مساحی و تفکیک زمین های سنه کوه(۵)

شیوه مساحی و تفکیک زمین به روش جدید(۳)

روش مساحی مهندسی(۱)

 

تاکنون در چند پست مطلب این مبحث را تا حدی زیادی برای شما کاربران عزیز توضیح و تشریح نمودیم که قابل درک عمومی باشد و مورد استفاده کاربران عزیز قرار گیرد و در آخرین مطلب این سلسله نوشتار در اینجا با تشریح روش رسن زنی و بر شمردن مزایا و معایب آن در این پست مطلب به جدید ترین و دقیق ترین روش مساحی و تفکیک اراضی که معمولا معروف به «روش مهندسی» هست می پردازیم .

امیدوارم با ما همراه بوده و مورد مداقه و نظر شما قرار گیرد .

پس لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

در این روش که با دقت بسیار زیادتری همراه هست در مجموع روش مثلثی معروف هست و در واقع زمین مورد نظر به چندین مثلث با اضلاع مختلف تقسیم و با فرمول سه ضلع مساحتهای هر قطعه فرضی معین و در نهایت جمع بندی و مورد استناد قرار می گیرد .

برای به دست آوردن مساحی زمین (حال به هر شکل که باشد) ابتدا باید کل زمین را به تعداد دلخواه مثلث (هر نوع مثلثی) تقسیم نمود. سپس کلیه اضلاع تمامی مثلث ها را یادداشت و از طریق فرمول زیر مساحت زمین را به دست می آوریم:


مجموع مساحت تمامی این مثلث‌ها برابر مساحت زمین می‌باشد.

توجه: نقاطی از زمین که به شکل منحنی است را می‌توان با یک تقریب خوبی، خطی فرض کرد. یعنی اینکه مثلث‌ها را درآن نواحی کوچکتر در نظر گرفت.

روش مثلثی به روش فرمول هرون هم معروف است.

A triangle with sides ab, and c.

در  هندسه فرمول هرون (به انگلیسیHeron’s formula) فرمولی است که با استفاده از آن می‌توان مساحت یک مثلث را بدون داشتن ارتفاع آن به دست آورد. نام آن از نام هرون اسکندرانی گرفته شده‌است.

برای برداشت  اعداد فاصله ها دو روش مورد استفاده قرار می گیرد :

روش برداشت دستی

دوم روش برداشت با دوربین

الف- روش دستی

این روش معمولترین و رایج ترین روش مساحی زمین در سنه کوه و این منطقه هست و معمولا رفع خصومت و اختلاف متراژ و تقسیم اراضی زراعی و باغی را با این روش انجام می دهند .

در این روش مهندس مساح با حضور در زمین اگر قصد صرفا مساحی و تعیین مساحت کل زمین را داشته باشد با تخمین ظاهری در روی کاغذ زمین را به چندین مثلث تقسیم می نماید و بعد با متری بلند دستور برداشت می دهد در این روش نیازمند سه نفر برای مساحی می باشد و در غیر این صورت کار سخت خواهد بود .

اما اگر قصد تقسیم زمین مورد نظر را دارد به دو یا چند نفر ابتدا به طور حدودی زمین را تقسیم نموده و بعد هر قطعه را جداگانه مساحی و در نهایت کم و زیادی مساحت هر قطعه را با تغییرات پیکه و مساحت انجام می دهد .

در این روش گاهی ممکن است اعداد متفاوتی در بیاید مثلا متر در هوای گرم و سر قدری تفاوت کند و یا ابنکه چند تکه برداشت می شود فاصله برداری کم یا زیاد شود با این تفاسیر باز جزو دقیق ترین و بهترین روشهای متراز و تقسیم اراضی است .

 

فعلا به این مقدار بسنده کرده و بقیه گفتار این قسمت را در آینده تقدیم حضور خواهیم نمود

تا گفتاری دیگر بدرود

 

 

 

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

  1. ممنون از مطالب خوبتون موفق باشید.

  2. متشکر از مطالب ارزنده

  3. تشکر از مطالب ارسالی استفاده کردم از مطالب خوبتون

  4. متشکرم ازتون

  5. من از خوندن مطلب فوق بسیار لذت بردم بیشتر از این مطالب در وبسایتتون قراردهید.

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads