روار مله ایها(رودبار محله ایها) در سنه کوه بمونی خاله ؟

ruvarmali=1

روارمله یا رودبارمحله نام دهی کوچک در بخش فعلی هزارجریب نکاست ودر نزدیکی روستای ارم (پنج تن) و کچپ مله و اسبه کوه در دامنه شمالی چلمه کوه و کنار دره موسوم به ارم دره از شعبات رودخانه زارمرود ، قرار دارد.گذشت بر اینکه برخی سادات سنه کوه مثل سادات  استخرپشتی تبار (حاج شیخ میر حمزه دسه)اصالت رودبار محله ای دارند.

اما قدیمی ترین رودبار محله ای که به سنه کوه آمد، نساء رودبارمحله ای همسر عباسقلی پسر علیجان ( علیجان دسی) بود که حاصل آن ازدواج یک پسر بنام باباعلی محمدی و چهار دختر بنام آمنه همسر میرزا احمد و مادر ریحانه ، ماه روزه همسر محمدرضا و مادر جعفر حسینی ، گلشا همسر حاج عزیز یوسفی و مادر ابراهیم سیفی و سکینه همسر مشد غلامرضا و مادر شیخ محمد علیجانی بود .

ruvarmali=1

 اسماعیل و همسرش صف شکن اهل روستای روارمله(رودبارمحله) بودند و صاحب شش فرزند به نحوی که سه برادر و سه خواهر بودند . حسین فغانی در نکاچوب کار می کرد و به دلایلی هرگز ازدواج نکرد  تا اینکه طی تصادفی زمین گیر شده در قلعه سر منزل  خواهر زاده اش ماند و فوت شده و همانجا دفن کردند .

اما بمونی معروف به بمونی خاله  سالهای سال در کنار خانه مشد باباعلی پدر شیر علی محمدی یک در اطاق گلی قدیمی در عوض بسیار تمیز و شسته رفته داشته و آنجا زندکی کرد. بمونی خاله خدا بیامرز هم تا پایان عمر بیش از ۷۰ سالشون  اصلا ازدواج نکردند و به تنهایی روزگار گذراندند. ایشان هم آخر عمری به قلعه سر منزل خواهر زاده شان رفته و همانجا ماند تا فوت نمود . بمونی خاله انسانی بسیار مهربان و دوست داشتنی و حقیقتا پاک و نجیب و بی آزار بود و خاطرات شیرینی از کودکی ما را با دادن سنجد به بچه ها برایمان رقم زده است هزاران بار خدایش رحمت کناد.

بلبل حسن در سنه کوه و گاهی وارمی ساکن شده و آسیا بان بود .بعد ها به پیله کوه کوچ کرده وهمانجا ماند تا از دار دنیا رفت.

گتی هم ساکن استخرپشت و پسرش حاج غلام فغانی به سنه کوه رفت و آمد داشت .

 شکوفه همسر ملا عیسی یا شیخ عیسی معروف به آخوند طوسی نیا سالهای سال در سنه کوه ماندند و صاحب شش فرزند یک پسر بنام هدایت طوسی نیا ساکن قلعه سر و پنج دختر بنام زینب ، فاطمه ، زهرا ، حوا و حوریه شدند که همگی در قلعه سر شوهر کردند و همانجا روزگار گذراندند .البته گفته می شود ملا عیسی آخوند اصالتا اهل طوس خراسان(مشهد) بود و بعد از ملا باب گل تا مدتها روحانی سنه کوه بوده و به منبر می رفت و مجلس وعظ و روضه او شنیدنی بود و درس قرآن هم به نوآموزان می داد . خدایش رحمت کناد و یادش گرامی .

البته ازین نسل امروزه پیوند قوم و خویشی با فرزندان مشد غلامرضا هم برقرار شد که به دلایلی از اطاله کلام پرهیز داریم .

 

امروزه همسر کبری محمدی دختر مشد صفر بنام سید محمد باقری  اهل رودبارمحله ساکن شهر  نکا می باشد .

و همین طور همسر دکتر امیر (امرالله)اکبرنژاد هم خود پزشک حاذقی است در شهر نکا هم رودبار محلی است که انشاءالله اگر توفیق یار باشد در آینده در این موارد بیشتر خواهیم نوشت و …

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. بکوش گذر زندگیت سرگذشت درگذشت ارزوهایت نباشد

 2. سلام
  کوتاه محکم ، وزین و آموزنده
  حرف حساب جواب نداره مثل این جمله
  آنها که خاک را به نظر کیمیا کنند آیا بود که گوشه چشمی به ماکنند
  موفق باشید دوستان

 3. سلام آقای مهندس عبدی ، ضمن تشکر از مطالب بسیار خوب جنابعالی درخصوص فرزندان ملا عیسی طوسی نیا یک نفر از فرزندان ایشان را ذکر نکرده اید و آن حوریه طوسی نیا است . من هم نوه پسری ملا عیسی هستم و دوست دارم شما را از نزدیک زیارت کنم . واقعا خیلی خوشحال شدم مطالبتان جامع و کامل بود . برای قرار دیدار یک ایمیل به آدرس ذکر شده بزنید . با ا حترام .

 4. سلام جناب
  بسیار بسیار خوشحال شدم از لطف و اظهار نظر شما
  از اینگونه کم نویسی احتمال دارد وجود داشته باشه در شجره علت را انشاءالله حضوری عرض می کنم فقط یک نکته هوچی گری و دروغگویی برخی افراد موجب شد در این اواخر قدری کار برایم سخت شده و چنین نقصی بروز کند .
  در هر حال از تذکر بجای شما بی نهایت سپاس
  موجب امتنان خواهند بود تا ضمن زیارت حضوری موجب تکمیل این شجره گردیم و …
  به امید دیدار

 5. سلام – از زحمات شما در معرفی فرزندان مرحوم ملاعیسی یا همان آخوند طوسی متشکرم –
  آخوند روحانی پرهیزگار بود و فرزندان مومنی (” ۵ دختر ویک پسر) تربیت کرد . به هر روستایی می رفت مکتب خانه تشکیل می داد و قرآن واحکام را به مردم می اموخت . پس از وی تنها پسرش به نام اشیخ هدایت طوسی نیا سال ها در روستای قلعه سر مکتب قران داشت که امروزه افرادی که بین ۳۰ تا ۵۵ سال سن دارند در مکتب قرآنی وی درس اموختند . علاوه براین دخترانش که سه نفر از آن ها فوت نمودند ، همگی محجبه ومتدینه بوده وهستند. سه نفر از نوه های دختری وی روحانی و ۲ نفر به نام های رجبعلی وعبدالعلی شعبانی در راه اعتلای انقلاب اسلامی به درجه ی رفیع شهادت نایل آمدند .

 6. سلام جناب آقا عبدالله
  تشکر از دقت و نظر شما
  از افزودن اطلاعات بسیار خوب و ذی قیمت به نوشتار ما بی نهایت خوشحال و مسرور شده و دست مریزاد عرض می کنیم
  خداوند ایشان و فرزندان و نوه های شهیدش را غریق رحمت فرماید .
  در صورت علاقمندی و صرف وقت خوشحال می شویم این مطلب شجره کاملتر گردد
  قدر مسلم باعث افزایش انس و الفت و مودد بیشتر خواهد شد
  بی نهایت سپاس و تشکر از شما برادر گرامی

 7. سلام – از زحمات شما در معرفی فرزندان مرحوم ملاعیسی یا همان آخوند طوسی متشکرم –
  آخوند روحانی پرهیزگار بود و فرزندان مومنی (” ۵ دختر ویک پسر) تربیت کرد . به هر روستایی می رفت مکتب خانه تشکیل می داد و قرآن واحکام را به مردم می آموخت . پس از وی تنها پسرش به نام آشیخ هدایت طوسی نیا سال ها در روستای قلعه سر مکتب قران داشت که امروزه افرادی که بین ۳۰ تا ۵۵ سال سن دارند در مکتب قرآنی وی درس آموختند . علاوه براین دخترانش که سه نفر از آن ها فوت نمودند ، همگی محجبه ومتدینه بوده وهستند. سه نفر از نوه های دختری وی روحانی و ۲ نفر به نام های رجبعلی وعبدالعلی شعبانی در راه اعتلای انقلاب اسلامی به درجه ی رفیع شهادت نایل آمدند .

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads