سیدهای استخرپشتی تبار و حاج میرحمزه دسه در سنه کوه

sayed est-1

سیدهای استخرپشتی تبار و حاج میرحمزه دسه در سنه کوه

یکی از افراد بسیار تاثیرگزار و مورد توجه و حقیقتا هم شخصیتی برجسته و شایسته ، مورد احترام و وثوق اهالی روستای سنه کوه روحانی خوش بیان جناب حاج شیخ میرحمزه بود.جد ایشان بنام سیداحمد معروف به میراحمد اصالتا رودبارمحله ای ساکن روستای استخرپست دارای دو فرزند پسر بنام میر صمد و میر ذوالفغار بود.

 میرصمد انسانی بسیار خوش نام ، پرآوازه و از سادات با کرامت و مورد وثوق مردم بود ایشان صاحب چهار فرزند یک دختر بنام سیده افلاک و سه فرزند ذکور بنام سید میرزابابا ، میرآقاملا و حاج شیخ میرحمزه شد.

sayed est-1

سیده افلاک در همان استخرپشت همسر سیدحسین و صاحب یک پسر بنام سید ذاکر دهقانی شد.میرآقا ملا هم در استخرپشت با سیده بانو هاشمی ازدواج کرده و صاحب دو دختر بنام سیده سکینه و سیده رقیه صمدی شد که حاجیه سیده رقیه همسر میر مفید حسینعلی پور استخرپشت شده و فرزندانش سید علی ، سیداحمد ، سیدجعفر ، سید رضوان و سیده فاطمه و سیده طیبه شدند که سیدرضوان حسینعلی پور در کانون بازنشستگان نکا بسیار مورد توجه ، پرکارو تلاش می باشد.

  سید میرزابابا به دارابکلا رفته با زنی بنام مشد باجی ازدواج کرده و همانجا ماندگار شد و صاحب چهارفرزند بنامهای سیدبابا ،سیدتقی و سید آقا چلویی دارابی وآقاعلی پورصمد شد که سیدآقا با دختر عمویش بنام سیده زهرا دختر حاج شیخ میرحمزه ازدواج نمود.

 حاج شیخ میرحمزه هم در جوانی در حالی که در مکتب درس خوانده و پامنبری خوان بود، به سنه کوه آمده ضمن پس دادن امتحان نزد آقا شیخ ملا باب گل محمدی اجازه خواندن نوحه و پامنبری یافت و پس از فوت ملا باب گل در سال ۱۳۲۲ ه ش حاج شیخ میر حمزه دایره مدار مذهبی محل شد . منبر پر سوز و گداز او و خواندن ابیات و متون سخت و ریتمیک و حدیث خوانی به سبک قدیم تاثیر عمیق بی نظیری بر شنونده داشت و خواندن مصیبت خاندان اهل بیت عصمت و طهارت و شهدای کربلا(ع) گرمابخش روح و روان و افکار نسل گذشته سنه کوه بود. ایشان در ازدواج اول با ساره اصغری خواهر میرزاعلی دایی متاسفانه سر فرزند فوت نمود.سپس با حلیمه دختر محمد (حاجی دسی) و بعد با داداخانم (فاطمه) غلامی ازدواج نمود ایشان ابتدا نام خانوادگی آشتاب داشت اما بعد برخی از فرزندانش به موسوی پور تغییر دادند.

میر ذوالفغار  که با سیده ساره گت آقایی استخر پشت ازدواج کرد، صاحب سه فرزند دخترسیده گلتابه و حاجیه سیده نرگس و سیده سلما معروف به سیده سلمه نیوشا و یک پسر بنام میراحمد شد . سیده گلتابه در استخرپشت همسر حاج گلبرارعلیجانی شد و امروزه علیجانی استخرپشتی از نسلشان است و پسرش اسماعیل همسرش فرخنده دختر پیرجانبرار متحد است .

 حاجیه سیده نرگس هم در استخرپشت همسر گلعمو بختو شد که گلعمو در ازدواج قبلیش با مشد اکبر خیالپرست سنه کوه باجناق بود (خواهر خان بی بی همسر گلعمو بختو بود و معروف ترین فرزندش رمضان بختو است).سیده سلمه (نیوشا)هم در سنه کوه همسر پیرجانبرار (محمدعلی) متحد (تقی دسی) شد.

میراحمد محمدی با سیده طیبه زمانی رودبار محله ای ازدواج کرده بود به روستای بزکلا (بهزادکلا نکا) مهاجرت کرد و آنجا ساکن است و صاحب هفت فرزند شش پسر بنام سید حسین ،سید رضا ، سید جعفر،سیداسماعیل و سید محمد و سید اکبر محمدی و یک دختر بنام سیده ساره محمدی که همسر عبدالعلی متحد پسر جانبرار شد و در شهر سورک ساکن هستند و یک فرزند آنها با استعداد درخشان دانشجوی دوره دکترای عمران  دانشگاه تهران است .

این گروه عجیب ترین گروه سنه کوه در نظرم آمد چراکه کمترین اطلاعات را هر دسه ای از دسه دیگر دارد و ارتباط بین فامیلی بسیار ناچیز و کمترین اطلاعاتی از همدیگر دارند گو اینکه با هم غریبه اند نه ازیک نسل و هر کدامشان مسیر زندگی خودشان را دارند.

حاج میر حمزه انسانی بسیار وارسته ، پرتلاش و مورد نذر و قسم اهالی بوده و خود اهل کار و تجارت بود به گونه ای که میزان خرید و فروش محصولات لبنی ، پوست و پشم حیوانات اهلی بسیار زیاد و قابل توجه بود و کارش بسیار پررونق شده بود تا جائیکه گله گاو او را با شراکت کل روح الله در” گالش بنه سر” نگهداری می کرد از طرف دیگر احداث کارخانه شالیکوبی به همراه حاج لطف الله یوسفی کمک بسیار ارزنده ای به راحتی و آسایش اهالی کرد.

اکثریت این گروه از سادات معظم مورد احترام بوده و هستند. شخصیت آرام و متین و خوش خلقی وجه برجسته مردان این گروه است . هر چند پراکندگی این نسل بسیار زیاد است و آداب و رفتار هر دسه تفاوت بنیادین با همدیگر دارد ولی آگاهی ما بیشتر از گروه سنه کوهیهای این نسل است اما از خلق و خوی و نحوه زندگی بقیه اطلاعات چندانی نداریم.

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads