دودانگه ای تبار (علی خلی ، بخشی دسی) سنه کوه

bakhshi d-1

بخشی پسر اسکندر که دارای اصالت دودانگه ای بوده و حشم دار ( دامدار) بودند با زنی بنام لیلا اهل روستای گت مرست ( مرست بزرگ) ازدواج کرده و در سنه کوه در جهت غرب گت چشمه ( چشمه وسط محل) مستقر شدند اینان تقریبا چهارمین گروهی بودند که به سنه کوه معاصر آمدند . در هر حال بخشی دارای دو فرزند یکی پسر بنام علی و دیگری دختر بنام زهرا شد زهرا با اسماعیل پسر داداش( حاجی دسی) ازدواج کرده و صاحب یک دختر بنام هاجر مادر بلور شد.

bakhshi d-1

علی با فاطمه دختر علیجان ( علیجان دسی) ازدواج کرده و صاحب چهار فرزند ذکور بنام باب الله ، گل بابا ،  کل یحیی و خیرالله و دو دختر بنام زهرا همسر میرزا علی دایی که سر فرزند جوانمرگ شد و لیلا همسر گل عمو محمدی ( علیجان دسی) شد.

باب الله با دو ازدواج ناموفق گل ددا مرستی و خانم جان کارنامی اما فرزندی از او باقی نماند و مرحوم شد. ولی بقیه برادران دارای نام خانوادگی بخشی ، تکسی، طالبی نسب و رمضانی ( با شناسنامه مادر) شدند و امروزه بیشترشان در شهر نکا و سورک ساکن هستند.

این گروه انسانهایی بسیار زحمت کش پرکار و تلاش بوده و هستند. جوهره اصلی و نماد واقعی و بسیار بارز این گروه پرکاری و تلاش خستگی ناپذیر است ،آنچه بدست آورده اند، ناشی از کار و تلاش زیاد و زور بازو ( کد یمین) و عرق جبین آنهاست . با اینکه بیشترشان ساده به نظر می رسند اما در مجموع بسیار زبر و زرنگ بوده و از فرصت های زندگی حداکثر استفاده را می برند. در مجموع انسانهایی بسیار بی آزار و مهربان هر چند برخی ها از این نسل پر سرو صدا و جنجالی به نظر می آیند اما اکثریت قریب به اتفاق این نسل بی سرو صدا و کم حرف می باشند و کاری به کار کسی ندارند. در امور شخصی بسیار پرتلاش و جدی اما در کار عمومی خیلی نمودی ندارند. نسل امروزی این گروه بیشتر صنعت کار و حرفه بلد هستند.

نکته تذکر: خاندان محمدجان بخشی که پدرش بنام علیجان بخشی زرین آبادی با اینکه نام خانوادگی “بخشی” دارند اما ربطی به خاندان علی خلی-بخشی دسی ندارند، چرا که علیجان بخشی اهل زرین آباد بود که به سنه کوه آمده و با کبری دختر حسین( تقی دسی) ازدواج کرده و سنه کوه ماندگار شده بود. بعدا در پستی جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. با سلام
  خدا قوتتون بده . اطلاعاتتون حرف نداره . من اسبوکلایی هستم . حتما می دونید کجاست . دقیقا همسایه ی دیوار به دیوار زرین وا ، زادگاه اشجع الملک . من مقاله ی شما رو در وبلاگ خود با اجازه باز نشر کردم . هر چی گشتم نظرات خاموش بود . ببخشید که الان دارم بهتون اطلاع می دم . بنده از سمت مادر سورتیجی هستم .
  خواستم ببینم می تونید درباره ی روستای اسبوکلا اگه به مطلبی برخوردید به بنده کمک کنید .
  منتظر پاسخ شما هستم .
  عمران سالخورده اسبویی

 2. سلام از محبت شما بسیار سپاسگزارم
  دوست خوبم همانگونه که حضرتعالی مرقوم فرمودیدزحمات خستگی ناپذیر همه ما برای شناخت بیشتر نسل جدید از میراث بزرگ نیاکان ما یعنی روستای زیبای من و شماست اگر بتوانیم با کوشش و تلاش بیشتر تاریخ کتبی هزارجریب باستانی را احیا نماییم کمک بی نظیری به نسل بعدی خواهیم کرد و این هم منوط به بی طرفی و امانت داری و صداقت بی نهایت است در غیر این صورت تیشه به ریشه آن خواهد بودو…
  تلاش شما هم قابل تقدیر است بی نهایت سپاس

 3. سلام . ممنون از ابراز لطفتون . ان شاء الله بتونیم به این هدف دست پیدا کنیم. باز هم از زحمات صادقانه و پشتکارتون سپاسگزاری می کنم.

 4. سلام دمت گرم خیلی کارت قشنگ بود
  علی دسته ها چقدر ادمهای خوبی هستند کاش از بزرگای دسته ها عکس میگذاشتی

 5. سلام دوست خوبم ممنون از آمدن شما و ابراز نظر شما
  همه گروههای سنه کوه از نظر من بسیار خوب بوده و هستند این اغراق نیست بلکه قدیمی ها اینو با حسن سازش و زندگی مسالمت آمیز خود طی سالیان متمادی ثابت کردند و…بلکه سلیقه های متفاوت دارند و این کاملا طبیعی است.
  درصورت اجازه از شخص مورد نظر و همین طور سر فرصت مناسب حتما این کار مهم و بزرگ و ماندنی را انجام خواهم داد از تمامی همولایتی های عزیز استمداد می طلبم…

 6. سلام و درود مهندس عبدی ممنون از مطالبه زیبا و شجره علی دسی خسته نباشی خداقوت

 7. سلام و درود بر شما ناشناس محترم
  امیدوارم برای همیشه مفید باشد و جز حق و حقیقت سعی شده است چیزی نگاشته نشود
  پیروز باشید

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads