ملاک رجحان و برتری درقدیم و جدید

_online

ملاک رجحان و برتری درقدیم و جدید

 

ملاکهای برتری در هر دوره ای نسبت به دوره دیگر می تواند تفاوت اساسی داشته باشد کما اینکه با عوض شدن حکومتها و همچنین با تغییر معیارها این امر دست خوش تغییرات اساسی می شود اگر در زندگی پیامبران الهی دقت فرمایید در اینجا

نام پیامبران الهی شغل مستندات
آدم ( ع ) کشاورزی تاریخ انبیاء اولیایی ، بحارالانوار
ادریس ( ع ) خیاطی تاریخ انبیاء ، وسایل الشیعه
نوح ( ع ) نجاری بحارالانوار
ابراهیم ( ع ) کشاورزی و دامداری تاریخ انبیاء اولیایی ، بحارالانوار
یعقوب ( ع ) دامداری تاریخ انبیاء ، رسولی محلاتی
ایوب ( ع ) دامداری و زراعت تاریخ انبیاء اولیایی ، کتاب مقدس
شعیب ( ع ) شبانی و کارگری سوره قصص آیه ۲۷ ، بحارالانوار
موسی ( ع ) شبانی و کارگری سوره قصص آیه ۲۷ ، بحارالانوار
داود ( ع ) زره سازی و آهنگری سوره انبیاء آیه ۸۰ ، وسایل الشیعه
هود ( ع ) تجارت بحارالانوار
صالح ( ع ) تجارت بحارالانوار
لوط ( ع ) زراعت بحارالانوار
سلیمان ( ع ) حصیربافی ، حکومت بحارالانوار
عیسی ( ع ) نجاری بحارالانوار
محمد ( ع ) تجارت ، صیادی ، شبانی بحارالانوار

ملاحظه می شود که بیشتر پیامبران الهی در مشاغل زمان خود مشغول فعالیت بوده و در کار خود موفق بوده و یا سرآمد مردم زمان خود بوده اند فلذا آنچه معیار و ملاک رجحان و برتری بوده و هست کسب روزی حلال و داشتن درآمد مناسب برای خود و خانواده می باشد .

در سنه کوه قدیم هم مشابه هزارجریب داشتن تعداد کافی گاو و گوسفند و بز یعنی در اختیار داشتن ” گالش بنه سر ” خود عاملی بود که آن خاندان مورد توجه و برتری آن منطقه باشد از طرفی در اختیار داشتن ملک و املاک اعم از مراتع و چراگاهها که خود استفاده می کردند و یا به اجاره می دادند نیز معیار دیگری از برتری بود .

داشتن فرزنسواد میرزا و ملا د بیشتر بخصوص فرزند پسر هم به عنوان یک پشتوانه قوی ملاک رجحان و برتری حساب می شد از طرف دیگر زنانی که به هردلیلی شوهرشان را از دست می دادند و به اصطلاح بیوه می شدند ننگ و عار بود که بدون شوهر بمانند برای همین پس از آن در کوتاهترین زمان ممکن شوهر مجدد اختیار می کردند و این موضوع شاید به دفعات تکرار می شد . از طرف دیگر داشتن زنان بیشتر توسط مردی متمکن نیز مورد رجحان و برتری دیگری بود که در قدیم ملاک و معیار سنجش برتری بود که البته این امر هم در جهت دست یافتن به فرزند بیشتر بخصوص فرزندان پسر اتفاق می افتاد .

کسی که دارای زمینهای زراعی بیشتر بود و یا در پرورش زنبور عسل موفق بود هم مورد دیگری بود که می توانست نسبت به دیگران برتر باشد .داشتن هنر دست مثل ساخت وسایل چوبی هم خود جایگاه رفیعی در بین مردمان قدیم داشت .

داشتن سواد به هر میزانی ملاک بسیار مهم و مورد توجه در برتری فرد در آن اجتماع بود کما اینکه اگه سواد قرآنی او در حدی قابل ملاحظه می بود به ” میرزا” و ” ملا ” و … مشهور می شد و این افتخار بزرگی برای او و خاندانش محسوب می شد . کما اینکه امروزه هم تعداد تحصیل کردگان دانشگاهی در هر محل و خاندانی معیار و ملاک بسیار مهم در افتخار و رجحان در جوامع محسوب می شود .

امروزه بسیاری از معیارها و ملاکها وارونه شده اند و آنانی که در قدیم ملاک بسیار خوب برتری به حساب می آمد امروزه یا از بین رفته و یا در نزد نسل امروزی کاملا وارونه شده است شاید روزی برسد که معیارهای امروزی نیز دستخوش تغییرات اساسی شود که بعید هم نیست …

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads