گل فرفیون یا سگ شیر،نوید بهار در سنه کوه(۸)

photo_2017-03-12_16-26-49

گل فرفیون یا سگ شیر، نوید بهار در سنه کوه(۸)

در مطلبی تحت عنوان«سگ شیر یا فرفیون در سنه کوه !» قبلا مطالبی اشاره ای و دو وجهی خدمت شما کاربران عزیز وب سایت سنه کوه تقدیم نمودیم ولی در این پست مطلب با عنوان نوید در پیش بودن عید و بهار طبیعت در سنه کوه این گیاه را بیشتر معرفی می نماییم .فرفیون گیاهی است شیردار، برگ آن شبیه به برگ طرخون است و نژادهای مختلف دارد و بعضی از انواع آن دارای گل زرد و بعضی گل سفید و بعضی دارای گل بنفش است.

این گروه گیاهان مد نظر ما دو گونه نمایان است یکی نوید بهار است و گلهای تقریبا خوشه ای زرد  بسیار زیبایی دارند که بخصوص در جنگل  سنه کوه ،اسفندماه گل می دهد و ولی دیگری با گلهای چتری مانند و در بهار گل زرد رنگ می دهد و تابستان گلدهی آن ادامه دارد .

در این پست مطلب نوع گل تقریبا خوشه ای نوید بهار مد نظر ماست .

پس لطفا با ما همراه باشید .

photo_2017-03-12_16-27-16نام محلی: گل سگ شیر

نام فاسی: فرفیون ، شیر سگ ، شیرشیرک،گاو کُشَک

نام علمی : Euphorbia

فرفیون یا شیر سگ به محلی «سگ شیر» گیاهی است یکساله دارای ساقه های کوتاه و نسبتاً ضخیم و در بعضی از مواقع عاری از برگ در قاعده است.فرفیون  (نام علمی: Euphorbia) نام یک سرده از تیره فرفیونیان است.در مورد تیره یا خانواده  فرفیونیان – افوربیاسه به این مطالب توجه فرمایید تا قضاوت علمی درستی داشته باشیم :

مقدمه

تیره فرفیون (Ephorbiaceae) حدود ۲۰ جنس و ۴۵۰۰ گونه در جهان دارد که ۱۰۰۰ گونه آن در جنس فرفیون ، ۵۰ گونه در جنس کروتون و حدود ۵۰ گونه در جنس فیلانتوس و بقیه گونه‌ها در سایر جنسها قرار دارد. گیاهان این تیره با انتشار وسیع خود تقریبا در سراسر جهان بویژه در هند و مالزی و مناطق گرمسیری آمریکا مانند برزیل پراکنده هستند. طایفه فیلانته از این تیره به استرالیا اختصاص دارد و گونه‌های آن تقریبا همگی در آنجا جمع شده‌اند.

معدودی از جمعیت عظیم گونه‌های فرفیون مانند فرفیونهای سرزمین ما (بجز در دو مورد ، مانند افوربیا لاریکا و آندرکنه کولشیکا ، و برخی از بوته‌هایی که تقریبا حالت درختچه‌ای دارند) ، علفی هستند و بخش بزرگ آنها را گونه‌هایی چوبی و درختچه‌ای و درختی تشکیل می‌دهند. برخی از گونه‌های درختی این تیره ، مانند افوربیا رزینیفرا که در کویرها و بیابانهای آفریقا می‌رویند، دارای شکل بیابانی مشابه کاکتاسه‌ها هستند.

فرم کلی تیره:

گیاهانی درختی یا علفی یا درختچه ای یا بالارونده؛ صمغ آور یا بی صمغ و فاقد شیره رنگی یا به ندرت دارای شیره رنگی. برگ ها به خوبی توسعه یافته یا بسیار تقلیل یافته. گیاهانی آبدار یا غیرآبدار. مستقل یا بالارونده. خشکی پسند یا شورپسند. برگ ها در اندازه های بسیار کوچک تا بزرگ؛ متناوب یا متقابل یا مارپیچی یا دوردیفه؛ علفی یا چرمی یا گوشتی یا تغییر یافته به خار؛ دمبرگ دار تا بی دمبرگ؛ غیرپوششی؛ ساده یا مرکب؛ برگ های ساده بصورت پنجه ای. پهنک برگ یکپارچه؛ دارای رگبرگ های پرمانند یا پنجه ای. برگ ها گوشوارک دار. گوشوارک ها برگ مانند یا فلس مانند یا پوشیده از خارهای زیاد؛ زوداُفت یا پایا.

۴۴۲

آناتومی برگ:

پهنک برگ دارای قسمت پشتی و شکمی مشخص یا دورو یا محوری. دارای اپیدرم موسیلاژدار یا فاقد آن. روزنه ها عمدتاً محدود به یک سطح برگ یا روی هر دو سطح برگ؛ آنوموسیتیک یا آنیسوسیتیک یا پاراسیتیک. دارای انواع مختلفی از کرک ها یا فاقد آنها. پهنک برگ فاقد منافذ ترشحی. رگبرگ های کوچکتر فاقد سلول های انتقال دهنده آبکش.

آناتومی ساقه:

دارای کامبیوم چوب پنبه ای. گره ها یک حفره ای یا سه حفره ای. بافت های آوندی اولیه در یک استوانه، بدون دسته های جدا یا بصورت یک حلقه از دسته های آوندی. دارای آبکش داخلی یا فاقد آن. توسعه ی لایه ضخیم شونده ثانویه از یک حلقه کامبیوم عادی یا غیرعادی.

تولیدمثل و گرده افشانی:

گیاهانی هرمافرودیت، یا دوپایه، یا یکپایه. گرده افشانی توسط حشرات.

گل آذین، میوه و دانه:

گل ها بصورت مجتمع در گل آذین ها. گل آذین ها انتهایی یا جانبی. گل ها براکته ای یا غیربراکته ای؛ در اندازه های بسیار کوچک یا کوچک یا متوسط؛ منظم. فاقد هیپانتیوم آزاد. دارای صفحه زیرتخمدانی یا فاقد آن.

میوه غیرگوشتی یا گوشتی؛ شکوفا یا ناشکوفا یا شیزوکارپی. میوه های غیرشیزوکارپ بصورت کپسولی یا شفت. بذور آندوسپرمی. آندوسپرم روغنی. دارای دو لپه ی پهن یا لوله ای. جنین بدون انحنا یا خمیده.

فیزیولوژی، فیتوشیمی:

گیاهانی سه کربنه و چهار کربنه( C3 ،  C4 )و CAM . دارای اینولین. دارای روغن خردل یا فاقد آن. سیانوژنی یا غیرسیانوژنی. سیانوژنی ها حاوی تیروزین یا فنیل آلانین. دارای آلکالوئیدها یا فاقد آنها. دارای آنتراکوئینون ها. دارای پلی استات. فاقد آبورتین. فاقد آیریدوئیدها. دارای ساپونین ها / ساپوژنین ها یا فاقد آنها. دارای پروآنتوسیانیدین ها یا فاقد آنها؛ درصورت وجود پروآنتوسیانیدین ها دارای سیانیدین و دلفینیدین. دارای فلاونول ها یا فاقد آنها؛ درصورت وجود فلاونول ها دارای کمفرول، یا کمفرول و کوئرستین. دارای الاژیک اسید (۴ گونه، ۳ جنس) یا فاقد آنها (۸ گونه، ۵ جنس).

جغرافیا، سیتولوژی:

نواحی معتدل، نیمه گرمسیری و گرمسیری. همه جازی بجز نواحی قطبی. X=6-14 (یا بیشتر).

طبقه بندی:

زیررده دولپه ای ها. راسته Malpighiales .

در بین مشخصات این تیره که بیان گردید نوع علفی با رشد ساقه ای در بهترین  حالت تا حدود ۵۰ سانتیمتر مد نظر ماست که در اسفندماه هر سال با آغاز رویش بهاری به گل رفته و با گلهای زرد خود کنار جاده ها و بیشه زارها و زمینهای زراعی مشاهده شده و مناظر بسیاری زیبایی را خلق می کنند .

این گیاه شیره شیری رنگی را در برش عرضی ساقه بیرون می دهد که ابتدا رقیق و سفید رنگ و در معرض هوا غلیظ و چسبناک می شود و بسیار حساسیت برانگیز است و بر برخود به پوست تن ادمی موجب سوزش و خارش می شود بخصوص در زنان و کودکان این اتفاق بیشتر است و از طرف دیگر بوی تند خاصی دارد که موجب فرار حشرات شده و برای انسان و دام سمی است و جالب است که گوسفند و بز و گاوهای محلی ازین علف اصلا چرا نمی کنند .

با همه این اوصاف این گیاه در طب سنتی گیاهی دارویی شناخته می شود ولی در محل و منطقه ما کسی حتی باورش نمی شود چه رسد به مصرف آن و …

photo_2017-03-12_16-27-05

گیاه فرفیون چه خاصیت های درمانی برای بدن ما دارد؟

فرفیون گیاهی است به ارتفاع ۵۰ سانتیمتر و یکساله، شیره دارد و شیره ی آن کمی سمی است، ساقه و برگهای آن خاکستری روشن هستند و بدون خار و کرک. رنگ گلهای فرفیون زرد، سفید یا بنفش است و میوه اش قرمز می شود.

فرفیون گیاهی است شیردار، برگ آن شبیه به برگ طرخون است و نژادهای مختلف دارد و بعضی از انواع آن دارای گل زرد و بعضی گل سفید و بعضی دارای گل بنفش است.

ریشه این گیاه قطور و تقریباً ترش مزه و میوه آن بیشتر قرمز رنگ است و دانه های آن شبیه به عدس می باشد. گیاهی است سمی به طوریکه خوردن سه گرم از شیرابه آن، انسان را می کشد و به عنوان دارو مقدار کمی یعنی یک تا دو قطره از شیره این گیاه و یا مقدارکمی از برگ و یا از ریشه و یا دانه آن مورد استفاده قرارمی گیرد. سمی بودن شیرابه از سایر اعضاء و اندام های گیاه بیشتر است.

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:فربیون، اوفربیان، پربیون، آفربیان، آکل نفسه، گاکش، سبرم، سهربلوک.
خواص درمانی تخم فرفیون:

اگر مخلوط با فلفل بو داده خورده شود، برای بیماری وبا مفید است.

خواص درمانی روغن تخم فرفیون:

این روغن به عنوان مسهل مصرف می شود.

خواص درمانی ریشه فرفیون:

آب جوشانده آن را بنوشید، ضد انگل است.

نسخه های درمانی گیاه فرفیون :

۱ـ خوردن کمی از آن، خاصیت ضد انگل و تب دارد.
درمان گیاهی هاری

۲ـ برای درمان هاری، فرفیون خشک و برنج تخمیر شده را مخلوط کرده و میل کنید.
۳ـ برای درمان خارش بدن، آن را بجوشانید و با آب جوشیده اش بدن را بشوئید.
۴ـ برای درمان عقرب گزیدگی، فرفیون تازه را بکوبید و بر محل نیش ضماد کنید.
۵ـ برای درمان و ضد عفونی کردن گاز گرفتگی سگ، شیره ی فرفیون را بر زخم گاز گرفتگی ضماد کنید.
درمان گیاهی زگیل

۶ـ برای درمان زگیل، ‌به مدت طولانی شیره ی فرفیون را بر آن ضماد کنید.
۷ـ برای درمان درد مفاصل، شیره ی فرفیون و روغن زیتون را مخلوط نموده، بر محل درد ضماد کنید.
۸ـ مالش شیره ی فرفیون می تواند گوشتهای بر آمده را از بین ببرد.
درمان گیاهی وبا

۹ـ برای درمان وبا، تخم فرفیون وفلفل را با هم بو بدهید و میل کنید.
۱۰ـ روغن تخم فرفیون مسهل قوی است.
۱۱ـ نوشیدن آب جوشانده فرفیون انگل کش است.

فرفیون مسهلی است قوی برای دفع اخلاط مختلف بدن از هر نوعی که باشند.

ضمناً باز کننده دهانه رگ های بدن است و در بعضی از ناراحتی هایی که احتیاج به بازشدن دهانه بعضی یا کلیه رگهای بدن است، ازاین گیاه استفاده می شود. به علاوه شیرابه این گیاه برای معالجه مرض قوبا که نوعی بیماری جلدی است و به صورت خشکه ای درگردن یا دست و پا و برخی اعضاءبدن پیدا می شود و خارش دارد و مانند پوست ماهی درمحل زخم بدن پوست می اندازد وخشک است و ترشحاتی هم ندارد بسیار مفید بوده و به تجربه رسیده که ضماد مرتب شیرابه این گیاه در بیماری مذکور اثر شفابخش دارد.

dscn2869-jpg-7

در مداوای بیماری استسقاء نیز از گیاه گاوکشک ( فرفیون ) استفاده می شود.

ضمناً حشره ای است به نام زراریح، که به اندازه زنبور وکمی باریکتر از آن و به رنگ قهوه ای است که اکثراً در روی گیاه فرفیون مشاهده می شود و از این گیاه تغذیه می کند، این حشره را گرفته و در داخل خمیر نان گذاشته و فرد مبتلا به بیماری استسقاء فرو می برد، ادرار را فراوان می کند که این خود در مداوای بیماری اثر قابل توجهی دارد.

چنانچه گیاه فرفیون را کوبیده، درمحل عقرب گزیدگی گذاشته، زهر را خنثی و درد را ساکت می کند. اثر فرفیون در خنثی کردن زهر عقرب از سایر گیاهان دیگر بیشتر است و این به تجربه رسیده است.

ضماد جوشانده فرفیون برروی زگیل برجسته، درصورتی که ضماد طوری باشد که مقداری از دارو از راه پوست جذب شود به سرعت در بعضی افراد سبب بهبودی و از بین رفتن زگیل می شود، اما در عده ای بی اثر است. زگیل هایی که با این دارو مداوا نمی شود ویروسی نمی باشد.

اگر گاو از این گیاه بخورد، می میرد و از این جهت آن را “گاو کُشَک” نامیده اند. اما چنانچه گوسفند بخورد، اما به حد افراط نباشد، زیان چندانی نمی بیند ولی اسهال شدید می گیرد.

منبع: کلینیک بین المللی طب اسلامی

photo_2017-03-12_16-26-57

photo_2017-03-12_16-26-49

photo_2017-03-12_16-27-16

فرفیون یا شیرسگ نوید بهار در اسفندماه جنگل سنه کوه که با گل بنفشه همزمان به گل رفته است و منظره ای بسیار زیبا و چشم نواز خلق نموده است و …

DSCF0513

۱sضag

فرفیون یا شیرسگ گیاهی که در بهار به گل می رود و تقریبا بعد از نوع بالا که خوشه است می روید و به گل می رود و در خواص تقریبا یکجور هستند و …

 

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام مهندس گرامی عبدی
  مطلب را خواندم. چند نکته می نویسم:
  یک… در بند تولید مثل، سگ شیر چه زرنگ است با مدد حشرات، تکثیر و تولید می کند
  و چه زرنگ تر است در بند طبقه بندی متن که با بوی بدی که ساطع می کند حشرات را از خود می راند، که بماند. جالب بود این دو بخش متن

 2. سلام بر شما برادر عزیزم
  این گل هم از عجایب خلقت خداوندی است و در بررسی هایم گاهی از شدت تحیر مات و مبهوت میشوم
  و خدای را بسیار سپاس گویم ازین نعمتهای گوناگون
  از شما دوست همره همیشگیم بسیار ممنونم که دقت می فرمایید و همراه همیشگی

 3. واقعا برام جالب است حیات این گل ها که عالی می نویسی
  مثل آخر متن که گاو کُشک است ولی گوسفند را نمی کشد
  این همه غریزه و قانون دقیق در طبیعت به تدبیر خداوند

 4. واقعا هم جالب است گاو را از پای در می آورد و معمولا بسیار دقت می شود که لابلای علف تراشی به تعلیف دام نرسد
  پدر و مادرم خیلی دقت می نمودند و من هم شاهد بودم ازین دقتشان و اکنون که بیشتر دانستم به روانشان درود می فرستم

 5. با خواندن متن هم بر اطلاعات افزوده شد و هم بر عظمت خلقت خدا تفکر کردم
  وقتی فرمودی تا ۵۰ سانت قد می کشد سگ شیر، دریافتم باید خیلی سخت جان باشد که این همه در بدترین شرایط آب و هوایی رشد می کند به قولت بر زیبایی صحرا و دشت و دمن می افزاید
  ازت ممنونم محمد

 6. دقیقا همین طور هست که می فرمایید و این تیره از گوناگونی بسیاری برخوردار است و گلی سخت جان و مقاوم است

  در هر حال شما سه دانگ این وب سایت را شریک فکری معرفی هستید و صاحب اختیار بنده
  ممنونم از لطف و محبت همیشگی شما

 7. سلام و خسته نباشید و تشکر از مطلب خوبتون
  میخواستم بدونم تا بحال کسی در منطقه شما اقدام به استحصال شیرابه این گیاه کرده یا خیر؟
  و اینکه از نظر تحقیقی و طبی مطالعه ایی روی ان صورت گرفته است؟

 8. با سلام و تشکر از شما کاربر محترم
  ممنون از لطف و محبت شما
  در قدیم شاید اما در بعد از انقلاب اصلا موردی خبر ندارم که از شیرباه اش استحصال نمیند
  از نظر تحقیقی طبی گمان نکنم یا حداقل اینکه بنده اطلاعی ندارم در این مورد …

  در هر حال از لطف و نظر شما بی نهایت سپاس

 9. باسلام ممنون از کار وتلاشتان اما بایدبگویم شیره این گیاه بسیار سمی است استفاده خوراکی آن حتی یکقطره خطر مرگ دارد چون شدیدا مخاط دهان رامتورم کرده باعث خفگی میشود استفاده جلدی آن برای پوستهای حساس تاول زا وسوزش آور است من خود هردو مورد را در کودکی تجربه نمودهام گاو را سریع می کشد اما درشهریور ومهر ماه که گیاه می رسد گوسفندان ومخصوصا بز عاشق آن است و دچار مشکلی هم نمشود

 10. سلام
  بی نهایت سپاس از افزوده شما

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads