ایلاتها و رمضانی های سنه کوه

ilatha-1

ایلاتها و رمضانی های سنه کوه

ایلات به افراد سیاه چادر نشینی گفته می شد که دامدار بوده و به همراه دام به مناطق مختلف کوچ می کردند برخی از این گروه در اوایل قاجاریه در روستای سیکا از بخش هزارجریب نکا ساکن شدند از جمله آنها سه برادر بنام کریم ، محمد و باب گل بودند . دو برادر، کریم ایلات و محمد ایلات با عبدالله جد نگارنده اصفهانی تبار(عبدالله دسی) باجناق بودند . سیده کبری خواهر سیده صبحه همسر کریم ایلات بود و سیده صغری همسر محمد ایلات.

ilatha-1

سیده کبری بچه دار نمی شد بنابراین در تکاپوی ازدواج شوهرش خواهرزاده اش خاتون دختر عبدالله را آورد که قبلا همسر حسن ( تقی دسی) بوده و با داشتن یک فرزند بنام جانبرار (محمدعلی) متحد شوهرش فوت نموده بود،همسر کریم ایلات شد و صاحب پنج فرزند ،یک دختر بنام صدر که در جوانی فوت کرد و چهار فرزند ذکور بنام گل عمو و گلبرار خرم(خرمی ) ، حاج باباعلی و  ولی الله صحراگرد هریک صاحب فرزندان بسیاری شدند که امروزه جمعیت اصلی روستای سیکا را تشکیل می دهند و حتی برخی از فرزندان خرمی پسوند سنه کوهی یا سنه کوری در شناسنامه دارند .

محمد ایلات با سیده صغری صاحب یک فرزند بنام اسماعیل شدند که اسماعیل هم با دختر دایی اش سیده فاطمه دختر سید باقر (سیدباقر برادر سیده صبحه زن عبدالله اصفهانی تبار) ازدواج کرده و صاحب سه فرزند بنام باب الله ، شکوفه و روبابه اسماعیلی شد. روبابه همسر فضل الله عبدی (عبدالله دسی) شدو به سنه کوه آمد و صاحب یک فرزند بنام عین الله که در جوانی با سقوط از درخت و عوارض ناشی از آن در سن ۲۹ سالگی از دنیا رفت،”خدایش رحمت کناد”.

شکوفه معروف به گت شکوفه و پیر شکوفه که همسر آقابرار برادر فضل الله شد.دوبرادر باجناق شدند او هم به سنه کوه آمد. فرزندانش حاج برجعلی ، نورعلی و مهتاب عبدالهی شدند و باب الله اسماعیلی هم به سنه کوه کوچ کرده و چندین سال به اصطلاح ” حمام چی” (حمامی) سنه کوه بود و دو دخترش بنام کبری همسر حاج برجعلی و سکینه همسر نورعلی پسران آقابرار شدند و سالیان مدیدی در سنه کوه زندگی کردند. البته سیده فاطمه پس از مرگ شوهرش اسماعیل در سنه کوه همسر جانبرار متحد شد که صاحب سه فرزند ، دو پسر بنام حسن ورمضان و یک دختر بنام تابه یا گل تابه همسر مشد احمد محمدی معروف به احمد عراقی سیکا شده و به سنه کوه آمدند و چندین سال در سنه کوه زندگی کردند وسپس به واسطه خواهش مشد گلعمو ایلات  خرم به سیکا برگشتند ،اما یک دختر آنها بنام حاجیه خاتون محمدی همسر مشد عامی (سرالله حسنی) شد و صاحب چند فرزند و در سنه کوه ماندگارشد.

باب گل ایلات  از سیکا به مرست رفته و پسرش خانعلی با زنی بنام فاطمه خراسانی (بعدا معروف به پیر فاطمه) ازدواج کرده و به سنه کوه کوچ کردند و ضمن خرید قطعه خانه سرایی در بالامله از محمدرضا حسینی (تقی دسی) در سنه کوه ماندگار شدند و صاحب چهارفرزند دو پسر بنام حسین و حسن که حسین در کودکی فوت کرد و دو دختر بنام کلثوم اکنون معروف به پیر کلثوم و گل بوته شدند. این گروه (فرزندان خانعلی ایلات)در موقع شناسنامه گرفتن نام خانوادگی ” رمضانی” را اختیار کردند.

 البته پیر فاطمه پس از مرگ شوهرش خانعلی به مدت حدود ۱۳ سال همسر فضل الله عبدی (عبدالله دسی) بود ولی فرزند مشترکی نداشتند .برای همین این گروه رمضانی ها با فرزندان فضل الله قرابت و حسن فامیلی داشته و نسبت به هم مهر و محبت ویژه ای دارند و همدیگر را مثل فامیل تنی صدا می زنند مثل عمه ، عمو و…

رمضانیها انسانهایی بی آزار ، آرام و اهل کار هستند و با خرید قطعات زمین از  حاج لطف الله که ارث مادری از کل بدل (حاجی دسی) مله پشت را داشتند و همین طور از علی خلی و عبدالهی ها سطح خانه سرای خود را به طور چشمگیری افزایش دادند و امروزه چندین کوچ کنار هم پدر سالاری زندگی می کنند شغل و پیشه جانبی آنها همیشگی پرورش بز و گوسفند(چوپانی) بوده است.

در کار عمومی خیلی دخالتی ندارند اما هرگز رهزنی هم نمی کنند و کمک فکری و معنوی آنان و میان داری در بسیاری مسائل بویژه نقش ممتنع داشتن در کارها و امور گاهی تعیین کننده است . رگه هایی از مداحی جدید در این نسل مشاهده می شود اما در مجموع آرامش، متانت ، بذله گویی و روراست بودن و پایبندی به حرف و قول خود از خصیصه بارز آنها است. اعتقادات مذهبی و کمک به برگزاری مراسم مذهبی هم خصیصه بسیار خوب آنهاست.البته ایلات سنه کوه با ایلات های سیکا تفاوتهای اساسی دارند و کمتر شباهتی در نوع رفتار و منش آنها می توان مشاهده کرد. ایلات سیکا بیشتر دارای عمر طولانی بوده و بسیار ذی نفوذ و از قدرت منطقه ای زیادی برخوردار بودند و خیلی پرمدعا ، پرجنب و جوش اما ایلات سنه کوه بر عکس بسیار آرام ، بی آزار و بی ادعا هستند.

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads