دومین دودانگه ای تبار ( علی خلی ، اصغر دسی) سنه کوه

asqar d-1

اصغر هم اهل دودانگه و نسبت فامیلی با بخشی داشت و ظاهرا با آنها از یک نسل بوده و به آنها علی خلی می گویند.اصغر پس از مرگ بخشی با زنش لیلا مرستی ازدواج کرد و در سنه کوه ماندگار شد و صاحب یک دختر بنام گل ابرو همسر عباسقلی محمدی( علیجان دسی) و دو پسر بنام اکبر و غلامرضا شد و سپس با سیده فاطمه وارمی مادر کل روح الله ازدواج کرده و صاحب یک پسر بنام میرزا معروف به میرزا عامی  شد. میرزا تا 60- 70 سالگی ازدواج نکرد و با شیرین کاریهای مخصوص به خود نزد کل روح الله در” گالش بنه سر” ماند تا از دنیا رفت.

asqar d-1

اکبر که با کل ننه جان دختر حاجی ( حاجی دسی) ازدواج کرده صاحب دو پسر بنام علی محمد که جوانمرگ شد و میرزا علی معروف به میرزا علی دایی شد و شش دختر بنام عمه جان ( همسر خیرالله بخشی) ، گل جان ( همسر کل روح الله) ، بنی ( همسر مشتی (بابا) یوسفی) ، ثریا (همسر باباعلی محمدی) و ساره همسر حاج شیخ میر حمزه که سر فرزند جوانمرگ شد. این گروه ( دسه) با نام خانوادگی اصغریامروزه شناخته می شوند.

غلامرضا که با زینب دختر علیجان ( علیجان دسی) پس از مرگ محمد برادر حاجی ( حاجی دسی) ازدواج کرد، صاحب سه فرزند ذکور بنام رحمت ، اصغر و احمد معروف به میرزا احمد شد که امروزه جیبا، رئوفی فر و فکوری نیااز این نسل هستند.

علی خلی دارای وجه مشخصه شبیه به همدیگر زیاد هستند اما از نسل غلامرضا ، اجتماعی تر و در کارهای عمومی و عام المنفعه بیشتر فعالیت می کنند . در نسل اکبر فرزند دختر نمود بارزی دارد، بدین خاطر این نسل در همه طوایف سنه کوه به دایی شناخته می شوند و بیشتر پسوند دایی به آنها اطلاق می شود و حقیقتا هم آدمهایی بی سر و صدا و بی آزار هستند. در نزاع و دعوای مختصر محلی همیشه بی طرف بودند و از درگیر شدن و درگیر کردن خود پرهیز دارند .اما از نسل غلامرضا بذله گویی ، شوخ طبعی و روابط عمومی قوی و دوست یابی بسیار خوب شاخصه ایشان است. بیشترشان قدی بلند و هیکل مناسب و بدن و سرپنجه ای قوی دارند برای همین در کار یدی مثل سفیدکاری بسیار موفق بوده اند. آرامش رفتاری و برخورد با متانت ، صبوری ، خوش مشربی و خوش نشینی در این نسل مورد توجه همه است.

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام
  متشکر از ابراز لطفتون . من تحقیقات اندکی که داشتم و دارم از بزرگان اطلاعات جمع می کنم . سختی کار رو می دونم .
  اما من پاسخم رو درباره ی اسبوکلا نگرفتم . اطلاعاتی راجع به روستای اسبوکلا دارید ؟

 2. سلام بی نهایت سپاس از لطف شما
  در جواب سوال شما باید عرض کنم بنده مدتی است به طور جدی و تمام وقت مشغول تحقیق و بررسی و تکمیل اطلاعات زادگاهم روستای سنه کوه هستم و آنچه که مربوط به این محل و مردمان آن می شود فلذا وقت چندانی راجع به جاهای دیگر نگذاشته ام در صورت دستیابی به مطالبی که مستقیما به روستای اسبه کلا مربوط باشد حتما اطاعت امر می کنم و …از طرف دیگر بسیاری از مطالبی که در سایتم می گذارم تا حدود زیادی هم می تواند مربوط به روستای شما هم باشد مثل همین خاندان حاج محمدباقرخان سورتی و اشجع الملکها و …در این مورد خاص مجبور شدم تحقیقات بسیار وسیع و منظمی انجام دهم که به نتایج بسیار دقیق و مفیدی رسیدم که بیشتر آنرا منتشر نمودم و بخشی دیگر را در اختیار دارم برای بعد اگر نیاز شد

 3. با و عرض ارادت بی کران .
  لازم است از تلاش شما برای تحقیقات بسیار ارزنده ی که انجام داده اید سپاسگزاری کنم . میزان دقت و زحمت شما را کسی که کار پژوهشی کرده است مطمئنا بیشتر درک خواهد کرد . از شما ممنونم که قبل از ما این تحقیقات را انجام داده اید که نسل امروز و مردمانی که دوره های جدید زیست می کنند با زندگی و مردم آن دوره و با پیشینه ی خود آشنا شوند . امیدوارم خداوند اجر فراوان به شما بدهد که هیچ کار بالاتر از خدمت به مردم و گسترش علم نیست . مجدد از شما تشکر می کنم . امیدوارم روزی شما را در اسبوکلا زیارت کنیم . با افتخار . موفق باشید .

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads