اصفهانی تبار (تیره نگارنده) روستای سنه کوه

aa

بر اساس تحقیقات میدانی بسیار گسترده و راست سنجی دقیق و مستدل چنین حاصل گردید که نیای(جد) این گروه بنام “مومن “ از خود شهر اصفهان در اوایل قاجاریه ،به دلایل ناشناخته ، شاید احتمالا بخاطر فرار از بی قاری در قشون (نوعی سربازی طولانی مدت حتی تا هفت سال)خانه و برادران خود را ترک گفته و به استان مازندران و شهرستان ساری روستای” اوسا” آمد. از اینکه با زن و فرزند آمده باشد یا اینجا ازدواج کرده باشد اطلاع دقیقی در دست نیست، اما گفته می شود تا سالیان مدیدی برادران و فامیل های ایشان به دیدارش می آمدند .

در هر حال چهار فرزند ذکور از ایشان به یادگار ماند :شابا ،نصرالله ، احمد و”پدر عبدالله “ . چهارمی نامش را کسی دقیق نمی داند چرا که در جوانی با داشتن یک فرزند بنام عبدالله خود درگذشت بنابراین ما نامش را ” پدر عبدالله ” گذاشتیم اما احتمال اینکه از بین سه نام فرزندان عبدالله یعنی مصطفی ، فضل الله و آقابرار یکی هم نام ایشان باشد زیاد است .

شابا و پدر عبدالله هردو در سنه کوه با خواهر حاج رجبعلی و داداش (حاجی دسی) ازدواج کرده و شابا زنش را به اوسا آورد و با دو برادر دیگرش در اینجا ماندند و امروزه از نسل ایشان مومنی ها و اصفهانی نژاد خود بیشترین جمعیت روستای اوسا را تشکیل می دهند . در تصاویر با دقت ملاحظه فرمایید.

 abdi1-1

abdi2-2

پس از مرگ پدر عبدالله خود عبدالله نزد خاله اش که همسر محمد علی سوادکوهی (جد علیجان دسی)بود مانده و در خانه ایشان بزرگ شد و با تنها دختر خاله اش(اسمش را کسی بیاد ندارد) خواهر علیجان ازدواج کرده و صاحب یک فرزند دختر بنام” شهرنو یا شهر بانو” می شود که مادر شهر نو فوت می نماید .(که همین شهر نو بعدا همسر سیدرحیم پسر سید شکر مرزامندی می شود وفرزندانش سید رحیم دسی هستند). پس از آن عبدالله که همراه گله گاو و گوسفند شوهر خاله اش به روستای سیکا و بالا دست رفت و آمد می کرد .فرزند خردسالش شهرنو را به همسر علیجان سپرده و خود در روستای سیکا با زنی مقدسه و پاک طینت و خوشنام بنام ” سیده صبحه “ دختر زنل ازدواج کرده و پس از چند سال به سنه کوه آمده و اینجا ماندگار شدند و صاحب سه فرزند ذکور بنام مصطفی ، فضل الله و آقابرار و دو دختر بنام خاتون و خانم گل شدند .

خاتون ابتدا با حسن ازدواج کرده تنها فرزندش جانبرار متحد شد اما پس از مرگ حسن به خواهش خاله اش سیده کبری که همسر کریم ایلات سیکا بوده و بچه دار نمی شد خاتون با کریم ایلات ازدواج کرده و صاحب 5 فرزند شد امروزه صحراگردو خرمی سیکا از نسلشان است و …

خانم گل با نصرالله پسر اسد وارمی ازدواج کرد که به نقلی دختر خاله و پسر خاله بودند ایشان چهار فرزند داشتند که حاج عطرالله اسدی پدر شهید و زینب همسر حاج آقابرار گالشی (موسوی راد) و معصومه همسر حاج عباسقلی زارع شدند و زهرا در جوانی درگذشت.

مصطفی با “روبابه” دختر حسن (تقی دسی)ازدواج نمود . در موقع دادن شناسنامه مصطفی دارفانی را وداع گفته بود و تنها پسرش بنام سرالله با شناسنامه مادرش شناسنامه گرفته و ” سرالله حسنی” شد و امروزه از نسلش حسنی سنه کوهی هستند .

فضل الله معروف به پیر فضل الله و مشهدی فضل الله عبدی شد و جد ما مردی بسیار خوش نام و زحمت کش، “خدایش رحمت کناد”. او که با سیده ای جلیله و معظمه و پاک طینت و خوشنام از سادات استرآبادی سیکا بنام ” سیده ننه یوسفی سیکاییدختر آقا سید یوسف ،ازدواج کرده بود دومین نسل سادات سیکای خاندان ماست و بعد پدر ما حاج شعبان با سیده ای مستجاب الدعوه که دختر دایی اش هم می شد بنام ” سیده صغری یوسفی سیکایی“دختر سید محسن  ازدواج نمود و …

آقابرار در سیکا با شکوفه اسماعیلی دختراسماعیل ایلات ازدواج کرد و به سنه کوه آورد.آقابرار هم در موقع شناسنامه دادن عبدالهی شد و امروزه از نسلش عبدالهی هستند که درشهر نکا سکونت دارند .

وجه مشخصه سه برادر فوق قدرت بدنی بالا در عین حال بسیار منطقی و پاک زندگی کردند . مصطفی و فضل الله قدی تنومند و بازوانی قوی و پوستی سفید و موی بور داشتند و آقا برار هم قد کوتاه و در عوض عضلانی و قوی و کشتی گیر بود . شغل آنها کشاورزی و دامپروری در حد امورات زندگی بود .

هوش بسیار سرشار و استعداد بسیار قوی وجه مشخصه این خاندان است بطوری که برخی نسل جدید این خاندان دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی می باشند و قدرت بیان و استدلال فوق العاده ای دارند . اکثر افراد این نسل بسیار دوستدار طبیعت و اهل سفر و گردشگری هستند . در کارهای عمومی و عام المنفعه به طور گسترده شرکت کرده و بیشتر مواقع مورد حسد قرار می گیرند، اما خللی در عزم و اراده آنها حاصل نمی شود. اگر مدتی بر اساس مصالحی عقب بکشند باز با جدیت تمام و دستی برتر در تمامی عرصه ها حضوری ثابت دارند . بخل و کینه ورزی و انتقام در این نسل بسیار کم رنگ است . آنچه در توان دارند در طبق اخلاص می گذارند و انسانهایی افتاده و قانع و خاکی ، بی ادعا و عملگرا و با مدیریت قوی و منسجم  با خرد جمعی هستند . در این نسل مهمان نوازی شاخصه برجسته ای است و نوعا انسانهایی بسیار با دیانت و باگذشت و دارای خصایص جوانمردی هستندو … 

در ادامه دو عکس متفاوت از مسن ترین و کوچکترین عبدالله دسی فعلی تا این ساعت

حاج شعبان عبدی و نوه اش

h abdi

ani k

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

نظرات بسته است.

برگه ها
ads ads ads