مساحی و تفکیک زمین های سنه کوه(۳)

شیوه مساحی و تفکیک زمین به روش جدید(۱)

در دو پست مطلب قبلی در اینجا به خروار و موارد خرد آن و در اینجا به جریب و دانگ پرداختیم و مطالب قابل استفاده ای برای شما کاربران عزیز ارائه نمودیم  و بیان داشتیم که برای تقسیم زمینها ازین روشهای ساده و تقریبی استفاده نموده و معمولا تضییع حق زیادی پیش می آمد و گذشت و بخشش نسل قدیم مسائل را ساده می کرد و قضیه را حل می نمود ولی این نمی توانست همیشگی باشد برای همین روشهای دقیقتر و بهتری نیازمند بود که ما در ادامه بدانها خواهیم پرداخت و اکنون در ادامه به روش محاسباتی و مساحی متریک و جدید می پردازیم و قصد داریم شیوه تفکیک اراضی را هم بیان نماییم به امید آنکه مفید واقع گردد .

پس لطفا در ادامه مطلب همراه ما باشید

شیوه مساحی متریک

برای درک درست این مبحث نیازمند توضیح بیشتر واحد متریک هستیم  فلذا باید گفت که سیستم متریک توسط یک شیمی دان فرانسوی به نام لاوازیه در قرن ۱۸ ابداع شد. این کار به گونه ای انجام شد که چندین سیستم اندازه گیری در آن زمان به صورت یک پارچه و در یک پلت فرم جهانی استفاده شد. انگیزه اصلی این کار، تسهیل تجارت به صورت آسان تر در میان کشورهای مختلف و یا مناطقی است که از سیستم های مختلف اندازه گیری استفاده می-کردند. اساس این سیستم از ماهیت خود سیستم مشتق شده بود. به عنوان مثال، آب به عنوان یکی از این اساس ها مورد استفاده قرار گرفت. ۱ لیتر آب به اندازه ۱ کیلو گرم وزن دارد و ۱ دسی متر مکعب اندازه گیری می شود. آب در صفر درجه سانتیگراد یخ می زند و در صد درجه سانتیگراد به جوش می آید.
اندازه گیری های متریک با توان ۱۰ به یک دیگر مرتبط هستند. پیشوندهای معمول مورد استفاده برای واحدهای مختلف در سیستم متریک، “هکتا” برای صد، “کیلو” برای هزار، “دکا” برای ده، “دسی” برای دهم، “سانتی” برای صدم، و “میلی” برای هزارم می باشد.
این سیستم (به نام “سامانه استاندارد بین‌المللی یکاها” یا به طور مختصر “SI“) به رسمیت شناخته شد و در اکتبر سال ۱۹۶۰ تقریباً توسط همه کشورهای جهان به تصویب رسید.
(شواهد زیادی وجود دارد که مصری ها اولین تمدنی بودند که واحد استاندارد طول را مطرح کردند. واحد آن ها بر مبنای ساعد بود (از ابتدای ساعد تا سر انگشتان حدوداً ۴۵ سانتی متر یا ۱۸ اینچ می‌شود که به آن ذراع نیز گفته می شود. یونانی ها عرض ۱۶ انگشت را معادل یک فوت در نظر گرفتند و رومی ها فوت را از آن ها بر داشت کردند. رومی ها یک فوت را به ۱۲ قسمت تقسیم کرده و هر واحد را یک اینچ نامیدند. واحد یارد توسط هنری پادشاه انگلستان در قرن ۱۲ به وجود آمد و سال-ها پیش ایالات متحده این استاندارد اندازه گیری را از لندن پذیرفت.)

در ادامه چند واحد متریک و تبدیل آنها ارائه شده است:

سیستم اندازه گیری متریک

طول
(واحدهای کار بردی طول عبارت از متر، فوت، اینچ و مایل هستند. از فوت بیشتر برای ارتفاع از سطح زمین استفاده می شود. اینج در اندازه گیری صفحات تلویزیون و مانیتور رایج است و مایل در بسیاری از کشورها به جای کیلومتر استفاده می شود (مثلا فاصله بین دو شهر و …). واحد دیگری به نام یارد نیز برای مسافت به کار می رود که تقریباً برابر متر است.)
۱۰ میلی متر = ۱ سانتی متر
۱۰ سانتی متر = ۱ دسی متر
۱۰ دسی متر = ۱ متر
۱۰ متر = ۱ دکا متر
۱۰ دسی متر= ۱ هکتو متر
۱۰ هکتو متر= ۱ کیلو متر
۱۰۰۰ میلی متر = ۱ متر
۱۰۰ سانتی متر = ۱ متر
۱۰۰۰ متر = ۱ کیلو متر

مساحت

۱۰۰ میلی متر مربع = ۱ سانتی متر مربع
۱۰۰ متر مربع = ۱ ایکر
۱۰۰ ایکر = ۱ هکتار
۱۰۰ هکتار = ۱ کیلو متر مربع
۱۰۰۰۰ سانتی متر مربع = ۱ متر مربع
۱۰۰۰۰ متر مربع = ۱ هکتار
۱۰۰۰۰۰۰ متر مربع = ۱ کیلومتر مربع
سیستم اندازه گیری امپریال (سیستم شاهنشاهی بریتانیا)

طول

۱۲ اینچ = ۱ فوت
۳ فوت = ۱ یارد
۲۲ یارد = ۱ زنجیر
۱۰ زنجیر = ۱ فورلانگ
۸ فورلانگ = ۱ مایل
۵۲۸۰ فوت = ۱ مایل
۱۷۶۰ یارد = ۱ مایل

طول

۱ اینچ = ۵۴ر۲ سانتی متر
۱ فوت = ۳۰۴۸ر۰ متر
۱ مایل = ۶۰۹۳ر۱ کیلومتر
۱ سانتی متر = ۳۹۳۷ر۰ اینچ
۱ متر = ۲۸۰۸ر۳ فوت
۱ کیلومتر = ۶۲۱۳۷ر۰ مایل

مساحت

۱ فوت مربع = ۰۳۰۴ر۹۲۹ سانتی متر مربع
۱ متر مربع = ۰۰۳ر۱۵۵۰ اینچ مربع

تقریبا در همه کشورهای سراسر جهان از سیستم اندازه گیری متریک برای اندازه گیری رسمی استفاده می شود. چنین سیستمی به تجارت جهانی کمک می کند. به عنوان مثال، در کشور پرو، پیچ ۱۰ میلی متری را می سازند تا بتوانند به اهالی کشور سوییس که پیچ ۱۰ میلی متری نیاز دارند بفروشند. اهالی سوییس می دانند این پیچ ها دقیقا همان اندازه ای است که لازم دارند. همه از اندازه های استاندارد یکسان استفاده می کنند.

قبل از این که سیستم متریک اختراع شود، چندین نوع سیستم متفاوت و پیچیده برای اندازه گیری اجسام وجود داشت. سیستم متریک برای اولین بار در دهه ۱۷۹۰ ارایه شد و اندازه گیری را راحت تر کرد. امروزه سیستم متریک به سیستم بین المللی واحدها (SI)شناخته شده است.
این سیستم یک مجموعه از واحدهای راحت و ثابت را فراهم نموده است. این سیستم دارای ۷ واحد اصلی “واحد پایه” است. از این واحدهای اصلی همه واحدهای دیگر، مانند متر مربع برای اندازه گیری مساحت، مشتق می شوند.

بزرگ ترین مزیت سیستم متریک این است که سیستم اعشاری است: واحدها به راحتی با ضریب ۱۰ بزرگ تر یا کوچک تر می شوند.

واحد اصلی طول در دستگاه یکاهای متریک، متر است که با مضرب ده قابل تبدیل به یکاهای بزرگتر و کوچکتر است.
مبنای متر استاندارد : تاکنون تعاریف مختلفی برای متر استاندارد ارائه شده که اولین وآخرین آن عبارت است از :
اولین تعریف متر استاندارد : در سال ١٧٩١ میلادی متر بر مبنای طول نصف النهار کره زمین که از پاریس میگذشت تعریف شد.

بر این اساس  طول نصف النهار کره زمین ، که از پاریس می گذشت به عنوان متر استاندارد شناخته شد.

تـوجه :: بـراساس تـعریف فـوق دو نمونـه متر استاندارد مطابق زیر ساخته شده است :
«در سال ١٧٩٩ میلادی منشوری از جنس پلاتین و با مقطع مستطیل شکل و به ابعاد (mm ۴×٢۵) ساخته شد.

در سال ١٨٨٩ میلادی منشوری با مقطع X و از جنس آلیاژ پلاتین ایریدیم ساخته و به نام متر مبنا شناخته شد و در اولین کنفرانس اوزان و مقادیر مورد تصویب قرار گرفت. متر مبنا هنوز هم در ٔموزه لوور فرانسه نگهداری میشود.

آخرین تعریف متر استاندارد : در اکتبر سال ١٩٨٣ میلادی و در هفدهمین کنفرانس اوزان و مقادیر (در پاریس) تعریف زیر برای متر استاندارد براساس سرعت سیر نور در خلأ ارائه شد.

یک متر عبارتست از مسافتی که نور در خلأ در کسری از ثانیه  طی می نماید.

برای متر، واحدهای کوچکتر و بزرگتری مطابق جدول زیر تعریف شده است :

 

واحدهای اندازه گیری طول در دستگاه یکاهای متریک

نکته مهم :

هدف بیان این پست مطلب بیان و معرفی واحد جدید متر و بیان مساحت بر مبنای آن بوده است و امیدواریم توانسته باشیم این واحد جدید بین المللی و دقیق را تا حدودی به شما کاربران عزیز معرفی نموده باشیم .

پس در هر حال روش متریک یک روش جدید و دقیق است که از دهه تقریبا چهل وارد محاسبات مساحی در سنه کوه گردید و ازین زمان تقسیمات زمین و عرصه ها بیشتر بر مینای مساحت هکتار و متر متربع در تبادلات و فروش و واگذاریهای زمین مورد اشاره قرار گرفته است و با افزایش سطح سواد عمومی و کسب تحصیل توسط اهالی سنه کوه این واحد شنجش مساحت بیشتر جا افتاده است و امروزه اکثریت قریب به اتفاق واگذاریها و مساحی ها بر این مبنا محاسبه و تحویل و تحول می گردد هر چند روشهای قدیمی هنوز به طور کامل منسوخ نشده اند و وجود دارند .

 

در پست مطلبی دیگر به شیوه و نحوه مساحی و روشهای ساده سازیهای این روش و روش دقیق مساحی زمینهای سنه کوه خواهیم پرداخت تا شما را بیشتر و کاملتر با این مباحث اشنا نماییم

تا گفتاری دیگر درود و بدرود

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام جناب عبدی
  این قسمت را هم خواندم. علمی، مستند، مصور بودن مطالب شما، گامی عالمانه است. اون عکس که فوت پا و دست، را نشان دادی خیلی بر من خوش بود. با دعا برای سلامتی شما و مردم سختکوش سنه کوه

 2. سلام
  درود بر شما بخاطر خواندن و اظهار نظر کردن
  از هر نظر شایسته تقدیر و تشکر هست کار شما
  درود بر شما
  امیدوارم برای دیگران هم مفید باشد

 3. درود بر شما مهندس عزیز. مطالب بسیار آموزنده ومطمئناً با تحقیق بسیار گلچین ونگاشته شده است .بسیارمفید واقع گشت..از زحمات حضرتعالی بسیار سپاسگزاریم …پایدارباشید

 4. سلام و درود بر شما خواننده محترم همیشگی
  سپاس از لطف و نظر شما
  قطعا همین طور است انتخاب و چینش و تدوین مطالب اینگونه وقت و زمان و فکر آزاد می طلبد و متاسفانه منابع کم
  ازین نظر تلاش می نماییم ساده سازی نموده و کاربردی تر نماییم
  تا برای همه اقشار قابل استفاده باشد
  در هر حال امیدوارم دیگران مثل شما با نظرات خویش راهنمای ما باشند
  درود بر شما

 5. سلام. وب سایت خوبی دارید. میخواستم ببینم هوای این روستا در اوایل بهار چگونه است؟آیا برفی است اغلب؟و اینکه آیا اهالی روستا به گردشگران خانه اجاره میدهند؟ با چه کسی باید هماهنگ کنیم؟

 6. سلام آب و هوای سنه کوه بسیار مطبوع و عالی است و بستگی به طبع شما دارد
  معمولا احتمال بارش برف تا اواخر فروردین در سنه کوه کمابیش وجود دارد
  و بهار که بیاید گلهای زیبا و علفها و برگ و گلدهی درختان مناظر فوق العاده چشم نواز و رویایی را می توانید تجربه کنید
  آنقدر زیبا و دلچسب که تصورش سخت است و باید دید و مشاهده کرد
  برف در سنه کوه بیشتر در زمستان می بارد و کمتر پیش می آید که برف سنگین ببارد

  فعلا هنوز جا نیافتاده که کسی خانه اش را اجاره دهد و با کمال مهمان نوازی اما روش درآمدزایی جذب توریست و گزدشگر
  هنوز در محل ایجاد نشده و در آینده خوشبین هستیم که شرایطش فراهم شود …
  سپاس و در.د بر شما کاربر ناشناس

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads