تیره های مختلف روستای سنه کوه

mahal -1

تذکر1: ازین به بعد می خواهیم  در مورد تیره و تبار خانواده های نسل معاصر سنه کوه مطالبی منتشر نماییم هدف ازین کار در ابتدا شناخت بیشتر نسل جدید از نسل گذشته است و در حقیقت هویت یابی مجددی است از ساکنان روستایی بسیار خوش آب و هوا و دارای پیشینه ای از مردمان پرتلاش و زحمت کش و در عین حال دوست داشتنی و با محبت، چرا که در طول سالیان متمادی کمتر ین برخورد و کدورتی عمومی پدید آمده است مگر اینکه مسائلی جزئی و زودگذر و … نشان به آن نشانی که تا خبر درگذشت یک محلی که حتی سالیان سال است در شهر و دیار دیگری ساکن شده رامی شنوند همه سریع جمع شده و در هر شهر و دیاری خواه نکا باشد خواه سورک و یا هر جای دیگر مراسم با شکوه و در خور شانی ماندنی برگزار می گردد و این در حالی است که از ساکنین محله جدیدش چندان خبری نیست .پس باید این مهم را قدر دانسته و نسبت به افزایش مهر سنه کوهی تلاش بیشتر نماییم . مثال دیگر برگزاری مراسم باشکوه هر ساله در ایام تاسوعا و عاشورا در محل است که گاهی بیش از ظرفیت اماکن آنجا اجتماع می نمایند .

نگارنده شکی ندارد که اگر به اصالت و هویت همه همولایتی ها به دقت و روشنی اشاره نماییم و فامیلیتی که در بین همه ساکنان و همه گروهها و تیره و تبار با همدیگر وجود داشته را بدانید بسیاری از مسائل قابل هضم تر می گردد.

تذکر2:آنچه در پی می آید حاصل تلاش و تحقیقات گسترده و میدانی چندین و چند ماهه و تکمیل اطلاعات خود دانسته است که تقدیم می گردد . مسلما کاستی هایی هم وجود دارد که نیازمند راهنمایی افراد دلسوز بوده و هستیم . دست تک تک اهالی را به گرمی می فشاریم که با ابراز نظر مفید راهنمای ما باشند .

ضمنا سعی می شود که از بیان نسل جدید و افراد شناخته شده حاضر نامی نبریم تا خدای نکرده موجب کدورتی نشود .هدف و نظر بیشتر بر بیان یک نسل شناخته شده فعلی برای اهالی است تا هر کسی علاقمند بود شجره خودش را دنبال نماید .

تذکر3: اسامی که در پی می آید بیشتر بر اساس نام معروف و عرف نوشته می شود چرا که امکان دسترسی به شناسنامه افراد برایمان مقدور نبود و نگارنده بیشتر هدف شناسایی عمومی محلی دارد تا ایجاد یک سند خیلی معتبر و …

با ما همراه باشید. 

 تیره های مختلف روستای سنه کوه نوین

تیره و طایفه های موجود در سنه کوه  را در محل “خلی khelee“، “دسه یا دسی dassee“و”توار یا تبار ” می گویند که عبارتند از:

1-   تبارنگارنده که اصالتا اصفهانی بوده و از  روستای اوسا به سنه کوه آمده گاها عبدالله دسی” و به خاطر فاملیت در قدیم در گروه علیجان دسی قرار داشته و بخاطر فاملیت سببی با سادات معظم روستای سیکا مارا هم سیکایی تبار (توار) اطلاق می کنند. شامل عبدی ، عبدالهی و حسنی هستند.

2-   “دودانگه ایها”: یا “علی خلی” که اصالتا دو دانگه ای بوده  که  بخشی دسی و اصغر دسی  هستند. بخشی دسی شامل بخشی ، تکسی و طالبی نسب  و اصغر دسی هم اصغری ، جیبا ،  رئوفی فر و فکوری نیا می باشند .

3-     “سوادکوهی ها” : علیجان دسی که پدرش بنام محمدعلی اصالتا سوادکوهی هستند و شامل علیجانی و محمدی می باشند.

4-   سوته گندمی ها : حاجی دسی ، تقی دسی و یوسف دسی  را شامل می شود .یوسف دسی شامل یوسفی ، برادران ،اکبرنژاد و غلامی بوده و حاجی دسی هم فرزندان مشدی(بابا) یوسفی و تقی دسی هم شامل متحد و حسینی(جعفرحسینی شون) هستند.

5-   اسطل پشتی و ششکی تبار : چند گروهند. اکبر دسی  ( خیالپرستها)که اصالتا از روستای استخر پشت و ششک هستند وبیشتر به فرزندان ” چراخ” اطلاق شده و چراغ دسی هم به ایشان گفته می شود .شامل خیالپرست ، حقی ، جوادی مقدم و اکبری هستند. عباسی ها که ششکی هستند و فرزندان حاج عباس عباسی و کل روح الله دسی که کل روح الله خودش از روستای کلاکرده نزدیک ششک بوده و شامل خیازنه و مومنی فر می باشد.

6-   سید ها: دو گروهند یک گروه از نسل معروف به سید شکر مرزآمندی که اصالتا از مرزن آباد چالوس آمده اند و سید رحیم دسی هم می گویند و شامل رحیمی ، عبدی ( البته سید هاش) ، حسینی (ساکن فعلی دارابکلا)  و گروه دیگر که از روستای استخر پشت آمده اند فرزندان آقا سیدمیر حمزه ملای معروف محل شامل آشتاب و موسوی پور هستند.

7-     ایلات ها :که از سیکا مرست بخصوص مرست بزرگ آمده اند و رمضانی ها هستند.   

 

البته فامیلی های دیگری در محل هستند که به علت ازدواج به سنه کوه آمده اندمثل سید سیکایی ، اسماعیلی ، اسماعیل پور و … که در پستهای بعدی به هر یک جداگانه خواهیم پرداخت …

 mahal -1

عکس فوق حدود سکونت اولیه سنه کوه نوین را نشان می دهد. که تیره های مختلف چگونه نزدیک چشمه وسط محل(گت چشمه) گرد آمده بودند البته جلوی خانه متحد ها(جانبرار چشمه) و علی خلی ها (فک چشمه) و قسمت چاسرپیش علیجان دسی هم جداگانه برای خود چشمه ای داشته اند . تکمیل مطالب مربوط به شکل گیری سنه کوه نوین را پس از ارائه و معرفی شجره اهالی کامل در اختیار خواهیم گذاشت.

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

نظرات بسته است.

برگه ها
ads ads ads