سیدهای مرزن آبادی تبار ( سید رحیم دسی) سنه کوه

saeed r d-1b

سیدهای مرزن آبادی تبار سید رحیم دسی سنه کوه

سید شکر یا سید شکار معروف به سید مرزامندی که اصالتا اهل مرزن آباد چالوس و کارش بقالی بود و در مناطق مختلف هزارجریب در گردش بوده و کره و سر شیر گاوی (لبنیات) خریده و خواربار می داد. او انسانی وارسته و مورد اعتماد و درستکار بوده و چنان مورد وثوق مردم بود که او را صاحب کرامات هم می دانند به گونه ای که کار او رونق بسیار گرفت و اکبر ( جد اکبردسی) پاکار و در اختیار او(به نظر برخی ورهمکار=شریک) کار می کرد. سید شکر به سنه کوه هم رفت و آمد داشت.

 

saeed r d-1b

سید شکر در روستای ششک با زنی بنام ” ننه ” خواهر محمد از فامیلهای فعلی ابراهیمی ها ازدواج کرده و صاحب سه فرزند دو پسر بنام سید رحیم و سید ابراهیم که سید ابراهیم در جوانی فوت نمود و یک دختر بنام سید بیچه همسر علیجان پسر محمدعلی سوادکوهی( علیجان دسی)سنه کوه شد. البته از آنجایی که سنه کوه سید نداشت و خاندان موجود در سنه کوه(احتمالا حاجی دسی) ۱۳ سیر زمین خمسی به سید شکر دادند و او در همان زمین خانه ساخته و در سنه کوه در شمال گت چشمه مستقر شد. اما سید شکر به علت فوت در گت مرست( مرست بزرگ) در همان جا دفن است.

سید بیچه همسر علیجان پسر محمدعلی سوادکوهی( علیجان دسی) صاحب هشت فرزندپنج پسر بنام عباسقلی ، ملا باب گل ، غلامعلی ، میرزاگل و حاج رمضان و سه دختر بنام فاطمه ، زینب و حمیده شد که حمیده جوانمرگ شد.

سید رحیم ابتدا با زنی بنام ننه کارنامی ازدواج کرد و صاحب فرزندی نشد و سپس با شهرنو (شهربانو) دختر عبدالله اصفهانی تبار(عبدالله دسی) خواهر زاده علیجان ازدواج نموده و صاحب سه فرزند ذکور بنام سیدمحمد، سید احمد و سید ابراهیم و سه دختر بنام سیده بانو، سیده خانم و کل سیده فاطمه شد. سیده بانو همسر ملاباب گل شده و صاحب یک فرزند بنام علی معروف به حاج شیخ علی شد. سیده خانم نامزد میرزاگل علیجانی بود که فوت نمود و کل سیده فاطمه ابتدا همسر یدالله اکبرنژاد شده و صاحب دو فرزند یکی پسر بنام امرالله که جوانمرگ شد و یک دختر بنام ثریا همسر حاج شابا اکبرنژاد شده و سپس بعد از فوت یدالله همسر حاج یحیی بخشی و صاحب دو فرزند بنام کل پنجعلی و آمنه (همسر نورالله متحد) شد.

فرزندان سید محمد نام خانوادگی رحیمی اختیار کردند و سید احمد با شناسنامه مادرش شهرنو عبدی دارای نام خانوادگی عبدی شد. سید ابراهیم با اینکه رحیمی بود اما فرزندانش دارای نام خانوادگی خمینی ، رحیمی ، حسینی و حسینی پور شدند البته سید ابراهیم که با سیده کلثوم شفیعی دارابی از سادات شفیعی دارابکلا ازدواج کرده بود پس از چندین سال سکونت در سنه کوه و جمع آوری گوسفندان بسیار تمامی خانه سرای خود را واگذار نموده و به دارابکلا کوچ نمود و آنجا ساکن شد و بدین طریق عملا ارتباط آنها با سنه کوه به حداقل رسید.اما در دارابکلا بنام سیدابراهیم سنه کوهی معروفند.

در این خاندان با اینکه سیده بیچه همسر علیجان از سادات بسیار مجلله ، مکرمه و صاحب کرامات مثل پدرش و مورد نذر و قسم اهالی بوده اما متاسفانه از ناحیه هم نسل خودش در خاندانش خیلی زود فراموش شد و چندان اطلاعی از او ندارند و آنچه کسب اطلاع نمودیم از غیر سادات محل دریافت شد .دریک نظر کلی چنین می توان بیان داشت که سادات معظم ، مکرم و مورد وثوق قدیم این خاندان برخی اندک نفراتی کم کم آن شرایط قدیمه خود را به دست فراموشی سپرده اند  و این آفت زدایی شاید نیاز مبرم این نسل و تمامی سادات هزارجریب تاریخی در یافتن اعتبار و اعتماد قدیم و مستجاب الدعوه بودن آنان باشد.البته اهالی سنه کوه احترام فوق العاده ای از قدیم الایام نسبت به سادات (سیدها) که از نسل پیامبر خاتم می دانند داشته و دارند که این موضوع قابل کتمان و فراموشی نیست .

در این دودمان روح آرامش ، متانت و بزرگواری بسیار مشاهده می شود مثل کل میرعلی عبدی که انسانی بسیار وارسته، آرام ، بسیار صبور و فوق العاده ناشناخته و غریبانه در عین شایستگی های زیاد و دیانت فوق العاده در ماه رمضان دارفانی را وداع گفت و در شبهای قدری که هر سال قدر می داشت به دیار معبود شتافت.

از صفات بسیار برجسته این نسل حق همسایگی و محبت بی ریا و کمک به همسایگان بی نظیر می باشدو همچنین تلاش این نسل در کار عمومی ستودنی است اما برخی در این نسل از ظاهرشدن در اجتماعات پرهیزدارند و تلاش دارند با چراغ خاموش طی طریق کنند و آرامش رفتاری خود را حفظ نمایند اما در هر حال آنچه صفات بارز نسل سادات است غلیان احساسات و تلاش گسترده در دست یافتن به موقعیتی است که احساس می کنند حقشان است.این می تواند موجبات پیشرفت آنان باشد.

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

  1. سلام منظور از چراغ خاموش چیست

  2. سلام دوست خوبم ممنونم که به ما سرزدی و سپاس از ابراز نظر شما
    در جواب سوال شما:کسی که با دقت و مراقبت و در نظر گرفتن تمامی جوانب قدم برمی دارد را به استعاره می گویند با چراغ خاموش راه می رود

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads