برگی از خاطرات زندگی من(۲۶)

۱۷Z

سفر به شهر و دانشگاه زنجان محل تحصیل بعد از سالها

 

ثبت برخی خاطرات زندگی هر فردی نه تنها برای خود او بلکه برای بسیاری از کاربران مطالب او هم بسیار جالب توجه و هیجان انگیز است و معمولا طرفداران خاص خودش را دارد .

شهر تاریخی زنجان و دانشگاه دولتی آن محل تحصیل نگارنده این سطور از شهرهای مورد علاقه و دارای ابعاد خاص خود می باشد که این امر از مهر ماه ۱۳۶۹ تا خرداد ۱۳۷۳ را در ان شهر به مدت ۴ سال خاطره انگیز سپری نمودیم .

برای آشنایی مختصر با این شهر تاریخی و دانشگاه دولتی آن و ملاحظه جدید ترین عکسهای دانشگاه 

در ادامه مطلب لطفا همراه ما باشید

استان زنجان یکی از استان‌های ایران است که در شمال غربی ایران قرار گرفته است. مرکز این استان شهر زنجان است. استان زنجان دارای ۸ شهرستان و ۱۲۱۰ آبادی است که از این تعداد، ۹۷۸ آبادی دارای سکنه و بقیه خالی از سکنه می‌باشند.

هم‌اکنون استان زنجان دارای ۸ شهرستان، ۱۶ بخش، ۴۶ دهستان و ۱۹ شهر است. شهرستان‌های آن شامل زنجان، طارم، ماهنشان، خدابنده، ایجرود، ابهر، خرمدره و سلطانیه می‌باشند.

قزوین در سال ۱۳۷۳ از استان زنجان جدا شد و به استان تهران پیوست، و در سال ۱۳۷۶ به استان قزوین مبدل شد.

زَنجانْ دربارهٔ این پرونده تلفظ یا زنگان مرکز استان و شهرستان زنجان در شمال‌غرب ایران و از بزرگترین شهرهای شمال غرب ایران است؛ و براساس آمارنامه‌های منتشر شده دارای ۳۸۶٬۸۵۱ نفرجمعیت در سال ۱۳۹۰ خورشیدی، هیجدهمن شهر کشور از لحاظ جمعیت محسوب می‌شود.

نام زنجان عربی‌شده واژه زنگان است. مردم منطقه هنوز هم تلفظ زنگان را به کار می‌برند. شهر زنجان در دره زنجان‌چای (از شاخه‌های قزل‌اوزن قرار گرفته و سر راه شوسه و راه‌آهن تهران به تبریز می‌باشد. صنایع دستی از قبیل ورشوسازی و نقره‌سازی و ملیله کاری و چاروق‌دوزی و چاقوسازی و فرش‌بافی (فرش زنجان) آن مشهور است.

زنجان از شمال به شهرستان طارم و خلخال و میانه و از مشرق به سلطانیه و طارم و از جنوب به خدابنده و ایجرود و از غرب به شهرستان ماه‌نشان محدود است و از سطح دریا ۱۶۶۳ متر ارتفاع دارد.

دانشگاه زنجان، دانشگاهی دولتی است که در شهر زنجان و در کیلومتر ۶ جاده زنجان – میانه واقع گردیده است. این دانشگاه در حال حاضر دارای ۴ دانشکده، ۲۳۵ عضو هیئت علمی و بالغ بر ده هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی کاردانی تا دکتری است.

 • دانشکده کشاورزی

دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان در سال‌تحصیلی ۵۵–۱۳۵۴ در دو رشته تحصیلی مدیریت کشاورزی و مدیریت دامپروری در سطح کارشناسی با ۶۳ نفر دانشجو و ۶ نفر عضو هیئت علمی تمام‌وقت فعالیت آموزشی خود را شروع کرد. متعاقب آن رشته‌های ترویج و آموزش کشاورزی، باغبانی، گیاهپزشکی، خاکشناسی و پرورش زنبور عسل دایر گردیدند.

در حال حاضر و با توسعه این دانشکده، ۸ گروه آموزشی در مقطع کارشناسی به نام‌های زراعت و اصلاح نباتات، علوم دامی، ترویج و آموزش کشاورزی، علوم باغبانی، گیاهپزشکی، خاکشناسی، آب و صنایع غذایی به تعلیم و تربیت دانشجو مشغول هستند. همچنین دانشکده کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد با ۱۹ گرایش و در مقطع دکتری با ۷ گرایش به امر آموزش دانشجویان مشغول می‌باشد.

(لازم به توضیح است که دو رشته کاردانی زنبور عسل با ۱۳۰ فارغ‌التحصیل و کارشناسی ناپیوسته صنایع غذایی با ۲۰ فارغ‌التحصیل قبلاً در مجموعه دانشکده حضور داشتند که در حال حاضر این رشته‌ها وجود ندارند).

اینها مقدمه ای برای معرفی دانشگاه مورد تحصیل ما در آن سالها بود .

از سال ۷۳ که فارغ التحصیل شدیم و دو سال خدمت به اتمام رسید سال ۷۵ یا ۷۶ بود که برای اخذ مدرک به دانشگاه زنجان رفتم و دیگر سالهای سال بود که توفیق قافله یار نبود که شهر زنجان و دانشگاهش سری بزنیم البته شاید و حتما این کوتاهی بخشی به خود ما و بخشی به مسئولین دانشگاه مربوط می باشد که مقدمات تجمع فارغ التحصیلان دانشگاهش را طی همایشی تدارک نمی بیند و …

در هر حال این مهم در تعطیلات آخر هفته ای ایام عید غدیر در روز پنج شنبه ۱۶ شهریور ۹۶ اتفاق افتاد و چه هیجان انگیز بود در شهر زنجان حضور یافتن بعد از بیش از بیست سال چقدر تغییر کرده بود و حومه شهر گسترش یافته بود ولی مرکز شهر چندان تغییری نکرد مگ برخی ساختمانهای بانکها نامناسب برافراشته شدند و …

بازار سنتی اش همان گونه جذاب و خاطره انگیز برایم بود

و دانشگاه هم کلی ساختمانهای جدید ساختند و درختانی تنومند که در زمان نهالی بیش نبودند دید را محدود محدود کردند خلاصه همه جا برایم خاطره انگیز و شوق آور بود اما حیف که وقت گشتن و بودن کم و …

با امید به دیدار مجدد

۴Z

ابتدای جاده میانه در غرب شهر زنجان به سوی دانشگاه در کنار روستای کوشکن و …

۵Z

۱۶Z

۳Z

 

۱۷Z

۲Z

اون راه پله راه میانبر به محوطه دانشگاه یادآور خاطرات زمستانهای بسیار سرد برفی آن دوران ماست در رسیدن به آنجا در نیمه های شب و …

۱۵Z

ساختمان افتتاح شده دانکشده کشاورزی در زمان ما و اکنون ساختمان کهن و قدیمی شده و …

۹Z

این هم ساختمان مرکزی دانشگاه و …

۶Z

۱Z

این بخشی از سوغات زنجان در بازار مسگرها و …

معرفی جاذبه ها و دیدنی های شهر و استان زنجان را به پستهای دیگری در آینده موکول می کنیم و البته جاهای دیدنی و تاریخی زیادی دارد و فصل مسافرت به این شهر در فصل گرم بهترین است و زمستانهای بسیار سرد و سوزناکی دارد و …

از راه تهران قزوین رفتش جالب است و برگشت از راه گیلان خاطره انگیز تر و …

تا دیدار و مطالبی دیگر بدرود

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام بر دوست فاضلم محمدآقای عبدی
  خوش به حالت رفتی محل درس و بحث دانشگاهی ات را دیدی.
  اطلاعات خوبی در بارۀ استان زنجان دادی.
  عکس ها برای من خیلی حسّی بود چون درک کردم با چه شوقی جمله ها نوشتی
  راه پلۀ میانبر هم خندیدم. معلومه همیشه خوب به مقصد رسیدن را دوست داری!
  خوشحالم دفترِ کارت را برای گشت و گذار مدتی بستی!
  خوب شد سماور را نشان دادی نه چاقوی رنجان را!
  مصوّر کردی به دل نشست.
  خداحافظ رفیق

 2. سلام بر دوست عزیز و همیشه همراه و همدلم
  واقعا چه ذوق و شوقی برای رفتن داشتم و چقدر برای بچه هایم هم هیجان انگیز بود
  هرچند انها اهنوز دوران کودکی هستند و درک چندانی از وقایع ندارند اما به وضوح لذت حضور در دانشگاه مورد تحصیل پدر را می شد دید و کیف کرد
  سوالات جالب توجه و بسیار جالبی داشتند و هر سوالشان خاطره ای را برایم مرور می شد و …
  امیدوارم هر سال توفیق حضور یابم
  همه زنجان را چاقو می شناسند و من خواستم تنوع دیگری را گوشزد کنم و ان ظروف و سماور هاست که یادگاری بسیار جالبی است
  و البته جالب آنکه تقریبا نیم بها و حتی یک سوم بها از شهر و منطقه ما و این ارزانی هزینه بنزین سفر را می دهد
  می ارزه برای رفتن و دیدن زیباییهای آنجا
  ای کاش تصاویر بیشتری ثبت می کردم
  سپاس از حضور و نظر مستمر و دایمی شما عزیز برادر و رفیق همیشه همراه و همدل

 3. سپاس از وبسایت خیلی خوب و مفیدتون

 4. از اینکه مطالب سایت شمارو مطالعه کردم بسیار لذت بردم

 5. باز هم مطالب وبسایت شمارو پیگیری و استفاده خواهم کرد

 6. محتوای سایت کاملا کاربردی و مفید است

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads