مشاغل مختلف اهالی سنه کوه (۷)

images

مشاغل اهالی سنه کوه در ۳۷ ساله عصر پهلوی دوم(۵)

 نقشه برداری

در این سلسله مباحث ودر قسمتهای قبلی دوران معاصر مباحث مهمی را مطرح و تا حدودی بررسی کردیم بخصوص در قسمت چهارم در اینجا جنگلداری و جنگلبانی را بررسی و بیان داشتیم و در این پست مطلب به نقشه برداری می پردازیم

پس لطفا با ما همراه باشید و از نظرات ارزشمند خود ما را بی نصیب نگذارید هرچند تاکنون متاسفانه از طرف اهالی محترم بجای کمک و ارسال نظرات سازنده برخی افراد در کمین نشسته و منتظر کوچکترین لغزش و یا خلط مبحثی هستند تا بنوازند و بتازند که الحمدلله ملالی نیست و این گونه برخورد های ایذایی ما را از مسیر خویش منحرف نمی کند و بیان و ادامه تحقیق دلسرد نمی شویم تا خدا هست و توکل بر او داریم و بس

۱۳۷۴۳۰۲۲۱۴۶۵۵۲۱۸۷۵۴۷

نقشه‌برداری (به انگلیسی: Surveying engineering) یا مهندسی نقشه‌برداری، به علم اندازه‌گیری دقیق و تعیین موقعیت نسبی یا مطلق عوارض روی سطح زمین اطلاق می‌شود. از این تعریف ساده چنین برداشت می‌شود که هدف، تعیین مختصات نقاط در سه بعد است. در بعضی موارد، برای تعیین موقعیت، بعد زمان نیز مورد توجه قرار می‌گیرد (سنجش‌های نجومی و نقشه‌برداری ماهواره‌ای). مختصات مطلوب می‌تواند مختصات دکارتی XYZ و یا مختصات عرض و طول جغرافیایی باشد.

نقشه_توپوگرافیشیوه ثبت عوارض نقشه برداری

به علت وسعت زیاد نقشه‌برداری تقسیمات مختلفی برای آن در نظر گرفته‌اند:

نقشه‌برداری زمینی

نقشه‌برداری زمینی (ژئودزی) نوع پایه نقشه‌برداری جهت تعیین و بررسی شکل و ابعاد زمین و عوارض سطحی آن.

مکان‌نگاری

مکان‌نگاری (توپوگرافی) برداشت و نمایش شکل زمین و محاسبه مساحت و ارتفاع. در واقع هدف اصلی آن تهیهٔ نقشه‌های ارتفاعی است.

فتوگرامتری

فتوگرامتری، تهیهٔ نقشه با استفاده از عکس برداری زمینی، هوایی یا ماهواره‌ای.

نقشه‌نگاری

نقشه‌نگاری (کارتوگرافی) مراحل ترسیم نقشه را گویند. در این بخش هنر نقشه‌برداری بسیار دخیل است.

سامانه اطلاعات مکانی

سامانه اطلاعات مکانی (GIS) در این سیستم همه اطلاعات به صورت مکان مرجع، دسته‌بندی می‌شوند و کاربردهای فراوانی دارد، از جمله ذخیره، بازیابی، به هنگام سازی و پردازش داده‌های مکانی به منظور اتخاذ یا پشتیبانی یک تصمیم برای حل یک مسئله، به بهترین روش و کمترین هزینه را ممکن می‌سازد.

سنجش از دور

سنجش از دور (RS) جمع‌آوری اطلاعات از عوارض سطح زمین، بدون تماس فیزیکی است، که بیشترین اتکای آن به تصاویر ماهواره‌ای می‌باشد.

کاداستر

کاداستر (پارسل مپ) به نقشه‌برداری ثبتی گفته می‌شود، اغلب اینگونه نقشه‌برداری، ارزش حقوقی دارد.

آب‌نگاری

آب‌نگاری (هیدروگرافی) تهیه نقشه و داده‌های مکانی از ژرفای آب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

photo_2016-08-24_22-02-33

در مورد تاریخچه نقشه برداری کشور گفته می شود که طی دوران برنامه ۷ساله اول( ۱۳۲۷ تا۱۳۳۴) دایره ای به نام بنگاه مهندسی درسازمان برنامه وقت تشکیل گردید که انجام امور نقشه‌برداری نیز بخشی از فعالیت‌های این بنگاه بود. از سال ۱۳۳۰ به بعد مهندسان مشاور خارجی برای اجرا و مشاوره پروژه‌های مختلف در کشور حضور داشتند که بابت هزینه عملیات نقشه‌برداری مبالغ زیادی دریافت می‌نمودند.

طی این سالها گروهی از کارشناسان سازمان برنامه (از جمله مهندس حامی، مهندس خان بابا ایروانی و… باهمکاری سرهنگ نوتاش) به فکر تاسیس سازمانی افتادند که بتواند پاسخگوی نیازهای نقشه‌برداری درسطح کشور باشد. با پیگیریهای انجام گرفته درتاریخ هفتم خرداد ۱۳۳۲به منظور تهیه نقشه کل کشور و تطبیق عملیات نقشه‌بــرداری کــه بـوسیلــه کلیه موسسات و دوایر دولتی در تمام کشور صورت می گرفت دولت وقت اقدام به تصویب قانون سازمان نقشه‌برداری کشور زیر نظر سازمان برنامه وقت نمود. پس ازاین تصمیم مرحوم مهندس ابراهیمی که تحصیلات تکمیلی خود را در رشته فتوگرامتری درکشور هلند گذرانیده بود ماموریت یافت تا نسبت به تاسیس سازمان نقشه‌برداری کشور اقدام نماید. ایشان پس از فراهم آوردن مقدمات به عنوان اولین رئیس سازمان منصوب گردید.
این سازمان تازه تاسیس ابتدا با جذب نقشه بردارانی از دیگر دستگاهها و تهیه لوازم و تجهیزات شروع بکار نمود، سپس به بمنظور بسترسازی جهت دستیابی به فن‌آوری روز نقشه‌برداری که آن‌روزها از طریق عکسبرداری‌هوایی و تبدیل عکسها به نقشه درکشورهای پیشرفته متداول بود، اقدام به دوره‌های آموزشی برای تربیت نیروی انسانی نمود. بدین گونه بود که نقشه برداری در کشور رونق و گسترش یافت و دهه ۳۰ و ۴۰ اوج نقشه برداری از سراسر کشور شد .

۱۱۹۴۲۹۳۱۲۰۴۲۱۹۱۲۶۰۵۲

در اواخر دهه ۳۰ گروهی از نقشه برداران با سرپرستی کارشناسان و مهندسان خارجی و ایرانی به منطقه سنه کوه آمدند و اولین سری کارگران کمک نقشه برداران را همراه خود کرده و مدت زیادی در منطقه و محل بودند و برخی افراد بدین طریق طعم حقوق بگیری و کار با کارفرما را تجربه کرده بودند و خاطرات روزانه خود را برای دیگر هم محلی ها تعریف کرده و انتقال تجربه می نمودند .

uav

در آن موقع روش نقشه برداری کاملا سنتی و ثبت عوارض طبیعی با دید و دوربین کاملا معمولی و با روش متر کشی و سیم کشی انجام می شد و در نتیجه وقت و زمان و کارگری بیشتری نیاز داشت که در منطقه حضور داشتند البته این کارها نقشه برداری زمینی بود و همزمان نقشه برداری و عکسبرداری هوایی توسط هواپیما و هلی کوپتر هم انجام شده است و …

بعد از کار نقشه برداری کار آماربرداری از جنگل منطقه شروع شد و دهه ۴۰ این دو کار مواردی بود که اهالی سنه کوه علاوه بر شغل سنتی دامپروری و کشاورزی وارد چرخه کار حقوق بگیری و مزد بگیری ماهیانه هم شدند و با آداب حضور و غیاب و نظم در ساعت مقرر و نظام پذیری کاری بیشتر آشنا شدند چرا که جالب است بدانید که تا قبل از آن فقط برخی افراد که به سربازی رفته بودند کمابیش با نظام و مقررات اداری آشنایی داشتند و بقیه و البته عموم افراد وقت شناسی کاری و زمان شناسی را اصلا نمی دانستند و تنها در اوایل دهه ۴۰ تازه ساعت یادگرفته و تابع زمان و مکان محدود شدند .

البته بیان موارد فوق برای نرخی افراد شاید خنده دار و تعجب آور باشد ولی واقعتی است موجود که نه تنها منطقه ما بلکه تمام ایران و بخصوص روستاهای دور افتاده تا چند دهه قبل، از پیشرفتهای روز و علمی بسیار عقب بودند و در سنه کوه باز افکار روشنتر و قابل پذیرش تر بودند و رفرم را بیشتر استقبال نمودند تا در پستهای دیگر بیان داریم که چگونه برنامه های پیشرفت و توسعه اقتصادی دوران پهلوی ها در مدت چند سال شیوه و روش زندگی مردمان منطقه مارا با سرعت زیادی دگرگون و بهبود عجیبی بخشید فلذا خوهشمندیم مباحث این تحقیق مارا با دقت بیشتری دنبال فرمایید .

تا مطلبی دیگر و گفتاری دیگر

بدرود و صد درود

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام مهندس. توفیق شد این پست را هم مطالعه کنم. کماکان در این بحث با شما اختلاف دیدگاه دارم.

  ادامه در کامنت بعدی

 2. سلام سپاس از اینکه هم می خوانی و هم ابراز عقیده آزاد می فرمایید
  حقیقت را نمی شود فدای مصلحت کرد و من بر این اساس ادامه مطالب را خواهم نوشت
  بی نهایت سپاس و تشکر دارم اخوی

 3. در ضمن آخر متن نوشتی:
  « تا در پستهای دیگر بیان داریم که چگونه برنامه های پیشرفت و توسعه اقتصادی دوران پهلوی ها در مدت چند سال شیوه و روش زندگی مردمان منطقه مارا با سرعت زیادی دگرگون و بهبود عجیبی بخشید»
  هرچند با آن رفیق در این فرضیه، اساسا مخالفم، ولی مترصدم بنویسی و بخوانم که مدعای شما چیست. خدا حافظ.

 4. اشاره و انتخاب متن جالب توجهی داشتی اخوی دقیقا همین گونه است که بیان اداشتم
  سرعت تغییر وضعیت زندگی اهالی سنه کوه در بازه زمانی کوتاهی جالب و عجیب بوده است
  چشم در حد توان خواهم نوشت و امیدوارم بتوانم تغییر شرایط و وضعیت را به گونه ای به تصویر بکشیم که حقایق در آن نمایان شود
  بسیار بسیار سپاس از لطف و نظر شما

 5. سلام.من همیشه مطالبتون رو دنبال میکنم.وبسایت خیلی خوبی دارید.ممنون

 6. سلام بر شما کاربر محترم
  بسیار بسیار سپاسگزارم از لطف و محبت شما
  چشم انشاءالله بیشتر و مناسبتر و کاربردی تر بنویسیم

  مممنون از محبت و نظر شما

 7. ممنون این مطلبون هم عالی بود

  my blog … مزایده

 8. سلام
  روز بخیر
  یک پیشنهاد خوب برای کسب درامد برات دارم
  نمی دونم چقدر با معاملات ارز های دیجیتال مثل
  بیت کوین و اتریوم آشنایی داری.
  به راحتی می تونی توی سایت زیر ثبتنام کنی و از خرید
  و فروش عرض های دیجیتال کسب درامد کنی
  https://goo.gl/Xd1sc1
  اگر اطلاعات بیشتری نیاز هست می تونی توی
  گروه تلگرام زیر عضو شی
  https://t.me/joinchat/C1qU8U9_esSAIMlR1UI9Mg

 9. از دیجیتال جدید pm7 که به تازگی ارائه شده و شما میتونید
  با ثبت نام در سایت به صورت رایگان ۲۰ دلار اعتبار بگیرید
  و با اعتبارتون ارز pm7 بخرید
  http://bit.ly/pm7icofree

  این روزها بازار ارزهای دیجیتال خیلی داغه و حتی تلگرام هم در حال اماده
  سازی بسترش برای ارائه ارز دیجیتال اختصاصی خودش هستش
  امروزه ۱ عدد بیت کوین (ارز دیجیتال ) چیزی در حدود ۵۱ میلیون تومان ارزش داره

  برای ورود به سایتش از لینک زیر میتونید استفاده کنید

  http://bit.ly/pm7icofree

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads