زیک یا سهره جنگلی پرنده زیبا و آوازخوان طبیعت سنه کوه

زیک یا سهره جنگلی پرنده زیبا و آوازخوان طبیعت سنه کوه

 

نام محلی : زیک zikk، پشت دل pesht DELL

نام فارسی: سهره جنگلی

نام علمی: Fringilla coelebs

سِهرِهٔ جَنگَلی (بلبل آوازخوان، مرغ قهقهه، خوبیسه، بلبل خمسه، کاه‌سهره) یکی از پرندگان آوازخوان است.این پرنده زیبا و دوست داشتنی به وفور در سنه کوه هم زندگی می کنند .

این پرنده از راستهٔ گنجشک‌سانان (Passeriformes)، خانوادهٔ سهرگان (Fringillidae)، جنس فرینجیلا (Fringilla) است. نام علمی آن Fringilla coelebs است. این پرنده بین ۱۴ تا ۱۶ سانتی‌متر طول دارد. اندازه اش متوسط است. پرنده نر، به واسطه سر آبی خاکستری، روتنه بلوطی، سینه صورتی و دو نوار سفید در بال‌ها، به آسانی شناخته می‌شود. اندکی شبیه فنچ سر سیاه است، اما در پر و بالش اثری از رنگ نارنجی دیده نشده و دمگاهش نیز سفید نیست.

پرنده ماده و پرنده جوان یکساله، بجز دو نوار سفید روی بال‌ها، پر وبال شان، به طورکلی، قهوه‌ای مایل به خاکستری زیتونی است. هنگام بال زدن غالباً در حالی که بال‌ها بسته است، پروازی موجی شکل دارد. در حال جست و خیز بر روی زمین، به تغذیه نیز می‌پردازد. زمستان‌ها به صورت عبوری، در گروه حرکت می‌کند.

۲۲۰px-Fringilla_coelebs_chaffinch_male_edit2زیک یا سهره جنگلی

سِهرِه یا فنچ ها خانواده‌ای از پرندگانی دانه‌خوار و حشره‌خوار با منقاری کوتاه، مخروطی وقوی، و پر و بالی رنگارنگ هستند. در فصل بهار و تابستان بصورت تک یا جفت و یا والدین به همراه جوجه ها ، در خارج از فصل زاد و ولد در فصل پاییز و زمستان بصورت دسته جمعی به سر می‌برند. نر و ماده تقریباً همشکل هستند ، به صورتی که رنگ‌پرهای جنس نر تنوع و جلای بیشتری دارد.

محل زندگی :

درجنگل ها زندگی می کند و در میان شاخه درختان لانه می سازد .

آواز :

آواز این پرنده که بیشتر در فصل بهار و تابستان شنیده می شود بسیار بلند ولی کوتاه بوده و دلنشین می باشد . این پرنده بین ۳ تا ۴ نوع آواز دارد و همچنین دارای لهجه های محلی نیز می باشد وتفاوتهایی بین آواز این پرنده در مناطق مختلف وجود دارد . جوجه های این پرنده قابلیت یادگیری آواز سایر سهره ها را به خوبی دارا می باشند . معمولاً در فصل پاییز و زمستان آواز این پرنده شنیده نمی شود و در این فصول بیشتر صداهایی شبیه جیک جیک گنجشک از خود متصاعد میکنند .

سایر صداهای معمول این پرنده متنوع می باشد و در تمام طول سال شنیده می شود . این پرنده در طبیعت از اواخر زمستان و اوایل بهار به شکل گسترده شروع به آوازخوانی می نماید که آواز بلند و نسبتاً زیبا در کنار زیبایی ظاهر این پرنده موجب شده در بسیاری از کشورها به عنوان پرنده ای محبوب جهت نگهداری در قفس برگزیده شود .

سهره جنگلی که در سنه کوه به آن زیک zikk می گویند و برخی روستاهای منطقه مثل وارمی  پشت دل pesht DELL می گویند پرنده ای به اندازه جثه بلبل و تقریبا شبیه به آن است ولی نوع صدا و کیفیت آواز با هم تفاوت زیادی دارد ،به قول محلی ها زیکها بیشتر پینگ پینگ می کنند تا آواز ریتمیک مثل بلبل بخوانند. با آغاز فصل بهار تحرک و لانه سازی این پرنده بر روی شاخه های با ارتفاع کم برخی درختان و درختچه ها با علفهای خشک و برگ خشک درختان صورت گرفته و در نهایت با پر نرم پرنده و علفهای نازک نرم خشکیده پوشش می دهند و ماده ها بعد از تخمگذاری به تعداد حدود چهار تخم ،بر روی آنها می نشینند و و معمولا پرنده نر هم به ماده ها کمک می کنند .این روند تولید مثل در سال طی بهار و تابستان در دو و یا سه مورد هم اتفاق می افتد و بیشتر دوبار می باشد .

زیکها گاهی جمعیتشان آنقدر زیاد می شود که به محصولات زراعی بخصوص گندم  کشاورزان حمله کرده و خسارت شدیدی به زمینهای حاشیه جنگل می زنند اینجاست که ما در کودکی و نوجوانی با شکار این پرندگان حلال گوشت نسل آنان را متعادل می ساختیم و هنوز هم همیشن شیوه در منطقه تقریبا مرسوم است .

زیکها پرندگانی شبیه به پرنده دستی بوده و کمتر از آدمیزاد ترس و هراس دارند و با اهالی محل زندگی و انس و الفت زیادی دارند و پرنده محبوب و دوستداشتنی اهالی محسوب می شود .

 

m3owobn059r2d28zoofd

جوجه های زیک یا سهره جنگلی در لانه

 • FringillaCoelebsFemale.jpg
  جوجه نابالغ سهره(زیک)
 • Female Chaffinch 800.jpg
  ماده زیک (سهره ماده)
 • Chaffinch at Loch Ordie - geograph.org.uk - 89798.jpg
  نرزیک (سهره نر)
 • Fringilla coelebs male1.jpg
 • ۲
  نرزیک یا سهره نر در طبیعت

  ۲۶۵px-Stieglitzgelege

   تخمهای سهره یا زیک بیشتر از چهارتایی است
 • Female chaffinch.JPG
 • معمولا تخمهای این پرنده چهارتایی و بیشتر هست و …

برای شنیدن آواز زیک نر یا سهره جنگلی به این لینک مراجعه شود :

آواز سهره جنگلی یا زیک

 

کور زیک یا زنجیلک

نوعی دیگر از پرندگان هم اندازه و قدری کوچکتر ازین سهره ها در سنه کوه و اطراف زندگی می کنند که به محلی به آنها «کور زیک »می گویند .البته این پرنده کور نیستند اما علت نامگذاری و وجه تسمیه آنرا نگارنده دقیقا نمی دانم به چه علت هست و تنها یک نام می شناسیم ولی شواهد چنین می نماید که چشمش در درون سر سیاه آن کمتر دیده می شود ازین نظر انگار کور هست بدین خاطر شاید چنین اسمی گذاشته اند  . به کور زیک یا زنجیلک به فارسی چرخ ریسک گفته می شود .و صرفا به اشاره ای در اینجا بسنده کرده و در پست مطلب دیگری به آن خواهیم پرداخت .

 

۱ (۱۱)

کور زیک یا زنجیلک

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام جناب مهندس
  ۱- جالب و جاذب بود. خیلی با تأخیر پست تازه گداشتی. معمولاً رجوع داشتم ولی پستی نمی دیدم.
  ۲- نوشتی: «به قول محلی ها زیکها بیشتر پینگ پینگ می کنند تا آواز ریتمیک مثل بلبل بخوانند» به این عبارت ذوقی ات حسابی دلخوش شدم و خندیدم.
  ادامه در کامنت بعدی…

 2. سلام بر برادر عزیز و همیشه همراه و همدلم
  بله اینبار بخاطر مشغله افکار سیاسی و درگیری ذهنی ناشی از آن و نیز ایام سالگرد ابوی عزیزم که موجب تشویش و مشغولیت ذهنی زیادی
  شده بود و عجیب دلتنگ بابا دستم به نوشتار وب سایت نمی رفت و به قول عامیانه دل و دماغ نوشتن نداشتم به علاوه آقا پسرم هم اجازه کار نوشتاری در منزل نمی دهد
  به اقتضای سنش و بروجک بودنش و …
  در هر حال از مطایبه و نظر شما بسیار خرسند و امیدوار شده و بسیار مشعوف گردیدم

 3. ادامه:
  ۴- نوشتی: «در فصل پاییز و زمستان بصورت دسته جمعی به سر می‌برند.» من البته زیک ها را هیچوقت دسته جمعی ندیدم. حتماً در سنه کوه آزادی برای زیک ها حاکم است…
  ۵- خیلی عالی شرح کردی مشخصّات و علائم زیک نر و ماده را. آنقدر زیک جَست و خیز داره که براحتی نمی توان این علائم را یافت. مگر آنکه دستگیر کنن و ببیند.
  ۶- عکس ها به متنِ خوش نوشت تان، جان داده و طراوت بخشیده.
  ادامه در بعد…

 4. و نیز در فصل پاییز به صورت دسته جمعی بودنشان مشابه کبوتر جنگلی و پرستوها و …نیست تجمع آنها
  در کنار و نزدیک هم در زمینهای زراعی زیاد است و قابل مشاهده با گله های بزرگ و حتی چند صدتایی که هور کرده و پر می زنند و …
  بله جنب و جوش آنها و تحرکشان زیاد است اما در سنه کوه بیشتر انگار دستی و تربیت شده ما بوده و هستند و خیلی به ما
  آدمها نزدیک می شوند و حتی در حیاط و باغچه منزل هم می آن
  عکسها رو خدمم می بینم لذت می برم و کیف می کنم …

 5. ادامه…
  ۷- فیلم آواز زیک را هم با حسّ و حال دیدم و گوش کردم. خیلی برای من خاطره آفرید. فضای وبسایت را لحظه ای کاملاً جنگلی کرد فیلم.
  ۸- کورزیک را هم تا حال بلد نبودم و نشنیده بودم. جالب بود. منتظر وعدۀ پست بعدی ات هستم…
  خواندن پست های وبسایت را بسیار دوست می دارم. برای من خواندنی و لذت بردنی ست. چه قبول کنی چه نکنی. به وبسایت تو اساساً حسّ صمیمیت می کنم. خداحافظ

 6. آواز زیک شنیدنی و روحنواز و بی نهایت خاطره انگیز و رویایی است برایم خداروشکر برای شما هم چنین است
  کورزیک هم در سنه کوه زیادند و آی توت و شاه توت و انگور ها و میوه هارو می خورند و

  سپاس از لطف شما و ممنون از ابراز محبت و حس و حال شما که انرژی مثبت می دهی

 7. تکمله:
  واقعاً حیات ما به زیست آرام و آزاد پرندگان و چرندگان و درندگان وابسته و منوط است. چرخه و اکوسیستمی که خدای حکیم آن را ایجاد کرده. حیف که برخی، بی رحم اند به بوم زیست ها و طبیعت عالی خدای باری تعالی.

 8. این تکمله شما عالی است و دقیقا نکته بسیار خوبی را اشاره فرمودی
  و در نظر دارم طی پستی اکولوژیکی و اکوسیسیتمی توضیحاتی مختصر برای کاربران بیان دارم که وجود هر حیوان و یا جانداری چه ضرورتی در حفظ و بقای محیط زیست دارد
  موفق باشید

 9. درود بر شما جناب عبدی.. بسیار زیبا بود لذت بردیم..

 10. سلام و درود بر شما خواننده همیشگی
  از ابراز لطف و محبت شما بی نهایت سپاس
  موفق باشید
  و امیدوارم راهنمای خطاهای احتمالی ما هم باشید

 11. سلام
  اگه ممکنه با من تماس بگیرین تا اطلاعاتی در مورد مومنی ها بدم بهتون تا کامل تر بشه لیستی که نوشتین
  ممنون

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads