پلنگ سنه کوه در تله و زنده گیری آن

۴پ

شب جمعه هفته گذشته ۲۲ اردیبهشت ۹۶ یکی از اتفاقهای بسیار نادر و جالب توجه در سنه کوه اتفاق افتاد.

و آن اینکه در ساعت حدود ده صبح جمعه یکی از کشاورزان سنه کوه بنام آقای سعید غلامی برای سر زدن به گندمزار و زمین رزاعی استیجاری در ملک بس سه سنه کوه می رود که ناگهانی در فاصله بسیار کمی با صدای غرش مهیب پلنگی در جا خشکش می زند. دقت کرد،مشاهده نمود که پلنگ بیچاره در دام تله سیمی گرازگیر قدیمی که در گوشه ای از مزرعه بود به دام افتاد .

آقای غلامی که خود سابقه بیش از سیزده سال محیط بانی و جنگلبانی در شرکت نکاچوب را دارد و طی این سالها خود از نزدیک با این حیوانات نجیب در ارتباط بوده و علاقه زیادی به طبیعت و حفظ میراث طبیعی دارد؛ اولین چیزی که به ذهنش رسید گزارش این خبر جهت نجات این حیوان نادر و رو به انقراض به محیط بانی اداره محیط زیست منطقه است و …

قبل از تماس با اداره محیط زیست فکرهای دیگری به سرش رسید چنانکه بعدا افرادی پیشنهادهای اغواکننده برای فروش پوست آن پیشنهاد داشتند اما او که خود همکار دوستدار محیط زیست بود و …

در جواب اینجانب و دیگران فقط یک جمله گفت که اگر صد میلیون بهم می دادند هرگز حاضر به چنین معامله ای با این حیوان روبه انقراض نمی شدم و هرگز شرافت انسانی خود را با هیچ چیز دیگری معامله نمی کنم.

بله او که می توانست یواشکی و بدون اطلاع احدی این حیوان نجیب را که سالهاست زند گی مسالمت آمیزی با اهالی این دیار داشته است را سر به نیست کند! در یک حرکت انسانی والا و قابل تقدیر با اداره محیط زیست منطقه تماس گرفته و بعد اکیپ ارسالی به همراه دکتر دامپزشک جناب دکتر اکرامی سورکی این حیوان در دام را با روش بیهوشی زنده گیری کرده و با کمک جوانان محل به آرامی درون پتو گذاشته و به محل حمل نمودند و سپس در قفس آهنی منتقل و به محیط بانی سمسکنده ساری منتقل تا پس از مداوای اولیه دوباره به محیط طبیعی خود برگردد.

به دام افتادن و مشاهده نزدیک پلنگ در سنه کوه  سوژه تمام خبرگزاریها و محافل نه تنها منطقه و کشور بلکه دنیا شده است و آنچه اتفاق افتاد همین بود.

photo_2017-05-14_18-33-58

به گفته دکتر اکرامی دامپزشک همراه اکیپ محیط زیست منطقه این پلنگ نر ۵ ساله از ناحیه کتف و دست در تله سیمی گرازگیر کشاورزان در منطقه سنه کوه بین جنگل و گندم زار گرفتار و پای آن دچار خراش شده و به دلیل این آسیب ها تحت تیمار و درمان این دامپزشک است.البته در تماس تلفنی اینجانب در روز یکشنبه هم حال عمومی آنرا بسیار خوب گزارش کرده که چند کیلو گوشت دامی هم به خوبی تغذیه کردند و فعلا قدری کوفتگی و کشیدگی عضله دارد که تا آخر هفته برای رهاسازی کاملا آماده خواهد شد .

دکتر اکرامی ابراز امیدواری کرد تا چند روز آینده با نصب قلاده ردیاب ماهواره ای بتوان این پلنگ را در زیستگاه اصلی اش همان سنه کوه رهاسازی کرد.چرا که قطعا پلنگ ماده با توله اش که اکنون در همان منطقه زیست می کنند نیازمند شکار و تغذیه و کمک این حیوان نر دارند.

این مطلب تکمیل خواهد…

خبر تکمیلی آنکه

این پلنگ بعد از بهبودی کامل و نصب GPS ردیابی ماهواره ای در روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۶ در منطقه انجیلامن اطراف سنه کوه مجدد رها سازی شد که فیلم این رها سازی را در ادامه تقدیم حضور می گردد که می توانید ملاحظه فرمایید.

این هم لینک آپاراد بیهوشی پلنگ سنه کوه اینجا کلیک کنید

این هم لینک آپاراد رهاسازی پلنگ سنه کوه در مورخه ۲۶ اردیبهشت اینجا کلیک کنید

۵پ

بیهوش شدن بعد از تیر بیهوشی زدن توسط دامپزشک محیط زیست

۶پ

دکتر اکرامی دامپزشک حاذقی که نجات این پلنگ سنه کوه را وجهه همت خود قرار داد و …

۴پ

در حال معاینه کامل بعد از بیهوشی

۳پ

گذاشتن داخل پتوی گلبافت برای حمل و …

۲پ

تلاش و کار داوطلبانه جوانان محل برای حمل پلنگ بیهوش شده از حاشیه جنگل از میان گندمزار به محل و …

۱پ

استقبال عجیب و قابل توجه اهالی سنه کوه از پلنگ بیهوش شده و گرفتن عکس و فیلم یادگاری و …

photo_2017-05-14_18-33-58

پلنگ سنه کوه بعد از به هوش آمدن درون قفس فلزی در راه حمل به مرکز درمانی باغ وحش سمسکنده و …

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام
  مطلب خیلی خوبی درباره صدور شناسنامه داشتید
  اگر امکان دارد در خصوص آن یک پیامک به بنده بدهید
  ۰۹۳۶۳۳۱۹۷۴۴
  من داستان نویسم و میخواهم از خاطرات شما استفاده کنم
  یا علی

 2. درود بر شما.. خبر بسیار خوبی بود و موجب دلگرمی دوستداران طبیعت.. چقدر خوب ..چقدر عالی..

 3. سلام بر شما
  بله
  اهالی ما اینن …

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads