سوال نزد برخی روحانیان رفتندو برخی افراد هم از سر  خیر خواهی و یا نیت دیگر با اینان هم صدا شده بودند و خواستار توضیح و جواب بودند اما غافل از اینکه بنده و همکاران منسجم ، یکدست و یک فکر قبلا پیش بینی چنین چیزهایی را نموده بودیم و از پیران روشن ضمیر، صادق و راستگو ، شیوه و نحوه شکل گیری تکیه را پرسیده وطی سفر به شهر قم با هزینه شخصی ضمن سوال شرعی و استعلام از مراجع معظم تقلید هم تاییدیه کارمان را دریافت داشتیم . واضح ترین و جامعترین جواب را شیخ الفقها و المجتهدین آیت الله العظمی بهجت به خط مبارک مرقوم فرموده بودند که در صورت وقفی نبودن به نظر عدول مومنین(افراد درستکار عادلتر) و اجازه حاکم شرع عمل شود (عکس )

اینکار به تمام ، کمال و درستی انجام شد چراکه همانگونه که در جاههای مختلف بیان شد بنای اولیه تکیه یک در اطاق خانه مرحوم حاجی پدر مشتی (بابا) یوسفی بوده که بعدا گسترش یافت و با همت و دادن زمین مشد جانبرار متحد خدابیامرز گسترده و ساخته شده بود و هیچگونه وقفی صورت نگرفت البته مردمان سنه کوه از قدیم الایام زمین و چیزی دایمی را بدلایلی وقف نکرده و نمی کنند ،اداره اوقاف قبول کرد ، مهر و احکام صادر نموده بود ومردمان هم امضا و تایید کرده بودند فلذا مخالفین نظریه جمعی، طرفی نبستند و هیچ ممانعتی نتوانستند داشته باشند هرچند عرض خود برده و زحمت ما می داشتند .ازین به بعد دیگر بنام مسجد امام حسین (ع) سنه کوه نامیده و ماندگار تاریخ شد به حول و قوه الهی …  

 

نکته :

۱-   برای تغییر نام و کاربری حتما باید مراحل قانونی رعایت شود و در مورد اماکن مذهبی بخصوص مسجد باید هم قانونی و هم شرعی رعایت شود و در این کار جز مراجع معظم تقلید کسی را نمی توان ارحج دانست . فلذا طبق وظیفه پیش بینی و انجام شد .

۲-   در اسلام هیچ کاری نشد ندارد یعنی بن بستی  در فقه پویای شیعه نمی توان تصور کرد فلذا اجماع بین مومنین عدول و حاکم شرع گره گشای کارها می تواند باشد .

۳-   همیشه باید به این نکته دقت و توجه داشت که برخی افراد در کمین نقطه ضعفها هستند و در این مسیر از احساسات دینی و ملی برخی هم سوء استفاده کرده و با خود همراه می نمایند پس بنابراین همیشه باید درست و بدون نقص کار کرد .

۴-     ثبت دقیق و درست وقایع چنین مهمی برای تاریخ یک محل لازم وآموزنده است .

۵-   وقفی نبودن برخی بخششها همانقدر مثبت به نظر  می رسد که وقفی بودن تضمین در صیانت آن است، پس بنابراین هر دو صورت قابل تامل و بررسی است .

Unti112

تابلو هدیه کربلایی غلامحسین غلامی روی دیوار و …

Unti11

تابلوی دوم هدیه کربلایی غلامحسین غلامی روی دیوار و …

Untitled-12=

به نام حک شده ایشان در سال ۱۳۸۰ دقت فرمایید درست یکسال قبل از انتخاب هیئت امناو …

fay bahjet 1

متن استفتا که د ر ۲۶ فروردین ۱۳۸۱ به دفتر  مراجع معظم تقلید ارسال داشتیم و …

fay bahjet 2

متن جواب دفتر آیت الله العظمی بهجت  و …

fat lankarani 1

متن جواب استفتاء از آیت العظمی لنکرانی که در صورت غیر وقفی بودن جایز می دانست و …

Unt15

مرد  کوشا ،انرژیک و فعال آن ر وزهای سنه کوه و …

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

  1. چیزی که از همه مهمتره جناب مهندس یکدلی و اتحاد مردمه!!

    در این جهت هم تلاش نمایید تا همه در محیطی پر از صفا و صمیمیت در سنه کوه در کنار هم زندگی آرام و فعالی را داشته باشند.
    در تمام زمینه ها موفق و موید باشید.

  2. با سلام
    درست می فرمایی حتما همین طوره جناب و …

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads