کلاغها در سنه کوه

DSC_4168

کلاغها در سنه کوه

 

نام محلی :کلاغ ،کلاج

نام فارسی: کلاغ ، زاغ ،کلاغ معمولی،کلاغ ابلق

نام علمی:  Corvus cornix

کَلاغ پرنده ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان (سبکبالان) و از دستهٔ شاخی‌نوکان و خانوادهٔ کلاغان (Corvidae) که دارای قدی متوسط (به جثهٔ یک مرغ خانگی) و پرهای سیاه در قسمت سر و بال و دم و گردن است ولی در ناحیهٔ پشت و شکم دارای پرهای خاکستری مایل به سفید است. منقار کلاغ نسبتاً بلند و قوی است. کلاغ تقریباً همه چیز خوار است. خوراکش حشره و جانوران کوچک است و طول عمرش طولانی است.

۲

گونه‌های کلاغ تماماً سیاه و یا سیاه و کمی سفید ویا هم دارای پر و بال خاکستری رنگ می‌باشند. کلاغ‌ها نوک و پاهای قوی ای دارند. در این پرندگان دودیسی جنسی کمتر می‌باشد.دودیسی جنسی به تفاوت فنوتیپی (شکل ظاهری)جنس نر با ماده (یا به بیان ساده‌تر تفاوت ظاهری) در یک گونهٔ زیستی گفته می‌شود. مهمترین مثال برای دودیسی جنسیتی وجود اندام تناسلی متفاوت در جنس نر و ماده اغلب جانوران یا ظاهر شکل پرها و اندازه پرنده نر مثل قرقاول و طاووس یا مرغ و خروس است. البته در کلاغها این تغییر کمتر قابل تشخیص است.

باور عمومی در این باره که کلاغ عمری چند صد ساله دارد باوری غیر علمی است.بعضی کلاغ‌ها ممکن است تا ۲۰ سال عمر کنند و پیرترین کلاغ آمریکایی در طبیعت تقریباً ۳۰ سال عمر کرده است.

همچنین مرگ مسن‌ترین کلاغ شناخته شده در ۵۹ سالگی ثبت شده است.

یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های کلاغ‌ها این است که در هر زیستگاهی از مناطق سرد و یخ‌زده گرفته تا کوهستان‌ها، دشت‌ها، مزارع، علفزارها و حتی شهرها می‌توانند زندگی کنند.
 
کلاغ‌ها انواع گوناگونی دارند: زاغ درختی، زاغ کوهی، زاغ خاوری، زاغ فندق شکن، جیجاق زمینی، زاغ حبشی، زاغ شمالی و ده نوع دیگر نشان‌دهنده بزرگی این گونه است.
قدمت حضور کلاغ‌ها روی کره زمین به دوره سوم زمین شناسی یعنی حدودا ۱۷ میلیون سال قبل برمی گردد. کلاغ‌ها از خانواده Corvidae یا کلاغ سانان هستند. این خانواده بیشتر از ۱۲۰ گونه دارد که در سراسر جهان به استثنای قطب جنوب پراکنده شده‌اند. با وجود این که ممکن است به نظر خیلی عجیب و غیرمنطقی بیاید، اما باید بدانید مرغ‌های بهشتی یکی از نزدیک‌ترین خویشاوندان کلاغ‌ها هستند.
۷۸eee9d6d6a00653ec3a1a806c56c0bdمرغ بهشت که با کلاغها از یک خانواده است که در  گینه نو، جزایر ملوک و استرالیا زیستگاه این تیره می‌باشد.
 
کلاغ‌ها همه چیزخوار هستند، پیدا کردن غذا شاید یکی از کمترین دغدغه‌های آنها تلقی می‌شود. کلاغ‌ها از خوردن حیوانات مرده و زباله نیز ابایی ندارند. آنها این توانایی را دارند که برای پیدا کردن غذا از ابزارهای به خصوصی استفاده کنند.
 
به عنوان مثال تحقیقات نشان داده که کلاغ‌ها برای خوردن میوه‌هایی نظیر فندق یا گردو که هیچ نوع منفذی برای شکستن ندارند،آنها را از ارتفاع به زمین و روی سنگ می اندازند تا بشکند یا در وسط خیابان قرار می‌دهند تا ماشین از روی آنها عبور کند و سپس برای خوردن محتویات داخل هسته‌ها مجدد بازمی‌گردند.
 
این حیوانات آنقدر باهوش هستند که براساس تجربه می‌دانند ماشین‌های سنگین دانه‌ها را له می‌کنند و به همین دلیل ماشین‌های سبک‌تر را انتخاب می‌کنند و دانه‌ها را به زیر چرخ‌های آنها هل می‌دهند حتی آنها اغلب این کار را زمانی انجام می‌دهند که چراغ راهنمایی سبزرنگ است!
بدون تردید کلاغ‌ها یکی از باهوش‌ترین موجودات روی زمین هستند. واقعیت این است که آنها حتی از طوطی‌ها، جغدها و دیگر پرندگان شکاری هم باهوش‌تر هستند. دانشمندان پس از انجام آزمون‌های مختلف هوش روی سگ‌ها، گربه‌ها، خوک‌ها و کلاغ‌ها متوجه شدند کلاغ‌ها نسبت به سایرین موفق‌تر عمل می‌کنند. در سال ۲۰۰۴ تحقیقات نشان داد که کلاغ‌ها حتی از شامپانزه‌ها نیز باهوش‌تر هستند. مغز کلاغ‌ها نسبت به دیگرگونه‌های پرندگان نسبتا بزرگ‌تر و تکامل یافته‌تر است.
 
جالب است بدانید آناتومی مغز کلاغ تا حدودی شبیه مغز انسان‌هاست. زبان کلاغ یک زبان واقعا پیچیده است و هر صدای قار قار معنی متفاوتی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد برخی از اصوات آنها هشداردهنده ، برخی تقلید صدا از سایر جانداران و برخی هم در ارتباط با وقوع یک اتفاق خاص است.
مردارخواری آنها باعث می‌شود آنها ناقل بیماری هم باشند. به عنوان مثال کلاغ‌ها یکی از عوامل انتشار ویروس نیل غربی به آمریکا در سال ۱۹۹۹ میلادی هستند.
با وجود این که اغلب انسان‌ها از کلاغ‌ها خوششان نمی‌آید، اما واقعیت این است که حضور آنها باعث حذف بسیاری از مواد مضر از چرخه حیات می‌شود.
اصطلاحی است که می‌گوید اگر کلاغ‌ها محیطی را ترک کنند، آن محل دیگر جای زندگی نیست.
کلاغ‌ها مازاد غذای خود را انبار می‌کنند. بسیار دیده شده که سایر کلاغ‌ها با تعقیب یک کلاغ دیگر ذخیره غذایی او را پیدا کرده‌اند. با توجه به این که کلاغ حیوان محتاطی است و در مخفی‌کاری استاد است لذا محققان باور دارند که کلاغ‌ها بدون برنامه‌ریزی نمی‌توانند به منبع غذایی یک کلاغ دیگر دستبرد بزنند.
کلاغ پرنده ای است معاشرتی که دسته جمعی در دهکده ها زندگی می نماید اما جالب است بدانید کلاغهای سنه کوه به صورت انفرادی و جفت فقط هستند و کمتر به صورت دسته جمعی دیده می شوند.کلاغها لانه خود را بر فراز شاخه های درختان یا در سوراخ صخره ها بنا می کند.در سنه کوه بلندترین جای درختان که معمولا بر فراز درخت جنگلی توسکا آنها در بهار لانه سازی می کنند.
۸۲۰۷۳۸۴۰-۷۰۷۲۳۱۳۲
کلاغها در پرواز تلوتلو می‌خورند و مدتها با حرکات و جهشهای مخصوصی روی زمین راه می‌روند.روی تخم خوابیدن فقط بوسیله پرنده ماده انجام می‌شود و هر دو به جوجه‌ها غذا می‌دهند. شماره تخمهای آنها در حدود ۵ است که به رنگ سبز کم‌رنگ است.
کلاغ معمولی
ظاهر ترسناک کلاغ‌ها همیشه سرآغاز شکل‌گیری افسانه‌های زیادی بوده است. صدای قارقار کلاغ ها شاید برای کسی جالب نباشد.بسیاری از مردم کلاغ‌ها را شوم و سمبل مرگ می‌دانند. شاید حتی شنیدن صدای آنها نیز تاثیر مطلوبی بر شنونده باقی نگذارد، اما ناگفته‌های زیادی درباره آنها وجود دارد.مردمان سنه کوه هم از صدای کلاغ بخصوص در مواقع غروب و شب هراسان می شوند و صدقه می گذارند و بر این باورند که این موقع صدای کلاغ شوم است اگر در زمستان باشد برف و سرمای شدید و اگر پاییز باشد باد شدید و باران رگباری شدیدی را نوید می دهد که خسارت بار خواهد بود .
 CrowAndDucklingکلاغ یکپارچه سیاه در سنه کوه دیده نمی شود و بسیار بسیار نادر اگر رویت شود اما معمولا کلاغهای سنه کوه ابلق هستند.
کلاغها قاتل جوجه مرغ و بخصوص جوجه غاز و اردک محل ما هستند اما موقع دنبال کردن شکاری ها مثل قرقی و باز و عقابها این قارقار ها کاملا متفاوت با سایر صداهاست و در حرکتی عجیب به عقاب و بازهای شکاری حمله ور می شوند و با ایجاد سرو صدا باعث آگاهی صاحبخانه و فرار جوجه ها می شوند تا در امان بمانند .دعوای هوایی و جنگ و گریز آنها بسیار دیدنی و جالب توجه و همراه با سرو صدای بسیاری می باشد .
کلاغها همچنین به غذای کشاورزان هم دستبرد می زنند و فصل کار اگر حواسشان نباشد بدون صبحانه و ناهار می شوند و حتی سفره سنگین نان و غذا را به راحتی حمل کرده و با خود می برند و گاهی دیده شده درپوش رویی و مسی غرا هم به راحتی با چنگال و نوک قویشان بر می دارند و …
 ۲۲۱۸۴۰_r0v6TQT7

 کلاغها در فرهنگ و ادب

در کلام الهی، کلاغ اولین معلم فرزند حسود و خطاکار حضرت آدم (ع) معرفی شده تا جایی که وقتی قابیل، رفتار کلاغی که مأور الهی بود را دید، با سرزنش، خود را ناتوانتر از او دانست. علاوه بر این، رسول خدا (ص) نیز کلاغ ها را به عنوان معلم معرفی کرده است و توصیه نموده تا در سه چیز از کلاغ درس آموخته شود: حیا، سحر خیزی و هوشیاری.
 زاد و ولَدش بسیار مخفی ست و باحیا زندگی می کندچنان حافظه ی قوی دارد که دشمن و افراد اذیت کننده و مهربان به خودش را بخوبی به یاد دارد. اگر کسی یا حیوانی به او بد کرده باشد و لانه و بچه هایش را تخریب کرده باشد و او را اذیت و آزار نموده باشد، بر دشمنش، نفرت می گیرد.

ضرب‌المثل

 • ((اگر تو کلاغی،من بچه کلاغم.))
 • «کبوتر می‌رود دانه جمع می‌کند، کلاغ می‌آید و می‌خورد.»
 • «کرکس که به سر افتاد، کلاغان نیز منقارش می‌زنند.»
 • «کلاغ آمد چریدن یاد بگیره پریدن هم یادش رفت.»
 • «کلاغ از باغمون قهر کرد، یک گردو منفعت ما.»
 • «کلاغ از وقتی بچه‌دار شد، شکم سیر به خود ندید.»
 • «کلاغ امسالی عقلش بیشتر از کلاغ پارسالی است.»
 • «کلاغ خواست راه رفتن کبک را بیاموزد راه رفتن خود را هم فراموش کرد»
 • «کلاغ روده خودش درآمده بود می‌گفت جراحم.»
 • «کلاغ سر لانه خود قارقار نمی‌کند.»
 • «کلاغ سی‌ساله، کلاغ‌بچه سی و پنج‌ساله.»
 • «کلاغ ها سیاه می‌پوشند.»
 • «کلاغه خبر آورد.»
 • «کلاغ هرگز به بامش نمی‌نشیند.»
 • «هرکه پی کلاغ رود به خرابی افتد.»
 • «هزار کلاغ را یک کلوخ بس است.»
 • «یک کلاغ را چهل کلاغ کردن.»
 • «یک کلاغ چهل کلاغ می‌شود.»
 • قصه ما بسر رسید، کلاغه به خونه اش نرسید

در بین این ضرب المثلها بسیاری هم در سنه کوه کاربرد دارند ولی بیشترین کاربرد کلاغ مثلی است که می گوید «کلاغ واری یکسره قارقار کانده » یعنی مثل کلاغ همیشه قارقار می کند که کنایه از آدم پرگوی زیاد حرف بی خود زننده هست و …

فعلا به این مقدار بسنده می کنیم

تا گفتاری و مطلبی دیگر

در پناه حق باشید

شما می توانید بصورت رایگان در اشتراک ایمیلی این سایت عضو شوید تا مطالب جدید را درون ایمیل خود دریافت کنید.
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید...

 1. سلام مهندس عبدی دوست گرامی من.
  متنی بسیار خواندنی بود. اساساً حیوان شناسی را دوست دارم. خیلی آدم را به عظمت خدا می کشاند. مطالب جالب و جذابی نوشتی. همه را دقیق مطالعه کردم و لذت بردم. خصوصاًانتهایش فرهنگ مردم سنه کوه را تحلیل کردی. دنباله اش بعد…

 2. سلام بر شما دوست خوب و دانشمند و همراه دانایم

  سپاس از لطف و محبت و بنده نوازی دایمی شما
  خودم هم وقتی غرق نوشتن و مکتوب مستند سازی حیوانات و پرندگان می شوم هم خیلی کیف می کنم از عظمت خالق آن خدای بزرگ

  سپاس از لطف شما

 3. ادامه:
  سؤالم اینه اندام تناسلی متفاوت که نوشتی متوجه نشدم مال کلاغ را. متفاوت یعنی چه؟
  دیگر این که عمر کلاغ من چند جا خواندم طولانی ست، پس آیا باور نداری درست باشه این نگره؟

 4. منظور از سوال شما در اندام تناسلی صرفا نیست بلکه همانگونه که توضیح دادم «دودیسی جنسی» جنسی یعنی ظاهر نر و ماده متفاوت و قابل شناسایی باشد را گویند که در کلاغ خیلی متفاوت نیست و به راحتی نمی شود کلاغ نر و ماده را متوجه و تمییز داد

  بازم از دقت و لطف شما بی نهایت سپاس

 5. ادامه
  چون با تبلت کامنت می ذارم مجبورم چند تکه بفرستم. پوزش.
  به نظرم خیلی روی این پست زحمت کشیدی. از ارجاعات و رفرنس ها مشخصه.
  نیز نکته ها عالی بود خصوصاً یک کلاغ چهل کلاغ که اپیدمی شده!!!
  پس سنه کوه کلاغ ها جف جف هستن نه جمعیت!

 6. سلام مجدد
  بله خیلی سعی نمودم اطلاعات کامل تقدیم کنم
  بله جف جف هستند …

  قربان مرام و قلم شما

 7. ادامه ی ۴
  عکس ها خصوصاً غذادادن دهن به دهن یا همون نوک به نوک عالی بود
  انجیلی دار سنه کوه هم قشنگ بود
  یاد پاییز افتادم که دارابکلا وقتی شیار می کردن با گاو و تراکتور و بیل کلاغ ها برای انجیک غارغار قار قار می آمدند

 8. بله کلاغها خیلی زرنگند
  موقع شیار زمین سر و کله شان پیدا می شود تا غذای آماده لذیذی نوش کنند

  و حسابی کیف ببرند
  قارقارشون رو خوب دارند

 9. پایانی
  الحق خوب می نویسی. گاه دلم تنگ می شه پست دیر دیر می ذاری
  لامصب، دخل مانع قلم است!!!!!!
  خدا حافظ محمد که کلاغ را آی عالی آمدی

 10. سلام انتهایی
  دوست دارم زود زود پست بزارم اما دیگه حوصله سالهای قبل رو ندارم و همین طور کانال و دیگر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و
  نیز مطالعه بیشتر و تحقیق وقت نوشتارم را می گیرد
  اما در هر حال ترجیح می دهم تک تک پست مطالبم کامل و در حد توان جامع و قابل رفرنس و دقیق باشه
  البته نیازمند راهنمایی و کمک بیشتر
  در هر حال سپاس از لطف شما

  البته می خواستم به قارقار سیاسی هم اشاراتی داشته باشم و کلاغهای امروزی را هم بر ملا کنم
  اما بی خیال شدم و گفتم ولش کن
  موفق باشید ای رفیق شفیق

 11. سلام علیکم:

  قطره قطره اگر چه آب شدیم
  ابر بودیم و آفتاب شدیم
  ساخت ما را همو که می پنداشت
  به یکی جرعه اش خراب شدیم
  هی مترسک کلاه را بردار
  ما( کلاغان ) دگر عقاب شدیم
  ما از آن سودن و نیاسودن
  سنگ زیرین آسیاب شدیم
  گوش کن ما خروش و خشم تو را
  همچنان کوه بازتاب شدیم
  اینک این تو که چهره می پوشی
  اینک این ما که بی نقاب شدیم
  ما که ای زندگی به خاموشی
  هر سوال تو را جواب شدیم
  دیگر از جان ما چه می خواهی ؟
  ما که با مرگ بی حساب شدیم

  شاعر:محمد علی بهمنی

 12. سلام بر شما تلنگر نام مستعاری برای نظر دهی

  ممنون از لطف و ارسال شعر شما
  البته به مضمون آن خیلی فکر نکردم و کنایه را توجه ننمودم
  به هر نیتی ارسال داشتید به خوانندگان فهیم این وب سایت وا می گذارم
  در هر حال از لطف و محبت شما بی نهایت سپاس
  امیدواریم این روند نظر دهی به تکمیل مطالب و نوشتار ناقص ما هم منجر شود
  موفق باشید

با خیالی آسوده یک نظر بگذارید...

برگه ها
ads ads ads